یکی از شایع ترین مشکلات بارداری، دیابت بارداریست. بارداری یکی از بهترین و در عین حال سخت ترین دوران زندگی یک زنه. به همین خاطر بسیاری از زنان تمایل دارن که تا جای ممکن یه بارداری بی دردسر و راحت رو تجربه کنن. اما همه آنان شانس تجربه کردن یه بارداری راحت رو ندارن و معمولا در دوران بارداری دچار یه سری مشکلات در مورد سلامت خودشون میشن. این نوع از دیابت رو میشه به راحتی به وسیله یه رژیم غذایی و در واقع یه سبک زندگی مناسب تحت کنترل گرفت. علاوه بر این باید ذکر کنیم که این نوع از دیابت معمولا بعد از زایمان و به دنیا اومدن بچه و خارج شدن جفت از بدن، خود به خود محو میشه و از بین میره. در این مطلب نکاتی رو در مورد دیابت بارداری برای شما بیان می کنیم.

دیابت بارداری دارای چه علائمی هست؟

این نوع از دیابت علائم خیلی محسوسی ندارد و بسیاری از علائم اون بسیار مرسوم و شایع هستن و در بسیاری از زنان باردار دیده میشن. از جمله این علائم میشه به خستگی، تشنگی بیشتر از حد معمول، تهوع و استفراغ اشاره کرد. به خاطر مرسوم بودن این علائم در بارداری ممکنه که به اونها توجه کافی نشه و یا در واقع نادیده گرفته بشن و این موضوع ممکنه که سلامت مادر و نوزاد رو به خطر بندازه.

علائم دیابت بارداری خیلی واضح و دقیق نیستند

علائم دیابت بارداری خیلی واضح و دقیق نیستند

تشخیص دیابت بارداری

به خاطر اینکه این علائم معمولا شفاف و واضح نیستن، تشخیص و بررسی دقیقی برای پی بردن به این بیماری مورد نیازه. بنابراین اگه در آزمایش ها مشخص بشه که مادری سطح گلوکز خون بالایی داره برای اطمینان از سلامتی مادر و نوزاد آزمایش های بیشتری تجویز خواهد شد. نکته دیگری در مورد این نوع از دیابت اینه که نمیشه اون رو در مراحل اولیه بارداری تشخیص داد. معمولا علائم اولیه اون در انتهای سه ماهه اول بارداری خودش رو نشون میده و تنها در حدود هفته 24 از بارداریه که میشه با قاطعیت بیان کرد که یه نفر به این نوع از دیابت دچار شده است.

آزمایش های مخصوصی برای تشخیص دیابت بارداری مورد نیازه

آزمایش های مخصوصی برای تشخیص دیابت بارداری مورد نیازه

کودکان با وزن بالا از عوترض دیابت در بارداری

نوزاد درون شکم مادر به خاطر وجود گلوکز بیشتر در خون مادر مقدار بیشتری از اون رو جذب میکنه و رشد بیشتری رو تجربه میکنه. بعد از به دنیا اومدن و در سنین بالاتر این نوع از افراد بیشتر دچار اضافه وزن میشن.

فرزند مادران دچار دیابت بارداری معمولا دچار چاقی هستن

فرزند مادران دچار دیابت بارداری معمولا دچار چاقی هستن

تغییر در سبک زندگی برای جلوگیری از ابتلا به دیابت بارداری

اگه مادر در دوران بارداری به مقدار کافی از سلامتی خودش مراقبت کنه و میوه و سبزیجات مناسبی رو مصرف کنه، میتونه دوره بارداری خودش رو بدون مشکل خاصی تموم کنه و در هنگام زایمان هم به مشکل خاصی بر نخواهد خورد و نوزادی رو که هم به دنیا میاره سالم و بدون مشکل خواهد بود. مصرف الکل و سیگار کشیدن در دوران بارداری به شدت خطرناک هستن. ورزش سبک در دوره بارداری هم توصیه شده است.

مصرف میوه و سبزیجات مناسب برای جلوگیری از دیابت بارداری

مصرف میوه و سبزیجات مناسب برای جلوگیری از دیابت بارداری

دیابت بارداری و انسولین

بسیاری از زنانی که به دیابت بارداری مبتلا هستن نیازی به دریافت انسولین ندارن. البته در زنانی که دچار GDM هستن اغلب دیده شده که دوز پایینی از انسولین مورد استفاده قرار میگیره (گاهی اوقات حتی تا چهار مرتبه در روز هم بالا میرود). البته به خاطر درد ناشی از این روش بسیاری از زنان داروهای خوراکی رو ترجیح میدن.

معمولا نیازی به استفاده از انسولین در مورد دیابت بارداری نیست

معمولا نیازی به استفاده از انسولین در مورد دیابت بارداری نیست

مراقبت های ویژه از نوزادان مادران دیابتی بعد از تولد

نوزادان بعد از تولد به خاطر سطح گلوکز بالایی که در زمان زندگی در شکم مادر وارد بدن اونها شده، کار سختی برای حفظ سطح قند خونشون دارن. این کودکان معمولا به  شیرخشک احتیاج دارن و همچنین ممکنه که بعد از تولد در بخش NICU قرار بگیرن.

بعض از کودکان بعد از تولد نیاز به مراقبت های ویژه دارن

بعض از کودکان بعد از تولد نیاز به مراقبت های ویژه دارن

تولد نوزادان همراه با مشکل مادرزادی

اگه در زمان بارداری مراقبت های کافی صورت نگیره و سطح قند خون مادر تحت کنترل قرار نگیره احتمال تولد نوزادانی که دچار مشکلات مادرزادی هستن افزایش پیدا میکنه. این نقایص مادرزادی شامل نارسایی کلیه، ناهنجاری مغزی و … میشه.

احتمال تولد نوزاد مشکل دار در مادران دیابتی وجود داره

احتمال تولد نوزاد مشکل دار در مادران دیابتی وجود داره

چه زنانی در خطر دیابت بارداری قرار دارن؟

اگرچه که دیابت بارداری معمولا در زنانی که قبل از بارداری دچار چاقی هستن دیده میشه اما در زنانی هم که در دوره بارداری دچار افزایش وزن زیادی میشن مرسومه. بنابراین یه روش برای جلوگیری از دیابت بارداری اینه که وزنتون رو  کنترل کنین. اغلب این نوع از دیابت در زنانی که سابقه خانوادگی اون رو دارن دیده میشه. علاوه بر اون زنان هندی آمریکایی، آفریقایی آمریکایی و زنان آسیایی بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستن. زنانی که در یک بارداری خود دچار این نوع از دیابت بشن احتمال بیشتری داره که در بارداری های بعدی هم دچار اون بشن.

به این مطلب امتیاز بده