خواص درمانی نعنا و عطر نعنا

وقتی که در مورد سالمترین غذاها صحبت میشه، همیشه اسم انواع میوه ها و سبزیجات به دلیل خواص آنتی اکسیدانی بالا و انواع ویتامین ها و مواد معدنی و خیلی از منافع تغذیه ای دیگه ای که دارن در صدر...

معصومه رجایی
معصومه رجایی آپدیت:
نعنا و خواص درمانی

وقتی که در مورد سالمترین غذاها صحبت میشه، همیشه اسم انواع میوه ها و سبزیجات به دلیل خواص آنتی اکسیدانی بالا و  انواع ویتامین ها و مواد معدنی و خیلی از منافع تغذیه ای دیگه ای که دارن در صدر همه چیز قرار داره و معمولا سبزی های تازه خیلی به چشم نمیان و ازشون صحبت های زیادی نمیشه. نعنا یکی از اون دسته سبزی هاست که از بالاترین ظرفیت های آنتی اکسیدانی رو داراست. در این مطلب به خواص این سبزی عالی و ویژگی هاش میپردازیم.

نعنا و خواص درمانی

نعنا و خواص درمانی

تجزیه غذایی نعنا

دو قاشق غذاخوری نعنا دارای 2 کالری، 0.12 گرم پروتئین، 0.48 گرم کربوهیدرات، 0.03 گرم چربی و 0.30 گرم فیبر هست. همچنین نعنا حاوی مقداری پتاسیم، منیزیم، کلسیم، فسفر، ویتامین C و ویتامین A3 نیز هست.

نعنا به دلیل عطر خوبی که داره به عنوان یک خشبو کننده عالی دهان استفاده میشه. همچنین برای ساخت انواع خمیر دندان، آدامس، آب نبات و اسپری ها از نعنا استفاده میکنند.

خواص درمانی نعنا

اختلالات تنفسی و سرفه

نعنا حاوی یک آنتی اکسیدان به نام اسید رزمارینیک هست که تحقیقات نشون داده در کاهش علائم آلرژی فصلی موثره. همچنین عطر نعنا میتونه به کاهش بیماری های تنفسی و آسم و پاکسازی گرفتگی بینی، گلو، برونش و ریه ها کمک کنه. همچنین حاوی منتول هست که میتونه در کاهش علائم سرماخوردگی و گلودرد موثر واقع بشه. استفاده منظم از نعنا میتونه برای بیماران مبتلا به آسم بسیار مفید باشه.

نعنا

نعنا

گوارش

نعنا یک گیاه آرام بخش و تسکین دهنده است که هزاران ساله در درمان ناراحتی های معده استفاده میشه. نعنا اشتها آوره. همچنین به بهبود عملکرد صفرا و سرعت هضم غذا کمک میکنه. ضد نفخ هست و میتونه در مواردی از دل درد های شدید هم جلوگیری کنه. وقتی در معده احساس ناراحتی کردید، نوشیدن یک فنجان چای نعنا میتونه بهتون آرامش بده. همچنین برای افرادی که سفر های طولانی از طریق کشتی یا هواپیما رو دارن بسیار توصیه میشه. همچنین در مواردی میتونه باعث تسکین حالت تهوع بشه.

عطر نعنا باعث فعال شدن غدد بزاقی در دهان میشه که باعث ترشح آنزیم های گوارشی هستند و در نتیجه باعث تسهیل هضم غذا میشه.

تهوع و سر درد

عطر قوی و طراوت نعنا یک درمان سریع و موثر برای تهوع است. حتی بوی اسانس نعنا یا عرق نعنا یا برگ نعنای تازه خرد شده و یا استفاده از هر محصول با طعم نعنا میتونه مسائل مربوط به معده شما مثل حالت تهوع رو کاهش بده. وقتی که روغن نعنا رو روی پیشانی شقیقه ها اطراف بینی بمالید، یک مسکن عالی برای سردرد خواهد بود. نعنا یک مسکن قویه و میتونه حتی برای کاهش سردرد های میگرنی استفاده بشه.

پوست

اگر نعنا در پماد یا لوسیونی استفاده بشه، خاصیت آرام بخشی و خنک کننده میده. مخصوصا برای مواردی مثل نیش حشره میتونه بسیار آرام کننده و موثر باشه.

همچنین روغن نعنا برای مادرانی که به فرزندشون شیر میدن برای تسکین درد و ترک نوک پستان میتونه موثر باشه.

خواص نعنا

خواص نعنا

رفع خستگی و افسردگی با عطر نعنا

نعنا به خاطر عطر عالیش یک محرک طبیعی نیز هست. اگر در خودتون احساس خستگی و تنبلی و بی حالی یا افسردگی میکنید، مقداری اسانس نعنا میتونه شما رو سر حال بیاره و استنشاق عطر نعنا شاد و سر زنده خواهید شد. حتی میتونید یکی دو قطره از اسانس نعنا رو روی بالشتون بریزید و شب با همون عطر بخوابید تا خواص عطر نعنا تا عمق بدنتون نفوذ کنه و باعث سرزندگیتون بشه.

یک مطالعه تحقیقاتی نشون میده که نعنا بر هوشیاری و تقویت حافظه تاثیر میذاره. افرادی که اغلب آدامس نعنا مصرف میکنن سطوح بالاتری از حافظه و هوشیاری رو نسبت به دیگر افراد دارن.

نعنا کلی خاصیت دیگه هم داشت که مجال گفتنش نیست… با این همه تفاسیر چه خوبه که این سبزی عالی رو در برنامه غذایی و دیگر مصارف خودمون بگنجونیم و بیشتر و بهتر ازش استفاده کنیم.