نقش ویتامین D در بدن چیست؟

ویتامین ها از اون دسته مواد مغذی هستن که بدن ما به تنهایی نمی تونه اونا رو تولید کنه و باید از طریق غذایی که میخوریم وارد بدن بشه. با این حال، ویتامین D می تونه از خورشید به ما...

Avatar
مهسا فاطمی آپدیت:
ویتامینD

ویتامین ها از اون دسته مواد مغذی هستن که بدن ما به تنهایی نمی تونه اونا رو تولید کنه و باید از طریق غذایی که میخوریم وارد بدن بشه. با این حال، ویتامین D می تونه از خورشید به ما برسه یا با مواد غذایی که این ویتامین رو دارن و یا با مکملهای دارویی میتونید به بدنتون برسونید، حتما از نقش بسیار مهم این ویتامین در بدن چیزهای زیادی شنیدید در ادامه مطلب میتونید بیشتر در این باره بخونید…

ویتامین D

ویتامین D

نقش ویتامینD در بدن

  • حفظ سلامت استخوان و دندان
  • حمایت از سلامت سیستم ایمنی بدن، مغز و سیستم عصبی
  • تنظیم سطح انسولین در بدن و کمک به مدیریت دیابت
  • بهبود عملکرد ریه و سلامت قلب و عروق
  • روی ژنهای درگیر در سرطان تاثیر مثبت میذاره

کمبود ویتامینD

کمبود ویتامینD با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا، مولتیپل اسکلروز، اوتیسم، بیماری آلزایمر، آرتریت روماتوئید، شدت آسم و آنفولانزای خوکی همراه هست. کرم ضد آفتاب با عامل محافظت از نور خورشید میتونه توانایی بدن برای تولید این ویتامین رو به اندازه ی 95 درصد کم کنه. آدمایی که تو عرض های شمالی یا مناطقی که آلودگی زیاد داره زندگی می کنن، یا شب کار هستن و در طول روز خونه می مونن، باید ویتامینD مصرف کنن. نوزادایی که شیر مادر میخورن به مکمل ویتامین D نیاز دارن، با اینکه میشه از مکمل های ویتامینD استفاده کرد، بهتر هست که هر ویتامین یا ماده معدنی از راه طبیعی برای بدن تأمین بشه.

کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D

ویتامینD برای استخوان های سالم

ویتامینD برای سلامت استخوان ها خیلی مهم هست و نقش مهمی تو تنظیم کلسیم و حفظ سطح فسفر در خون داره. ویتامینD برای جذب کلسیم در روده هست که در غیر این صورت از طریق کلیه ها دفع می شه. همچنین کمبودِ ویتامینD در کودکان می تونه باعث ایجاد راشیتیسم بشه، در بزرگسالان کمبود ویتامینD به عنوان پوکی استخوان ظاهر می شه و منجر به کم شدن تراکم استخوان و ضعف عضلانی میشه. پوکی استخوان شایع ترین بیماری استخوان در زنان یائسه یا مردان مسن هست.

آفتاب بگیرید

آفتاب بگیرید

کاهش خطر ابتلا به دیابت

چندین مطالعه نشون داده که رابطه ی معکوس بین غلظت ویتامینD در بدن و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 وجود داره.

پیشگیری از سرطان

ویتامینD برای تنظیم رشد سلول و ارتباط سلولی خیلی مهمه. برخی مطالعات ثابت کرده که این ویتامین می تونه پیشرفت سرطان رو با کاهش رشد و تکامل عروق خونی جدید در بافت سرطانی و همینطور افزایش مرگ سلول های سرطانی و کاهش تکثیر سلولی، کاهش بده.

ویتامینD برای همه عمر

ویتامینD برای همه عمر

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *