فکر کنم مادر بودن و مادری کردن مهمترین وظیفه و نقش هر زنی باشه.چقدر خوبه که خانومای عزیز برای تمام مراحل بزرگ کردن فرزندشون اطلاعات کافی داشته باشن تا خدای نکرده به مشکلات دردسر ساز برنخورن .در این مطلب میخوام راجع به مواد غذایی تاثیر گذار بر شیر مادر که ممکنه سلامت کودک رو به خطر بندازه صحبت کنم و بهترین راه تشخیص این تاثیرات توجه به حرکات و واکنش های نوزاده که کاملا شما رو از مشکلش آگاه میکنه .توجه به این نکته ضروریه که مادران برای تامین مواد ضروری و مورد نیاز نوزاد حتما باید تغذیه منظم و کاملی داشته باشن.

در دوران شیردهی ماهی را با دقت بیشتری مصرف کنید

شما مجبور نیستین به طور کلی از مصرف ماهی یا غذاهای دریایی دست بکشین بلکه باید استفاده از اونارو محدود و کنترل کنین. بعضی از ماهی ها دارای جیوه ی بالایی هستن و این جیوه میتونه از طریق شیر مادر به کودک منتقل بشه که تاثیر مستقیمی روی سیستم عصبی نوزاد داره و باعث اختلال در رشد مغذی کودک میشه.

ماهی

ماهی

در دوران شیردهی کافئین را به حداقل برسانید

کافئین در موادی مانند شکلات ها ,چای ,لیموناد و قهوه وجود داره که مصرف بیش از اندازه ی اون باعث اختلال در خواب نوزاد و ایجاد اسهال در نوزاد میشه .هروقت بعد از استفاده از این مواد غذایی با ناآرامی نوزاد مواجه شدین حتما مصرف این مواد رو قطع کنید.

کافئین

کافئین

جعفری و نعناع شیر مادر را کم میکنند

جعفری و نعناع از طعم دهنده ها و چاشنی های بسیار خوب محسوب میشن اما مصرف همزمان و زیاد آنها مقدار شیر مادر رو کاهش میده و باعث میشه که نوزاد گرسنه بمونه و ناآرامی هاش شروع بشه.

جعفری و نعناع

جعفری و نعناع

مصرف لبنیات در شیردهی

یکی از غذاهای دردسرساز برای دوران شیردهی لبنیاته. هروقت بعد از استفاده از مواد لبنی نوزادتون دچار استفراغ شد یا نشونه هایی از اگزما و لکه های پوستی در نوزاد دیدین مصرف لبنیات رو بسیار کاهش بدین .همچنین بی خوابی های نوزاد میتونه ناشی از مصرف بیش از اندازه ی لبنیات باشه.

لبنیات

لبنیات

مصرف سیر در دوران شیردهی

استفاده از سیر میتونه طعم شیر مادر رو تغییر بده و بعد از 2 ساعت این تغییرات کاملا مشخصه. اگه بعد از استفاده از سیر نوزادتون از خوردن شیر اجتناب کرد حتما مصرف سیر رو کنار بذارین.

مصرف مرکبات در شیردهی میتواند باعث سوزش معده نوزاد شود 

اسید مرکبات باعث سوزش معده ی نوزاد و ایجاد دانه های ریز و جوش روی پوست نوزاد میشه. مادرای عزیز میتونن برای تامین ویتامین ث مورد نیاز نوزاد به جای استفاده از مرکبات از میوه های دیگه نظیر انبه یا توت فرنگی استفاده کنن.

مرکبات

مرکبات