مکیدن انگشت در کودکان و روش های موثر برای جلوگیری از آن

مکیدن انگشت شست یک عمل رفلکس طبیعی و یک رفتار معمولیست. این رفتار حتی در طول دوران سونوگرافی هم قابل تشخیصه. این کار باعث تسکین لثه ها در هنگام سوزش و باعث آرام شدن نوزاد میشه. نوزادان با لذت بردن...

فائزه صیدی
فائزه صیدی آپدیت:
مکیدن انگشت در کودکان و روش های جلوگیری از آن

مکیدن انگشت شست یک عمل رفلکس طبیعی و یک رفتار معمولیست. این رفتار حتی در طول دوران سونوگرافی هم قابل تشخیصه. این کار باعث تسکین لثه ها در هنگام سوزش و باعث آرام شدن نوزاد میشه. نوزادان با لذت بردن از این عمل، اونو ادامه میدن. در بعضی موارد مکیدن انگشت شست ممکنه برای دوره های طولانی حتی تا 8 یا 9 سال هم طول بکشه. اگر از این کار و عادت کودکتون ناراحتین و در پی یافتن روش هایی برای ترک اون هستین، در این مطلب و مطلب بعدی برخی از راه های موثر در مورد چگونگی جلوگیری از مکیدن انگشت رو بهتون معرفی میکنم.

کودکان را مجبور به ترک مکیدن انگشت نکنید

عادت مکیدن انگشت در نزدیک به 18 درصد از کودکان بین 2 تا 4 سال وجود داره.روش های بسیار زیادی برای ترک این عادت در کودکان هست اما بسیاری از کارشناسان توصیه میکنند که در این سنین کودکان رو مجبور به ترک آن نکنید تا زمانی که یک کودک خودش نشون بده که آمادگی لازم برای این کار رو داره. موثرترین روش اینه که اجازه بدین او به کار خودش ادامه بده تا زمانی که دلیلی برای متوقف کردن اون پیدا کنه، مانند این که مکیدن انگشت رو توسط همسالانش نبینه و این کار رو زشت تشخیص بده.

سیستم پاداش و جایزه را امتحان کنید

سیستمی مانند پاداش یا بازی رو برای ترک کارش برنامه ریزی کنید. تقویمی رو در جای مشخص و در دید کودکتون قرار بدین و به او بگین هر روزی که انگشت شست خودش رو نخوره روی تقویم علامت میزنین و زمانی که تعداد روزا مثلا به یه هفته یا یه ماه برسه به او جایزه میدین یا فرزندتون رو به پارک و شهربازی میبرین.

با جایزه و پاداش کودکتان را تشویق به ترک مکیدن انگشت کنید

با جایزه و پاداش کودکتان را تشویق به ترک مکیدن انگشت کنید

مکیدن همزمان تمام انگشت ها رو به او توصیه کنید

شما میتونین از روش روانشناسی معکوس استفاده کنین. زمانی که کودکتون تصمیم به مکیدن انگشت داره او را مجبور به مکیدن همزمان تمام انگشت ها کنید و بخواین که همه ی انگشتاشو توی دهانش بذاره. با تکرار این کار و پافشاری شما بر این روش، کودکتون از این روند خسته شده و مکیدن انگشت شست رو هم کاملا متوقف میکنه.

مکیدن انگشت در کودکان باعث آرامش و لذت آنها میشود

مکیدن انگشت در کودکان باعث آرامش و لذت آنها میشود

اجازه ی مکیدن انگشت در مقابل خود و دیگران را به کودک ندهید

زمانی که بتونین از مکیدن انگشت فرزندتون در مقابل جمع و حتی خودتون جلوگیری کرده و به او بگین که باید این کار رو به طور خصوصی و در خلوت انجام بده، مطمئن باشین که تا حدود زیادی موفق شدین. زیرا کودک زمان کمی از وقت خودش رو صرف مکیدن انگشت در خلوت و پنهانی خواهد کرد و به مرور همون زمان کوتاه رو هم کنار میذاره.

با ترک مکیدن انگشت در جمع کودک آمادگی لازم برای ترک کامل آنرا پیدا کرده است

با ترک مکیدن انگشت در جمع کودک آمادگی لازم برای ترک کامل آنرا پیدا کرده است

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلبند

یه روز خوب برای خرید ...

تا ۵۰٪ تخفیف