سرطان پستان رایج ترین سرطان در زنان در سراسر جهانه که تحت تاثیر عوامل بسیار زیادی قرار داره. بعضی از عوامل مانند ژنتیک، سابقه خانوادگی، جنس و سن غیر قابل کنترل هستند. اما عواملی مانند رژیم غذایی، ورزش، مصرف سیگار، اضافه وزن و… قابل کنترل هستن. محققان معتقدند که رژیم غذایی صحیح میتواند در مبارزه و بهبود انواع سرطان بسیار موثر باشه. سرطان پستان میتونه از قسمت های مختلفی شروع بشه و رشد کنه که بسته به این عوامل درمان های متفاوتی هم داره. اما مواد غذایی مفید برای مبارزه با سرطان پستان چه چیزهایی هستن؟

رژیم غذایی سالم برای مبارزه با سرطان پستان

دسته ای از مواد غذایی سالم برای جلوگیری از توسعه یا پیشرفت سرطان پستان شامل طیف گسترده ای از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ، غذاهای غنی از فیبر مانند غلات سبوس دار و حبوبات، شیر کم چرب و فراورده های لبنی، محصولات مبتنی بر سویا، غذاهای غنی از ویتامین دی و ادویه جات و ترشیجات با خواص ضد التهابی است. محققان روی ۹۱۰۰۰ زن مطالعاتی انجام دادند و مشاهده کردن که داشتن رژیم غذایی صحیح و مخصوصا مصرف مواد غذایی گیاهی میتونه خطر ابتلا به سرطان پستان رو تا ۱۵ درصد کاهش بده.

رژیم غذایی صحیح

رژیم غذایی صحیح

چه سبزیجات و میوه هایی بخوریم؟

مصرف میوه ها و سبزیجات سرشار از فلاونوئیدها و کاروتنوئیدها بسیار ضروریه که بهترین اونا شامل سبزیجات سبز برگ، فلفل، گوجه فرنگی، بادمجان، مرکبات، هویج ها، کلم بروکلی و کلم پیچ، پیازها، سیب ها، گلابی، هلو و توت فرنگی است.

میوه و سبزیجات

میوه و سبزیجات

مصرف فیبر مفید برای سرطان پستان

مطالعات متعددی نشان میده که فیبر می تونه به محافظت در برابر این بیماری کمک کنه. از آنجا که حذف فیبر در دستگاه گوارش به طور منظم انجام میشه، به بدن کمک میکند تا از شر سموم و آسیب آنها خلاص بشه. غلات سبوس دار و حبوبات نیز حاوی آنتی اکسیدان هستن که می تونن به جلوگیری از بسیاری از بیماری ها کمک کنن. خوردن حبوبات غنی از فیبر مانند عدس، با کاهش خطر سرطان پستان همراه شده.

مصرف فیبر

مصرف فیبر

چربی های مفید

مصرف چربی های مفید و اشباع نشده رو در رژیم غذاییتون وارد کنید. این نوع چربی ها در روغن زیتون، آووکادو، دانه ها و آجیل ها پیدا میشن. علاوه بر این، اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی های آب سرد مانند ماهی آزاد و شاه ماهی، به کاهش خطر سرطان پستان کمک میکنه.

چربی های سالم

چربی های سالم

سویا بخورید

تحقیقات گسترده در طول 25 سال گذشته نشون میده که سویا به عنوان یک منبع غذایی بسیار سالم، غنی از پروتئین، چربی سالم، ویتامین و مواد معدنی و میزا کمی از کربوهیدراته. علاوه بر کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان، سویا هم چنی با کاهش لیپوپروتئین با چگالی کم، و یا “کلسترول بد” باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی میشه پس مصرف شیر سویا و آجیل سویا رو فراموش نکنید.

مصرف سویا

مصرف سویا

از همه این مواد غذایی در طول روز استفاده کنید

مطالعات نشان میده که فواید سلامتی اسیدهای چرب امگا 3 موجود در برخی از ماهی ها ممکن است به علت توانایی آن در کاهش التهاب، یک عامل کمک کننده برای کاهش سرطان پستانه. محققان مشاهده کردن که فیبر با کمک به از بین بردن استروژن، به پیشگیری از سرطان پستان کمک می کنه. به طوری که خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا می تونه این روند حمایت و سرعت بخشیدن به حذف استروژن رو یاری کنه. بتا کاروتن، موجود در سبزیجات از جمله هویج، با کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان همراهه. دانشمندان حدس می زنن که این ماده با روند رشد سلولهای سرطانی تداخل می کنه.

رژیم غذایی کامل و سالم

رژیم غذایی کامل و سالم