درمان نارسایی کبد در طب سنتی

از روی تغییرات جلدی وضع کبدتون رو میشه بفهمید، نارسایی کبد بدنبال بیماریهایی مثل سیروز کبدی و انواع هپاتیت با مصرف بی رویه داروها پیش میاد. این مسئله مشکل بسیاری از افرادی هست که دارای بیماری های کلیوی هستن. در...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
نارسایی کبد

از روی تغییرات جلدی وضع کبدتون رو میشه بفهمید، نارسایی کبد بدنبال بیماریهایی مثل سیروز کبدی و انواع هپاتیت با مصرف بی رویه داروها پیش میاد. این مسئله مشکل بسیاری از افرادی هست که دارای بیماری های کلیوی هستن. در ادامه راههای شناخت و درمان نارسایی کبد در طب سنتی رو براتون معرفی میکنم.

نارسایی کبد

نارسایی کبد

راههای تشخیص اولیه بیماری کبد

تازگی رنگ صورت و شادابی اون دلیل بر خوبی و سلامتی کبد هست و زردی صورت، نشون دهنده گرمی کبده که یرقان ناشی از گرمی بیش از اندازه برای کبد پیش میاد. تیرگی پوست صورت و بدن هم از آثار سردی و خشکی کبد به حساب میاد. چاقی گوشتی آثار گرمی و تری کبد و چاقی با چربی زیاد آثار سردی و تری کبد هست. لاغری صورت و پیدایش برجستگی عروق آثار گرمی کبد هست و بزرگی عروق نشانه سردی کبده.

بطور کلی نارسایی کبد به معنی کاهش شدید عملکرد کبده و چون کبد نقش مهمی در تولید هورمونها، پروتئین‌های خون، آنزیمهای گوارشی و صفرا و متابولیسم سموم و مواد زائد دارد، بخاطر همین کاهش عملکرد کبد عوارض فراوانی در سیستم‌های مختلف بدن داره. نارسایی کبدی در بیماری‌هایی مثل سیروز، هپاتیت و کبد چرب دیده میشه.

کبد

کبد

برای پیشگیری از بیماری کبدی چه کنیم؟

  • در کتب پزشکی که از این سینا به جا مونده گفته شده که خوردن غذا بلافاصله بعد از غذای هضم نشده قبلی بدترین چیز برای کبده و خوردن آب بلافاصله بعد از غذا مخصوصاً بعد از نهار آنهم بطور یک دفعه سر کشیدن آزاردهنده کبد است.
  • اگر عطش در کار باشد باید مقدار کمی آب به صورت جرعه جرعه بنوشید.
  • برای حفظ سلامتی کبد باید از مصرف مواد غذایی تولید کننده سودا مثل بادمجون مخصوصاً سرخ کرده اش و همچنین غذاهای بسیار گرم و محرک و پر انرژی مثل چربی ها، سرخ کرده ها، مواد رنگی مثل نوشابه پرهیز کرد.

گیاهان مفید برای نارسایی کبد

در کل نارسایی کبد به هر دلیلی با یکی از داروهای گیاهی که در ادامه معرفی میکنم قابل درمانه. البته فقط با تشخیص نوع  عارضه با مشورت پزشک استفاده کنید، ریشه کاسنی، تخم کشوث، شاه تره، بادرنجبویه، تخم خیار و خربزه، ترنجبین ماءالشعیر، آب انار، شربت غوره، شربت آب لیمو، زرشک و عناب.

زرشک

زرشک

علت انسداد مجاری صفراوی

علل زیادی باعث انسداد مجاری داخل کبد میشه از جمله ورم، عفونت ها، چربی بیش از حد، سرطان، تومورها، کیست ها، و رسوبات و غیره باعث این بیماری میشه، پیامبر گرامی محمد مصطفی (ص) فرمود زیادی آب خوردن بعد از غذاهای چرب زیان آور است. حرکت های خیلی سخت بعد از غذا و حمام و دوش آب گرفتن با شکم پر به گرفتگی مجاری کبد کمک میکنه. برای درمان انسداد مجاری صفراوی ابتدا باید علت بررسی بشه بر حسب علت معالجه شروع میشه و با برطرف شدنش مجاری باز و کبد به حالت عادی برمیگرده.

درمان انسداد مجاری کبدی

روغن کرچک با ماءالاصول، تخم خیار، تخم خربزه، شیره کش شده با جوشونده ریشه کاسنی یا عرق کاسنی و تخم کشوث و پرسیاوشان.
آب بارهنگ و آب بادیان رو بگیرید و با سکنجبین ویا اگر سرد مزاج باشه آب کاسنی، سکنجبین رو با جوشونده اسارون، سلیخه افتیمون، تخم کرفس و انیسون مخلوط کرده و میل کنید. انسداد کبدی یک سرد مزاج باید از جوشونده بادیان، کاسنی، اذخر، تخم کرفس ریشه کبر و افسنطین از هر کدوم ده گرم به مدت 7 روز میل بشه.

مجاری کبد

مجاری کبد

بازکننده ها و ملین ها برای کبد

در گرفتگی مجرای کبدی از ملین هایی مثل کبر، قسط، غافث، روغن بادام، غاریقون و سکنجبین استفاده میشه و بازکننده هایی مثل گل خطمی، گل شب بو، گل پنیرک بابونه، مغز ناخنک برای بیماران مفیده، این داروها را هم میشه خورد به صورت جوشانده و هم میشه روی محل کبد ضمادکرد.
اگر انسداد سخت و شدید باشه از 5 گرم صبر زرد محلول به آب تره میشه استفاده کرد یا ریوند، مرزنجوش، کبر از هر کدام 5 گرم نرم کوبیده با شربت گل یا گلاب صبح و عصر قبل از غذا مصرف بشه.

درمان ابن سینا برای آب آوردن شکم

مبتلایان به آب آوردن شکم اگر مدتی زیاد انار مصرف کنند در بهبودی اونها خیلی مؤثره یا رب انار رو بصورت شربت هر روز سه بار میل کنند. دادن آب ترب و سکنجبین به مدت زیاد مثلا سه ماه از پیشرفت بیماری جلوگیری میکنه. گاهی هم ممکنه بهبودی کامل حاصل بشه. شیر شتر و شیر خر هم به طریق موثره ولی باید دقت بشه که شیر شتر برای گرم مزاجها خوب نیست، گفته شده برای درمان سرد مزاجان به مدت چند ماه ادامه پیدا کنه. بجای شیرشتر و خر برای چند ماه میشه برای یک ماه از درمان زیر استفاده کنید.
نسخه درمانی: عرق گل، عرق مورد عرق فرنجمشک، از هر کدام نصف لیوان روزانه میل بشه. اگر روزانه 5 گرم انیسون را نرم بکوبید و با عرقهای گفته شده در بالا بکار مصرف بشه اثر بیشتری داره این درمانها برای آب آوردن انساج و شکم مفیده.

آب آوردن کبد

آب آوردن کبد

منبع:

کتاب شفا نوشته دکتر صفدر صانعی

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیل ارت

کسب درآمد در خانه از اینترنت

کوپن تخفیف 20 درصدی 2nafare