مهمترین نکات در حمام کردن نوزاد

معمولا شست و شوی نوزادان و کودکان کار آسونی نیست و میشه گفت حمام کردن نوزادان برای والدین همراه با ترس و احتیاط خاصی هست. چون نوزادان توانایی راه رفتن و نشستن و کنترل خود را ندارند همچنین با تجربه...

مهسا سیدی
مهسا سیدی آپدیت:
نوزاد را به کمک دیگران بشویید

معمولا شست و شوی نوزادان و کودکان کار آسونی نیست و میشه گفت حمام کردن نوزادان برای والدین همراه با ترس و احتیاط خاصی هست. چون نوزادان توانایی راه رفتن و نشستن و کنترل خود را ندارند همچنین با تجربه محیط جدید ممکنه گریه کنن و بی قرار بشن، حمام کردنشون سختیای خاص خودش رو داره. در این مطلب در رابطه با مهمترین نکاتی که باید هنگام حمام کردن نوزادان رعایت کرد بیشتر توضیح میدم.

مراقبت از نوزاد مهمترین نکته در حمام کردن

اولین و مهمترین چیز در حمام کردن نوزادان مراقبت از آنهاست. نوزادان و کودکان میتونن در کمترین مقدار آب ممکن غرق شن. پس لازمه همیشه وقتی کودک داخل آب هست روی یکی از دستان شما باشه و وسایلی مثل لوازم شست و شو، حوله و لباس رو در جایی نزدیک خودتون بذارین تا براحتی و بدون رها کردن نوزاد یا کودک بتونید به آنها دسترسی داشته باشین.

هیچوقت نوزاد و کودک رو در لگن یا وان در حالی که شیر آب باز هست قرار ندین. چون ممکنه دما و فشار آب کم و زیاد شه و عمق آب برای نوزاد خطر ساز باشه همچنین صدای آب برای برخی نوزادان ناخوشایند و آزار دهندست.

برای دیدن مطلب مراقبت از نوزاد روی این لینک بزنید.

کنترل نوزاد با دست حین حمام کردن

کنترل نوزاد با دست حین حمام کردن

برای دفعات اول از شخصی برای کمک استفاده کنید

نوزادان و کودکان هنگام شست و شو و حمام کردن مثل ماهی لیز و سُر هستن بنابراین دفعات اول تا زمانیکه به کار مسلط شین بهتره از کسی کمک بگیرین تا اگه به چیزی نیاز پیدا کردین یا اینکه در حمام کردن نوزادتان ترسی داشتین کسی همراهتون باشه و در صورت نیاز کمکتون کنه.

نوزاد را به کمک دیگران بشویید

نوزاد را به کمک دیگران بشویید

توجه به دمای مناسب حمام و آب برای شستن نوزاد

برای حمام کردن نوزادان و کودکان لازم نیست محیط حمام و آب خیلی گرم و داغ باشه. بچه ها توانایی تحمل گرمای زیاد رو ندارن بنابراین دمای 25 درجه سانتیگراد برای حمام آنها مناسب هست. همچنین برای مطمئن شدن از دمای آب با استفاده از آرنجتان طوری دمای آب رو تنظیم کنید که نه سرد باشه و نه گرم چون بچه ها نیازمند آب خنک تری نسبت به انسان های بالغ هستند بنابراین تاحدودی مانع از گربه و بی قراری نوزاد میشید.

راحتی و آرامش نوزاد در آب مناسب

راحتی و آرامش نوزاد در آب مناسب

نظافت حمام و عمق مناسب آب برای نوزادان و کودکان

بهتره قبل از شست و شوی نوزادان و کودکان، حمام بخصوص لگن یا وان مورد نظر رو بخوبی تمیز کنید تا پوست لطیف کودک دچار آسیب نشه. در صورت امکان برای نوزاد از وان یا لگن مخصوص به خودش استفاده کنین. همچنین برای جلوگیری از سُر خوردن نوزادان حتما روی دستتون یک حوله یا پارچه لطیف پهن کنید یا از پدهای نگهدارنده نوزادان در لگن یا وان استفاده کنید.

عمق آب برای نوزادان از 5 تا 10 سانتیمتر و برای کودکان نباید بیشتر از حد کمرشان در حالت نشسته در وان یا لگن، باشه.

وان کم عمق مخصوص کودکان

وان کم عمق مخصوص کودکان

شوینده های مناسب برای نوزادان

پوست نوزادان و کودکان بسیار لطیف و در بیشتر مواقع خشک هست. برای آنها حتما از صابون و شامپوهای مخصوص نوزادان و کودکان استفاده کنید و هیچوقت از شامپو یا صابون خودتان برای آنها استفاده نکنید. لیف و پد نرم و لطیف نوزاد مانع از سایش پوس کودک میشه و حتما بعد از شست و شو وسایل رو در معرض آفتاب و جای خشک قرار بدین. همچنین به علت تحریک مجاری ادراری نوزاد و کودک و امکان ایجاد عفونت های ادراری هیچوقت آنها را در لگن یا وان پر از کف و حباب شوینده ها قرار ندین.

استفاده از شامپو و صابون مخصوص برای نوزادان

استفاده از شامپو و صابون مخصوص برای نوزادان

بهترین زمان برای حمام کردن نوزاد

بهتره کودکان رو زمانی به حمام ببرید که نه گرسنه باشند و نه کاملا سیر. مدت زمان حمام نباید طولانی باشه و زمان حمام نباید با ساعت خواب نوزاد تداخل داشته باشه. بهترین زمان برای حمام کودک اوایل صبح و شب هست که هم تایم مناسبی برای گرم شدن نوزاد هست و هم با آرامش و راحتی بیشتری برای خواب شب آماده میشه.

خواب آرام نوزاد بعد از حمام

خواب آرام نوزاد بعد از حمام

مراقب کوچولوهای نازنینتون باشین : )