با نافرمانی عمدی کودک چطور رفتار کنیم؟

به عنوان یک مادر یا پدر اگه از کودکتون چیزی بخواید خیلی ناراحت کنندست که ازتون نافرمانی کنه و به حرفتون بی توجهی کنه، نافرمانی عمدی کودک زمانی اتفاق می افته که کودک متوجه بشه که چه کاری ازش خواستید...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
نافرمانی عمدی در کودکان

به عنوان یک مادر یا پدر اگه از کودکتون چیزی بخواید خیلی ناراحت کنندست که ازتون نافرمانی کنه و به حرفتون بی توجهی کنه، نافرمانی عمدی کودک زمانی اتفاق می افته که کودک متوجه بشه که چه کاری ازش خواستید و به حرف شما توجه نکنه و کاری که دلخواه خودشه انجام بده، تشخیص این مسئله که آیا عمدی بود یا نه خیلی مهمه از نظر روانشناسی واکنش متفاوتی باید در قبالش انجام بشه. در ادامه مطلب میتونید نحوه ی برخورد با فرزندی که عمدا نافرمانی میکنه رو بخونید.

مرحله اول: عصبانی نشید

زمانی که فرزند شما عمدا نافرمانی میکنه، در مرحله اول خودتون رو کنترل کنید، عصبانی نشید و با احترام و لحن مودبانه ازش بخواید دلیل کارشو بگه که چرا کاری خلاف حرف شما انجام داده؟ اگه شما عصبانی بشید کودک بیشتر نافرمانی میکنه.

مرحله دوم: عواقب کارشو توضیح بدید

با لجبازی و نافرمانی کودک نه از راه دستور دادن و عصبانیت که از راه محبت وارد بشید، برای مدتی کنارش بشینید و براش از دلیل حرفتون توضیح بدید و از عواقب منفی کاردلخواهش بگید، مثلا اگه به فرزندتون گفتید که بعد از بازی حتما باید دوچرخه اش رو تو پارکینگ بذاره و اون نافرمانی میکنه از یک تجربه ی شخصی براش بگید که اگه دوچرخه بیرون باشه ممکنه زنگ بزنه یا گم بشه و در اینصورت خودش ناراحت میشه و دیگه دوچرخه نداره.

عواقب نافرمانیشو بهش توضیح بدید

عواقب نافرمانیشو بهش توضیح بدید

مرحله سوم: بازی نمره منفی

زمانی که به خوبی پیامدهای نافرمانی رو به کودکتون توضیح دادید برای اینکه منضبط بشه میتونید در صورت نافرمانی دوباره به جای تنبیه از بازی نمره منفی استفاده کنید. به این صورته که قوانین خونه مشخص شده باشه و هرکسی که خلاف قوانین عمل کنه با گرفتن نمره منفی عواقبی هم براش به دنبال داشته باشه. مثلا اگه همه باید ساعت 8 خونه باشن و فرزندتون تا ساعت هشت و نیم بیرون بود نمره منفی بهش تعلق میگیره و نباید برای دو روز عصر بیرون از خونه بازی کنه و اگه شما بعد از ساعت 8 خونه رسیدید باید برای دو روز عصر از خونه بیرون نرید! به اینصورت مانع از لجبازی کودک بشید.

مرحله چهارم: تهدید تو خالی نکنید

اگه کودکتون نافرمانی کرد و شما تهدید کردید که مثلا اجازه نداره بیرون از خونه بازی کنه، برای مدتی نباید بذارید بیرون بازی کنه چرا که اگه تهدید عملی نشه شما به کودکتون یاد دادید که تهدیداتتون در حد حرفه و عملی نمیشه و همین خودش باعث میشه نافرمانیهای بیشتری ازش سربزنه.

تهدید توخالی نکنید

تهدید توخالی نکنید

مرحله پنجم: تنبیه منصفانه برای نافرمانی عمدی کودک

تنبیه های فرزندتون رو مناسب با نافرمانیش قرار بدید اگه به فرزندتون اجازه دادید بره خونه دوستش بازی کنه و ساعت 5 که شما میرسید خونه باشه و نافرمانی کرد و دیر رسید اینطور نباشه که برای یک ماه از رفتن به خونه دوستش منعش کنید، چرا که در اینصورت بار دیگه که خواست نافرمانی کنه در صورت نیم ساعت تاخیر به تاخیرش ادامه میده و به خیال اینکه چیزی برای از دست دادن نداره و در هر صورت چه با نیم ساعت تاخیر چه با سه ساعت تاخیر شما دیگه اجازه نمیدید به خونه دوستش بیاد، به نافرمانیها ی بزرگتر دست میزنه.