در انتخاب لباس نوزاد به چه نکاتی دقت کنیم؟

یکی از لذت بخش ترین قسمت های داشتن فرزند آماده کردن لباسهای بامزه و جذابیه که میتونین تنش کنین. این که کدوم لباس نوزاد رو انتخاب کنین و خریدن لباسای کوچولو کلی لذت بخشه. شما انتخاب های زیادی برای لباس...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
قوانین انتخاب لباس مناسب برای نوزاد

یکی از لذت بخش ترین قسمت های داشتن فرزند آماده کردن لباسهای بامزه و جذابیه که میتونین تنش کنین. این که کدوم لباس نوزاد رو انتخاب کنین و خریدن لباسای کوچولو کلی لذت بخشه. شما انتخاب های زیادی برای لباس فرزندتون دارین. چه رنگی، چه مدلی برای چه فصلی و خیلی سوال دیگه که زمان خرید لباس به ذهن شما میاد. در مطلب امروز نکاتی را یادآور میشیم تا در انتخاب لباس کودک دلبندتون بهتر عمل کنین.

بیش از حد برای نوزاد لباس نخرید

نوزادان در هفته های اول زندگیشون سرعت بالایی در رشد داشته و سریعا تغییر سایز میدن. اگه شما لباس های زیادی را با حدس و گمان خریداری کنین ممکنه بعضی از آنها براش کوچک باشن، بعضی ها هنوز اندازه ی تنش نبوده و بزرگ باشن. اگه لباسی را به عنوان هدیه دریافت کردین و برای فرزندتون بزرگ بود به نحوی اونو با اندازه ی مناسبتر عوض کنین. میتونین برچسب های لباس را جدا نکرده تا مطمئن بشین اندازه ی نوزاد هست یا نه.

لباس نوزاد راحت و دکمه دار انتخاب کنید

درسته که نوزاد بدن نرم و انعطاف پذیری داره اما بهترین کار اینه که در هنگام تعویض لباس بهش فشار نیاد. خیلی از لباسا از بالا تا قسمت پای نوزاد دارای زیپ یا دکمه اند تا با کمترین دردسر لباس فرزندتونو تنش کنین و یا به اصطلاح زیر دکمه اند. در غیر اینصورت هم میشه با کمترین اذیت لباس را تنشون کنین. وقتی قصد دارین لباسی تن فرزندتون کنین، اول کمی قسمت یقه را بازتر کنین تا به سر او فشار وارد نشه و بعد از  داخل آستین ها دستای کوچولوشو رد کنید. برای در آوردن لباس هم اول آستین ها را خارج کنین بعد با کمی باز کردن یقه سر او را از لباس بیرون بیارین.

چگونه لباس تن نوزاد کنیم یا از تن او در بیاریم

چگونه لباس تن نوزاد کنیم یا از تن او در بیاریم

لباس هایی با شرایط نگهداری آسان بهترین انتخاب به عنوان لباس نوزاد

به استثنای لباسای خاص، سعی کنین لباسی برای کودکتون انتخاب کنین که از نظر نگهداری برای شما ایجاد دردسر نکنه و به راحتی با ماشین قابل شستشو باشه. اگر غیر از این عمل کنین در نگهداری از آن لباس بسیار به زحمت خواهید افتاد. سعی کنید برچسبهای روی لباس را به دقت بخونین و یا اگه براتون سخته از فروشنده کمک بگیرین تا لباسی مناسب انتخاب کنین. مثلا لباس های که زیپ دارن، زیپ فلزی نداشته باشن که به بدن نوزاد آسیب بزنه و یا جنس پارچه از الیاف مصنوعی نباشه و از پنبه یا نخ باشه.

لباس هایی با شرایط نگهداری آسان

لباس هایی با شرایط نگهداری آسان

در انتخاب لباس اولویت اول راحتی کودک است

قرار گرفتن زیپ در جای نامناسب، دگمه های آزار دهنده، جذب بودن بیش از حد لباس، جنس حساسیت زا و خیلی مسائل دیگه میتونه برای فرزندتون اذیت کننده باشه. برای همین اگه لباس نوزاد دارای زیپه بهتره بین زیپ و پوست بدنش لباس نازک دیگه ای باشه تا از تماس مستقیم زیپ های خشن با بدن او جلوگیری کنین. سعی کنین سایز لباس را متناسب با اندازه ی او انتخاب کنین نه تنگ نه گشاد باشه تا احساس راحتی کنه.

در انتخاب لباس اولویت اول راحتی کودک

در انتخاب لباس اولویت اول راحتی کودک

دمای بدن نوزاد را متعادل نگه دارید

نوزادان به دلیل ضعیف بودن، نسبت به افراد بالغ نیاز به پوشیدن لباس بیشتری دارند و باید یک لباس اضافه تر بپوشند. اما زمانی که هوا گرم میشه سعی کنین لباسی انتخاب کنین که به شما اجازه بده به راحتی آنها را کمتر یا زیادتر کنین. اگه در جایی با آب و هوای سرد زندگی میکنین، به جای پوشاندن لباسی ضخیم به تن نوزاد از چند لایه لباس نازکتر استفاده کنین تا در صورت بالا رفتن دمای بدن نوزاد بتونین با کم کردن یک لباس او را آرام کنید.

دمای بدن نوزاد را متعادل نگه دارید

دمای بدن نوزاد را متعادل نگه دارید

جوراب و کفش نوزادان

هرگز انتخاب جوراب برای فصول مختلف را فراموش نکنین. گرم نگه داشتن پاهای نوزاد امری بسیار مهمه. عموما جوراب های نوزاد به دلیل آنکه نسبت به پاها بزرگتر هستن از پای نوزاد خارج میشن پس سعی کنین چند جفت از آنها داشته باشین.

در حالی که تا قبل از به راه افتادن نوزادان آنها به کفش نیازی ندارند، اما بسیاری از والدین دوست دارن که کفش های نرم (پاپوش) برای فرزندشون تهیه کنند. اما به یاد داشته باشین کفشی برای او انتخاب کنین که برای پاهاش تنگ نباشه و اذیتش نکنه.

جوراب و کفش نوزادان

جوراب و کفش نوزادان

در انتخاب لباس، فصل را در نظر بگیرید

به یاد داشته باشین، لباسی برای نوزاد انتخاب کنین که مناسب با فصل باشه. وقتی فرزندتون در فصل سرد سال به دنیا میاد لازم نیست لباس های تابستانی بخرین. باید از لباس های ضخیم تر که میتونه اونو گرم کنه استفاده کنین و کلاه و کاپشن را از قلم نندازین. البته با همه ی این لباس ها شاید شما هنوز هم احساس کنین بهتره برای بیرون آوردن او علاوه بر لباسها از پتو های نوزاد هم استفاده بشه.

در انتخاب لباس فصل را در نظر بگیرید

در انتخاب لباس فصل را در نظر بگیرید