اگر بدانید شخصیت نسل آینده در دستان تربیت شماست، دقت و علم خود را در این زمینه بالا می برید. کودکی که هدیه ی دستان شماست می تواند با رسیدگی و لیاقت و آگاهی تبدیل به افتخار خودتان و دیگران شود. پس نباید تاثیر این تربیت را کم شمرد. به غیر از چیزهای ذاتی، خیلی چیزها قابل آموزش و یادگیری هستند و آموزش دیدن انتخاب است. چگونه تربیت کردن فرزندتان نیز انتخاب شماست.

قسمت های قبلی این مطلب رو میتونید با کلیک روی لینک های زیر مشاهده بفرمایید.

والدین خوب قسمت اول

والدین خوب قسمت دوم

والدین خوب قسمت سوم

اجازه بدهید فرزندتان خودش زندگی را تجربه کند

همه چیز را شما انتخاب نکنید و همه ی تصمیم ها را شما نگیرید. او باید یاد بگیرد که چگونه باید با عواقب انتخابش کنار بیاید. انسان جایز به خطاست و همه ی انتخاب های ما درست نیست، و ما باید یاد بگیریم چگونه با عواقب انتخاب غلط مان کنار بیاییم تا در اشتباهات بزرگ،

اجازه بدهید تجربه کند..

اجازه بدهید تجربه کند..

آسیب کمتری ببینیم. در مجموع هم کودک باید بیاموزد که گاهی برای خودش فکر و تصمیم گیری کند. بهتر است وقتی شما در کنار او هستید این آموزش برای انتخاب را یاد بگیرد، نه جایی که تنها مانده و راه درست را نمی شناسد.

اجازه بدهید فرزندتان اشتباهات خودش را تجربه کند

زندگی معلم بسیار خوبی است. اگر عواقب کار بیش از حد شدید نیست، به دنبال سریع نجات دادن فرزندتان از اشتباهی که انجام داده نباشید. بطور مثال اگر بطور اتفاق و  خفیف دستش را ببرد، متوجه می شود که درد دارد.

وقتی کنارش هستید، اجازه بدهید اشتباه کند تا یاد بگید

وقتی کنارش هستید، اجازه بدهید اشتباه کند تا یاد بگید

با این کار می فهمد که چرا از اشیاء تیز منع می شود. بدانید که برای همیشه نمی توانید از او مراقبت کنید، و بهتر است هر چه زودتر درس هایی از زندگی را بیاموزند. البته که کنار ایستادن و نگاه کردن به اشتباه او سخت خواهد بود، اما در طولانی مدت خواهید دید که این هم به نفع او و هم به نفع شماست.

وقتی فرزندتان در حال تجربه کردن چیزی است و اشتباه می کند، با جمله ی “من نگفتم..” تجربه را خراب نکنید. بجای آن بگذارید ببینید نتیجه ی تجربه ی او چیست و او چه درسی می گیرید.

رفتار و عادت های بدتان را ترک کنید!

رفتار و عادت های بدتان را ترک کنید!

رفتارهای بدتان را ترک کنید

قمار کردن، مصرف بیش از حد سیگار و الکل و یا مصرف مواد مخدر آینده ی اجتماعی و اقتصادی فرزندتان را به خطر می اندازد. بطور مثال سیگار کشیدن شما، سلامت جسمی او را به خطر می اندازد. دود سیگار به فردی که سیگار نمی کشد آسیب بیشتری می زند. همچنین این عادت بد به سلامت خود والدین هم آسیب می زند.

انتظارات نا معقولی از فرزندتان نداشته باشید

تفاوت است بین وقتی که شما از فرزندتان انتظار دارید فردی مسئول، بالغ و منحصر به فرد باشد، با وقتی که او را مجبور می کنید کامل باشد و یا روی ایده آل های شما خودش را پیشرفت بدهد. نباید او را مجبور به گرفتن نمرات عالی کنید، یا انتظار داشته باشید بهترین فوتبالیست تیم شان شود. بجای آن عادت های تحصیل علم خوب بدهید، و او را به ورزش تشویق کنید و او را در زمینه ای که استعداد دارد پیشرفت دهید.

توانایی ها و استعداد های هر فرد با دیگری متفاوت و غیر قابل مقایسه است. او را بشناسید و برای در مسیر درست شکوفا شدن او یاری اش کنید.

بدانید هرگز کار والدین بودن تمامی ندارد

ممکن است بعد از آنکه مراسم فارغ التحصیلی یا ازدواج و یا یکی از موفقیت های اصلی فرزندتان را دیدید، فکر کنید که کار شما تمام شده است. والدین بودن شغلی است برای تمام عمر. او همیشه به عشق و محبت شما نیاز دارد، و مانند درخت میوه آن را دریافت خواهید کرد. حتی اگر کیلومترها از او دور باشید،

والدین بودن، شغلی که پایانی ندارد..

والدین بودن، شغلی که پایانی ندارد..

می توانید به او این حس را بدهید که تا چه حد او برای شما مهم است و به او فکر می کنید. این حس که مهم نیست مشکل چه باشد، شما در هر شرایطی کنارش خواهید بود.

به پایان آمد این دفتر، حکایت همچنان باقیست…

۱۱

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر