قول داده بودم روش های استفاده تخصصی از موتورهای جستحوگر رو براتون توضیح بدم، امروز میخوام چند تکنیک پرکاربرد سرچ در گوگل رو براتون توضیح بدم تا از امروز بتونین هرچیزی که میخواین رو از منابع آنلاین پیدا کنین. برای یافتن مقالات و فایل ها یا عبارت های خاص ساعت ها وقت خودتون رو تلف نکنین!

آموزش سرچ در گوگل

سرچ گوگل

سرچ گوگل

1. جستجوی فایل های خاص

برای جستجوی فایل ها با یک پسوند خاص باید از عبارت کلیدی filetype استفاده کنین، این کلمه کلیدی به شما اجازه میده فقط پسوند های مشخص شده شما جستجو بشود. این تکنیک برای یافتن مقالات بسیار مفیده، برای مثال اگر به دنبال فایل با پسوند pdf هستین باید عبارت زیر رو در گوگل وارد کنین و دکمه سرچ رو بزنین:

Windows seven filetype:pdf

این عبارت به موتور جوستجوگر میگه که باید دنبال مطالب با عنوان ویندوز هفت و نوع فایل pdf باشه.

2. جستحوی محدود به یک سایت

برای محدود کردن نتایج سرچ در گوگل به یک سایت خاص میتونین از عبارت کلیدی site استفاده کنین به این صورت که آدرس دامنه سایت مورد نظرتون رو کنار این عبارت بیارین. برای مثال اگر به دنبال عنوان مقاله های نانو در یک سایت هستید باید از عبارت زیر استفاده کنین و اونو در گوگل سرچ کنین:

Windows driver site:microsoft.com

این عبارت در سایت ماکروسافت به دنبال درایورها میگرده و نتایج از سایت های دیگر رو نشون نمیده.

3. جستجوی عبارت های خاص

برای جستجوی یک عبارت به صورت دقیق بدون فاصله و جدا افتادگی کلمه ها از همدیگر باید از کاراکتر های “” استفاده کنین. برای مثال به دنبال عنوان یک کتاب میگردین و میخواین موارد مشابه در نتایج نباشه اونوقت مانند عبارت زیر عمل میکنیم:

“دونفره هوای شهر ما همیشه دونفره است”

در این تکنیک فقط عبارت مشخص شده جستجو شده بین علامت های ” جستجو خواهند شد.

4. حذف یک عبارت از جستجو

برای اینکه یک عبارت خاص رو از نتایج سرچ در گوگل حذف کنین باید از عملگر – (علامت منفی) استفاده کنین، با مثال میخواهیم قیمت خودرو ها رو جستجو کنیم ولی کلمه اقساط رو از نتایج جستجو حذف کنیم، برای این کار از دستور زیر استفاده میکنیم:

اقساط – قیمت خوردرو

با استفاده از این عبارت نتایجی که در اونها اشاره مستقیم به اقساط شده باشه رو از لیست نتایج سرچ در گوگل حذف خواهین کرد.

بسیار خوب این تکنیک ها از معروف ترین و پرکاربردترین تکنیک های جستجو در گوگل هست البته یکسری جزئیات دیگر هم وجود داره که در آینده باهم به اشتراک خواهیم گذاشت.

منتظر روش های شما هم هستیم تا باهم به اشتراک بزاریم، موفق و بروز باشید.

۳

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر