نشستن سیگار کشیدن است

این روزها، با پیشرفت تکنولوژی رفته رفته تحرک انشان کم و کمتر شده و روز به روز هم در حال افزایش هست. این مساله کم تحرکی فاجعه بزرگی هست که ماهایی که سلامتیمون برامون خیلی مهمه باید حواسمون رو بهش...

معصومه رجایی
معصومه رجایی آپدیت:
مضرات نشستن

این روزها، با پیشرفت تکنولوژی رفته رفته تحرک انشان کم و کمتر شده و روز به روز هم در حال افزایش هست. این مساله کم تحرکی فاجعه بزرگی هست که ماهایی که سلامتیمون برامون خیلی مهمه باید حواسمون رو بهش جمع کنیم و از مضراتی که داره جلوگیری کنیم. اینکه بیشتر افراد جهان دارن به سمت شغل های رایانه ای و پشت میز نشستن های طولانی میرن و یا جوون هایی که صبح تا شبشون رو با یک گوشی یا لبتاپ در اینترنت به سر میبرن انسان رو به انواع بیماری ها و پایین اومدن متوسط طول عمر و خطرات دیگه سوق میده. در این مطلب در این مورد صحبت میکنیم.

مضرات نشستن

مضرات نشستن

کارشناسان در این زمینه از جمله مدیر اجرایی بنیاد قلب جهان اعتقادشون بر اینه که “نشستن سیگار کشیدن است”. همچنین معتقد هستن که حتی اگر افراد کار کم تحرکی دارن وضعیت بهتری نسبت به افرادی که دائم در حالته نشسته قرار دارن خواهند داشت.

نشستن بیش از حد با سیگار کشیدن فرقی ندارد

مضراتی که از نشستن ناشی میشه رو که در اصطلاح بیماریهای نشستن یا sitting disease نام میبرن که از پژوهش هایی با عنوان فیزیولوژی عدم فعالیت بدست اومده. شواهد فراوانی نشون میده که عدم فعالیت مزمن ممکنه سرچشمه ای برای تضعیف سلامت ملت ها باشه. نشستن در مدت طولانی میتونه باعث درد های پشت، چاقی، افسردگی و انواع خاصی از سرطان بشه. همچنین میتونه باعث توسعه مشکلات قلبی و خطر ابتلا به حمله قلبی بشه. که از مضرات مصرف سیگار هم هست.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن

مضرات زیاد نشستن

انجمن سرطان آمریکا مطالعه ای 13 ساله روی 123216 نفر انجام داد که آمار بدست اومده از اون پژوهش نشون میده زنانی که بیش از 6 ساعت در هر روز در حالت نشسته هستن 94 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ در طول مطالعه هستن. همچنین مردانی که 6 ساعت در روز رو نشسته هستن 48 درصد احتمال مرگشون نسبت به افراد دیگه  بیشتره.

اگر کسی هستید که کارتون به این صورته که باید مثلا در طول روز تایپ زیادی انجام بدید و یا به طور کلی پشت میز نشینی زیادی دارین، بهتره این کارها رو به صورت ایستاده انجام بدید. کارشناسان معتقدند ایستاده بودن بهتر از نشستن است و از مضراتش کم میکنه.

راهکار هایی برای مقابله

باید توجه داشته باشیم که مضرات ناشی از نشستن میتونه چقدر بر سلامتیمون تاثیر داشته باشه و چه خوبه که سعی کنیم این خطرات رو زندگی روزمره مون تغییر بدیم. چندتا از راهکار هایی که میتونه در این زمینه تاثیر داشته باشه رو اینجا بیان میکنیم :

  • اتومبیلتون رو در جای دورتری از مکانی که میخواید برید پارک کنید تا مجبور باشید مسافتی رو پیاده حرکت کنید.
  • بعد از هر یکی دوساعت نشستن بلند شید و نیم ساعت حرکات کششی و نرمش انجام بدید.
  • اگر پا و زانوی سالمی دارید از پله ها به جای آسانسور استفاده کنید.
  • به طور کلی هم هر چند دقیقه از جاتون بلند شید و قدمی دور اتاق بزنید، آبی بنوشید و دوباره به کارتون ادامه بدید.

این راهکارها میتونه کمک کنه تا سلامتیمون بهتر حفظ بشه و با تحرک و پیاده روی خیلی در معرض مضرات ناشی از نشستن و کم تحرکی نباشیم.