مهارتهایی که پیش از استقلال نوجوان باید آموزش دهیم

اینکه فقط نوجوان چون 18 ساله شد به این معنی نیست که او می تواند مستقل باشد و به تنهایی زندگی کند. مگر اینکه به او تمامی مهارت های لازمه در زندگی را آموخته باشید، در این صورت او شانس...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
مهارتهایی که هر نوجوان برای مستقل بودن نیاز دارد

اینکه فقط نوجوان چون 18 ساله شد به این معنی نیست که او می تواند استقلال داشته باشد و به تنهایی زندگی کند. مگر اینکه به او تمامی مهارت های لازمه در زندگی را آموخته باشید، در این صورت او شانس خوبی دارد تا یک زندگی مستقل را تجربه کند. در واقع، بسیاری از نوجوانان بدون داشتن توانایی های لازم بعد از یک دوره تجربه ی زندگی مستقل نزد خانواده ی خود بر می گردند، زیرا مهارت های لازم در زندگی را ندارند. آنها تلاش میکنند که در زندگی از حمایتهای مالی، جسمی و عاطفی والدین خود استفاده نکنند. قصد داریم مهارت های اولیه ای که نوجوانان برای یک زندگی مستقل نیاز دارند را با یکدیگر مرور کنیم.

1. مهارت های کاری

نمیتوان تنها به این دلیل که نوجوان در مدرسه کارهایش را انجام می دهد اینطور براداشت کرد که او قادر است هر کاری را انجام دهد. قوانینی حاکم بر مشاغل مختلف کاملا متفاوت از هر چیزی است که در محدوده ی دبیرستان رخ می دهد. نوجوانان باید بدانند که چگونه کاری که از آنها درخواست شده است را تکمیل کنند، در یک مصاحبه شرکت کنند و به درستی دستورالعمل هایی که توسط سرپرست آنها اعلام میشود را اجرا نمایند. شغل نیمه وقت در دبیرستان یا کار در فصل تابستان می تواند به فرزندتان کمک کند تا حرفه ای را برای آینده خود یاد بگیرد. علاوه بر این میتوان کارها و مسئولیت هایی را به طور منظم در خانواده بر عهده ی آنها قرار داد، تا نوجوان آمادگی بیشتری برای حضور در بازار کار کسب کند.

مهارت های کاری

مهارت های کاری

2. مهارت استفاده از انواع وسایل حمل و نقل

صرف اینکه نوجوان دارای گواهینامه ی رانندگی است نمیتوان اطمینان داشت که حتما دارای مهارت مناسبی در رانندگی است. آنها باید بدانند که چگونه از نقطه A به نقطه B  بروند. داشتن چنین مهارتی یعنی اینکه بدانید  چطور باید در یک زمان مشخص به مقصد برسید و یا چگونه از سیستم GPS استفاده نمایید. البته تمام نوجوانان نمی دانند که چطور می توانند بدون داشتن گواهینامه رانندگی کرد. در چنین مواقعی، مهم است که به آنها یاداوری کنید بهتر است از حمل و نقل عمومی استفاده کنند. با یادگیری این روش اگر فرصتی برای رفتن به یک شهر یا کشوری دیگر پیش آمد تا در آنجا به تحصیل یا کار بپردازد، به راحتی می تواند با بهره گیری از آن مهارت به سفر برود.

مهارت استفاده از انواع وسایل حمل و نقل

مهارت استفاده از انواع وسایل حمل و نقل

3. مهارت هدف گذاری

آیا نوجوان شما قصد دارد وزن خود را کاهش دهد یا علاقه مند به بالا رفتن از پله های ترقی است، در هر صورت یادگیری مهارت تعیین اهداف در زندگی برای او امری ضروری است. باید به او آموزش دهید که چطور می توان در زندگی هدفهای خاصی را تعیین کرد. سپس درباره ی چگونگی رسیدن به آن اهداف با فرزندتان صحبت کنید. اگر نوجوانی بداند که چگونه باید پیشرفت خود را دنبال کند، به احتمال زیاد انگیزه بیشتری برای رسیدن به آنها پیدا می کند. بیشتر بر روی مهارت تعیین و پیگیری اهداف کار کنید. به نوجوان خود کمک کنید تا راه رسیدن به علایق خود را شناسایی کند و سپس برای دست یابی او یاور و همراهش باشید. با رسیدن به هر هدف جدید او اعتماد به نفس بیشتری را جهت دستیابی به اهداف بزرگتر در آینده بدست خواهد آورد.

مهارت تعیین اهداف

مهارت تعیین اهداف

4. مهارت کنترل احساسات

تمام مهارت های علمی و استعداد های ورزشی که نوجوانان در زندگی خود کسب می کنند بسیار مهم و قابل اعتناست، اما نوجوانان باید بدانند که چگونه احساسات خود را کنترل کنند. در واقع اگر او نتواند روی خلق و خوی خود کنترل داشته باشد نمی تواند هنگام شکست شرایط را به خوبی کنترل نماید، یا اگر نتواند با اضطراب خود مقابله کند، هرگز نمی تواند در آرامش و راحتی باشد. نوجوانان آموزش دهید تا به شیوه ای سالم با احساساتشان کنار بیایند. با گذشت زمان، او می تواند اعتماد به نفس خود را با انجام کارهای سخت بدست آورد.

مهارت های کنترل احساسات

مهارت های کنترل احساسات

5. مدیریت بحران

وقتی که یک نوجوان با شرایط اضطراری روبرو می شود، زمانی برای فکر کردن وجود ندارد. بنابراین ضروری است که والدین وقت مناسبی را برای نوجوانان صرف کنند تا به آنها نحوه ی برخورد صحیح با شرایط اضطراری را آموزش دهند. حوادث جزیی در خانه، صدمات بدنی و بلایای طبیعی از مواردی هستند که احتمال بسیار کمی وجود دارد نوجوان با یک یا تعدادی از آنها مواجه شود. اطمینان حاصل کنید فرزندتان می داند که هنگام بروز بلایای طبیعی باید چه کاری انجام دهد یا هنگام افتادن یک برج مخابراتی در نزدیکی او بهترین کار چیست. بچه هایی که با تکنولوژی رشد می کنند اغلب در زمان بروز حوادث واقعی فراموش میکنند که لوازم الکترونیکی همیشه در دسترس نیست.

6. مدیریت پایه ای در خانه

درحالی که ممکن است وسوسه شوید زمانی که فرزندتان در حال انجام کارهای روزمره است به او کمک کنید، اما ضروری است که او نحوه ی مدیریت یک خانواده را بداند. اگر او در یک اتاق خوابگاهی یا در یک آپارتمان اجاره ای زندگی می کند، باید مهارت های ابتدایی را بداند. مهارت های آماده کردن غذا را به او آموزش دهید. مطمئن شوید که او قادر به انجام تعمیرات ساده ی مورد نیاز در خانه است و همچنین میداند که چه زمانی باید با مراکز حرفه ای جهت کمک رسانی تماس بگیرد. همچنین تا زمانی او نحوه ی شستشوی لباس ها، اصول بهداشتی شخصی و نظافت را نیاموخته او را به حال خود رها نکنید.

مدیریت پایه ای در خانه

مدیریت پایه ای در خانه

7. مدیریت مالی

یکی از مهمترین مهارتهایی که شما باید به نوجوان خود آموزش دهید این است که چگونه پول خود را مدیریت کنند. متاسفانه، بسیاری از نوجوانان بدون آنکه هیچ برنامه ای درباره ی دخل و خرج خود و یا مدیریت بودجه ی خود اقدام به ترک خانه هایشان می کنند، بسیاری از آنها در همین زمان باعث انباشته شدن مبالغ زیادی بدهی برای خود می شوند. وقت خود را صرف آموزش مهارت های مدیریت پایه ای مالی برای نوجوانان خود نمایید. مطمئن شوید که آیا او درباره ی خطرات انباشت بدهی و همچنین اهمیت سرمایه گذاری اطلاعاتی دارد یا نه؟ آموزش این مهارت ها در زمان مناسب می تواند تفاوت های زیادی در کیفیت زندگی فرزندتان ایجاد نماید.

مهارت های مالی

مهارت های مالی