امروزه زنان زیادی درگیر بیماری یا سندرم تخمدانی هستن که تهدیدی برای سلامتی اونها هست. کیست ها که پر از مایع، درون یا اطراف تخمدان قرار دارن. این کیست ها به خاطر نوسانات هورمونی به وجود میان و زمان رشد معین و معلومی ندارن. این کیست ها شاید منجر به بیماری نشن اما باید کشف و درمان بشن تا از پیشرفت و بزرگتر شدنش جلوگیری بشه تا دچار عوارض کیست تخم دان نشید، در ادامه همراه ما باشید.

1. تغییرات در دفع ادرار

هر تغییری در دفع ادرار نسبت به قبل میتونه نشونه این باشه که شما مشکلی در سلامتی خودتون دارین. اگه شما نتونین موقع احساس ادرار، خودتون رو کنترل کنین، این احتمال وجود داره که دچار کیست تخمدانی باشین. احساس سوزش بعد از ادرار میتونه نشونه این باشه که عضلات کف لگن ضعیف و عفونی شدن. توصیه میشه اگه این وضعیت ادامه دار باشه حتما فورا چکاپ کنین.

2. خونریزی خارج از عادت ماهانه

خونریزی اگه بین دو عادت ماهیانه اتفاق بیفته یکی از نشونه های معروف عدم تعادل هورمونیه. اگرچه که این یه موضوع شایع بین اکثر زنها هست اما اگه به صورت مداوم تکرار میشه بهتره که به پزشک مراجعه کنین.

خون ریزی خارج از عادت ماهانه

خون ریزی خارج از عادت ماهانه

3. احساس درد موقع رابطه ی جنسی

عفونت و ورم در آلت تناسلی دلایل اصلی احساس درد زنان هنگام آمیزش جنسیه. اگه این درد به صورت مداوم وجود داشته باشه و روی رابطتون تاثیر منفی داشته باشه باید مراقب باشین. میتونین به یه متخصص زنان مراجعه کنین تا مشکلتون مورد بررسی قرار بگیره.

احساس درد هنگام آمیزش جنسی

احساس درد هنگام آمیزش جنسی

4. حالت تهوع و استفراغ کردن

فقط زنان باردار نیستن که علائم استفراغ و حالت تهوع رو دارن بلکه عدم تعادل در هورمون ها به خاطر وجود کیست های تخمدانی هم ممکنه چنین نشونه ها و علائمی رو در زنانی که باردار نیستن به وجود بیاره.

حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ

5. ورم های روی شکم

این مورد معمولا نادیده گرفته میشه چون که معمولا دلایل مختلفی برای اون وجود داره. ورم کردن ناحیه شکم یه وضعیت ناراحت کننده هست و میتونه همراه با درد باشه. اگه ورم و درد بعد از چند روز از بین نره ممکنه که سلامتی شما با خطر جدی مواجه باشه. با پزشک خودتون برای درمان مشورت کنید تا بررسی بشه که دچار کیست تخمدان هستید یا نه!

6. افزایش یا کاهش ناگهانی وزن

کاهش وزن ناگهانی برای افراد چاق ممکنه یه اتفاق مثبت به نظر برسه. اما اگه شما بدون اینکه تلاشی برای کاهش وزنتون کنین به صورت ناگهانی وزن زیادی از دست بدین بایستی نگران بشین و سریعا وضعیت سلامتی خودتون رو بررسی کنین. اضافه شدن وزن ناگهانی و بدون دلیل مثل تغییر رژیم و … و بی میلی به غذا هم وضعیت هایی هستن که باید به اونها توجه کنین شاید مربوط به هرمونها و کیست تخمدان باشه.

افزایش یا کاهش ناگهانی وزن

افزایش یا کاهش ناگهانی وزن

7. درد ناحیه لگن

درد در ناحیه لگن یه نشونه اساسی از وجود سندروم کیست تخمدان هست. اگه این درد در زمانی به جز زمان عادت ماهیانه رخ بده باید مورد توجه قرار بگیره و شما باید با پزشکتون مشورت کنین.

درد ناحیه لگن یا کمر

درد ناحیه لگن یا کمر

تمام علائم بیان شده می تونن با توجه به مورد به صورت های مختلفی بروز کنن. بعضی اوقات همراه با تغییرات در کار احشاء و امعاء و یا حتی تغییرات خلق و خویی هستن. اگرچه که کیست باعث تغییرات جدی در بدن نمیشه اما بهتره که تحت مراقبت قرار بگیرن و بررسی و معاینه بشن تا مشکل حادی به وجود نیارن.

به این مطلب امتیاز دهید

تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

مطالب جدید » برترین ها