نبض یا پالس بیانگر میزان سرعت قلب می باشد که وضعیت سلامت یک فرد را تا حد زیادی نشان می دهد. به طوریکه نبض آهسته با کمی سرگیجه، می تواند نشان دهنده خونریزی داخلی باشد، از طرفی نبض تند و سریع اشاره به فشار خون بالا و ناراحتی های قلبی و عروقی دارد. اندازه گیری نبض شاید در ابتدا کمی دشوار به نظر برسد، اما این یک تکنیک ساده است و نیازی به تجهیزات خاصی ندارد و می توان با تمرین، به راحتی اینکار را انجام داد. برای اندازه گیری نبض می توان به طریق زیر عمل نمود.

روش دقیق گرفتن نبض خود

1. ابتدا یک ساعت یا یک کرنومتر ساده را در کنار خود قرار داده تا بتوانید با استفاده از آن میزان نبض خود را دقیق اندازه گیری کنید.

2. برای اندازه گیری نبض می توانید از قسمت های مختلف بدن از جمله گردن، کشاله ران، بالای پا، مچ دست، شقیقه کنار سر، پشت زانو و قسمت داخلی آرنج دست، استفاده کنید. سعی کنید قسمت های راحت را برای خودتان شناسایی کنید. معمولا گردن و مچ دست جز راحت ترین و دقیق ترین قسمت های اندازه گیری نبض می باشند.

3. انگشت اشاره و انگشت وسط خود را با یگدیگر در موقعیت مناسب قرار داده تا نبض خود را احساس کنید. (از قرار دادن نوک انگشت یا استفاده از انگشت شست برای اندازه گیری نبض خودداری نمایید.)

  • اگر اینکار را روی گردن انجام می دهید، انگشتان خود را در گودی بین نای و عضله گردن قرار دهید تا سرخرگ کاروتید خود را حس کنید.
  • اگر اینکار را روی مچ دست انجام می دهید، دو انگشت را بین استخوان و تاندون قرار داده تا شریان شعاعی را حس نمایید. اگر به راحتی نتوانستید نبض خود را پیدا کنید، کمی انگشتان خود را جا به جا کنید تا بتوانید نبض را بیابید.

نکته: توجه شود، میزان فشار وارد شده ملایم باشد. نه خیلی آرام به طوری که نبضی را احساس نکنید، و نه خیلی محکم به طوریکه با فشار دادن شریان کاروتید باعث ایجاد سرگیجه شوید.

اندازه گیری نبض با استفاده از انگشتان

اندازه گیری نبض با استفاده از انگشتان

4. به ساعت خود نگاه کنید، قبل از گرفتن نبض تصمیم بگیرید که اینکار را برای مدت چند ثانیه قرار است انجام دهید، 10، 20، 30 و یا 60 ثانیه. همچنین سعی کنید زمانی که ثانیه شمار از روی عدد صفر شروع می شود، بشمارید.

5. از آنجایی که مقادیر نبض در دقیقه مورد بررسی قرار می گیرد، اگر به عنوان مثال شما در 30 ثانیه عدد 41 را برای نبض بدست آورید، آن را در 2 ضرب کرده و عدد 82 را در نظر بگیرید و یا اگر برای 15 ثانیه نبض را اندازه گیری نموده اید، آن را در 4 ضرب کنید.

6. در نهایت میزان ضربان طبیعی برای افراد بزرگسال بین 60 تا 100 تپش در دقیقه و برای افراد زیر 18 سال 70 تا 100 تپش در دقیقه می باشد. حد نرمال تعداد ضربان قلب در وضعیت استراحت نیز، 60 تا 80 تپش در دقیقه می باشد. با این روش می توانید نبض خود را در مواقع مختلف روز، مثلا در حالت استراحت و یا هنگام ورزش کردن اندازه گیری کرده و از سلامتی عمومی خود مطلع باشید.

نکته: میتوان اندازه گیری نبض را با استفاده از دستگاه های الکترو کاردیو گراف یا ECG، و یا مچ بند الکتریکی نیز انجام داد. اما اغلب هزینه آنها کمی بالا است. این دستگاه را می توان از مراکز فروش تجهیزات پزشکی خریداری نمود. حتما قبل از استفاده از این دستگاه نحوه استفاده از آن را به طور کامل مطالعه نمایید.

اندازه گیری نبض را با استفاده از دستگاه های دیجیتال

اندازه گیری نبض را با استفاده از دستگاه های دیجیتال