موقع عصبانیت چیکار کنیم؟

کی می تونه ضربه سر زیدان در بازی فینال جام جهانی 2006 رو در مقابل ایتالیا فراموش کنه؟ فرانسه بخاطر این اتفاق جام جهانی رو از دست داد. خشم شما نه تنها خودتون رو از بین می بره بلکه باعث...

بهناز سرفراز
بهناز سرفراز آپدیت:
موقع عصبانیت چیکار کنیم

خشم احساس قوی ناشی از ناراحتی، نارضایتی و یا خصومته. عصبانیت باعث میشه همه از شما دور بشند. عزیزان تون رو رنجیده کنید، ممکنه روی رابطه ارزشمندی که با همکاران تون دارید تاثیر بذاره و اون ها رو از دست بدید و حتی شغل تون رو از دست بدید. عصبانیت همیشه باعث میشه تبدیل به یک بازنده بشید.

کی می تونه ضربه سر زیدان در بازی فینال جام جهانی 2006 رو در مقابل ایتالیا فراموش کنه؟ فرانسه بخاطر این اتفاق جام جهانی رو از دست داد. خشم شما نه تنها خودتون رو از بین می بره بلکه باعث آسیب رسیدن به نزدیکان تون هم می شه. برای جلوگیری از این اتفاقات بهتره یاد بگیریم خشممون رو کنترل کنیم، برای تمرین می تونید یک سری کارها رو انجام بدید، در ادامه براتون توضیح میدم.

به حرفهایی که موقع عصبانیت میزنید فکر کنید

“قبل از اینکه صحبت کنید، فکر کنید.” عملی کردن این جمله به آسونی که به نظر می رسه نیست و پیاده کردن اون تو زندگی روزمره مون بسیار دشواره. وقتی کسی دیر میرسه، عصبانی میشیم و بدون اینکه دلیل واقعیش رو بدونیم، سرش داد می زنیم. برای یک دقیقه هم که شده به حرف هایی که می خواید بزنید، فکر کنید، بخصوص وقتی که عصبانی هستید. این کار می تونه شما رو از هزاران پیشمانی که در آینده قراره سراغتون بیاد، نجات بده. قبل از اینکه موقع عصبانیت حرفی بزنید، فقط خودتون رو جای طرف مقابل بذارید، ببینید اگه کس دیگه ایی این حرفا رو به شما بزنه چه احساسی بهتون دست میده!

قبل از حرف زدن فکر کنید

قبل از حرف زدن فکر کنید

هنگام عصبانیت آرامش تون رو حفظ کنید

معمولا در حالت خشم، ناخواسته حرف هایی که میزنیم نیش دار می شن و به طرف مقابل مون آسیب می زنه. در این مواقع ابتدا سعی کنید آرامش خودتون رو بدست بیارید بعد به حرف زدن ادامه بدید. می دونم کار سختیه ولی غیر ممکن نیست. در جهان امروز کسی که بتونه خودش رو کنترل کنه، با نفوذترین و قدرتمندترین فرده. یکی از بزرگترین درس هایی که می تونید یاد بگیرید اینه که چطور می تونید خودتون رو کنترل کنید. دست های شما می تونند به طرف مقابل آسیب فیزیکی بزنند اما زبان شما قلب اون رو می شکنه، پس آرامش تون رو حفظ کنید.

آرامش تون رو حفظ کنید

آرامش تون رو حفظ کنید

هنگام عصبانیت، در صورت امکان جاتون رو عوض کنید

موقعی که عصبانی هستید، اگه امکانش رو دارید سریع جابه جا بشید. این کار باعث میشه حال و هواتون عوض شه و روشی بسیار مفید و کمک کننده ست. از لحاظ علمی دمای طبیعی بدن مون 37 درجه سانتیگراد و در این حالت آرامش داریم اما وقتی عصبانی می شیم دمای بدنمون بالا میره، بنابراین دفعه بعد که عصبانی شدید کولرتون رو روشن کنید یا توی هوای آزاد برید، این کار بهتون کمک می کنه. خشمی که دارید فقط برای 10 تا 15 دقیقه طول می کشه، اما حرف ها و رفتارهایی که در این مدت انجام میدید، برای همیشه باقی می مونه.

در صورت امکان جاتون رو عوض کنید

در صورت امکان جاتون رو عوض کنید

دوستان می تونند موقع عصبانیت، آرامبخش شما باشند

وقتی عصبانی هستید، سعی کنید با دوستان تون تماس بگیرید. متوجه خواهید شد، با دیدن دوستان تون و حرف زدن با اون ها حالت تون بهتر میشه. شما آدم بدی نیستید، فقط ممکنه در اون لحظه با فرد اشتباهی برخورد کردید. زمانی که فردی کار اشتباهی در حق تون انجام می ده، به جای فریاد زدن و عصبانی شدن، آرامش تون رو حفظ کنید. همیشه سعی کنید کسایی رو که ازتون متنفرند، دوست داشته باشید. اگه کسی رو که دوستتون داره، دوست داشته باشید، کاملا طبیعیه اما وقتی وقتی کسی رو که دوستتون نداره، دوست داشته باشید، به فردی استثنایی تبدیل می شید. دوستای واقعی زمانی که همه از شما دور می شند، کنارتون می مونند.

دوستان می تونند آرامبخش شما باشند

دوستان می تونند آرامبخش شما باشند

به افرادی که از بودن باهاشون لذت می برید، فکر کنید

وقتی عصبانی هستید به دوستان تون و خانوادتون فکر کنید، به دستاوردها و موفقیت هایی که داشتید. این کار باعث میشه احساس خوبی در مورد خودتون داشته باشید. به بهترین دوستان تون زنگ بزنید و دلیل عصبانیت تون رو بهشون بگید، اون ها بهترین راه حل رو جلوی پاتون میذارن. با خانواده تون صحبت کنید و وقتتون رو با اون ها بگذرونید.

به افرادی که از بودن باهاشون لذت می برید، فکر کنید

به افرادی که از بودن باهاشون لذت می برید، فکر کنید

روش های دیگه برای آروم شدن بعد از عصبانیت

  • موسیقی گوش بدید. (بخصوص کلاسیک، معجزه می کنه)
  • کتاب مورد علاقتون رو بخونید.
  • فیلم مورد علاقتون رو ببینید
  • به یاد داشته باشید، همیشه زمانی که خشمگین می شید، چیزهای ارزشمندی رو از دست خواهید داد.
موسیقی گوش بدید

موسیقی گوش بدید

در متروهای لندن این جمله به چشم میخوره: “هرگز حرفی رو که کسی در عصبانیتش بهت میزنه، فراموش نکن.” پس مراقب باشید در عصبانیت چه حرف هایی میزنید و بیشتر سعی کنید خشم تون رو کنترل کنید. کلمه ها بار معنایی زیادی دارند و گاهی هرگز فراموش نمی شند.

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *