خوابیدن به مدت شش دقیقه این امکان رو به مغز میده تا چیزهایی رو که یاد گرفته به خوبی استحکام ببخشه و ساخته های ذهنی و روابط لازم بین دانسته های جدید و دانش و تجربیات قدیمی رو به خوبی برقرار کنه.

اون چیزی که جالبه دانشمندان به اون دست پیدا کردن قدرت فوق العاده مغز در اصلاح کامپیوتری دیفرگ کردن ذهن هست! به این ترتیب که مغز میتونه در کمتر از 6 دقیقه تمام آموخته ای دریافت شده روز رو پردازش کنه، اطلاعات قبلی روبررسی و آپدیت کنه و همه روابط رو از نو بسازه! حالا میدونین حجم اطلاعات چقدر بالاست؟ همه احساسات، عواطف، هرچیزی گوش میشنوه و چشم میبینه و دیگر حواس درک میکنن همه روی هم خیلی زیاده نمیدونم میشه با عدد و رقم بیانشون کرد یا نه :-)

یادگیری ذهن

یادگیری ذهن

شاید بیش از یک قرن از زمانی که اولین دانشمند از فواید خواب برای حافظه صحبت کرد میگذره، اما اولین فردی که با این موضوع به صورت علمی درگیر شد هرمان ابینگهاوس آلمانی بود که در تحقیقات خودش به این موضوع برخورد که ذهن در هنگام خواب هم پردازش اطلاعات و یادگیری رو انجام میده، اما از اونجایی که نمیخواست باور کنه این مورد رو مردود اعلام کرد.

اما چهل سال بعد دانشمندان تونستن به صورت مستقیم تاثیر و قدرت خواب بر یادگیری رو به راحتی نشون بدن. (Jenkins & Dallenbach, 1924)

از اون زمان به بعد تحقیقات گسترده دانشمندان به این سمت رفت که بدونن خواب بر روی کدوم نوع حافظه تاثیر داره و اینکه چقدر خواب نیاز هست تا تاثیر خودش رو بر فرآیند یادگیری انسان نشون بده.

استفاده یا سوء استقاده از خواب؟

نتیجه تحقیقات برای همه شگفت انگیز بود و اون هم اینکه شما میتونید بدون اراده یاد بگیرید، حتما شنیدین تاثیر رسانه های جمعی بر افکار عمومی یا تاثیر تبلیغات، دقیقا این ویژگی ذهن هست که باعث میشه شما صداها و تصویرها رو از اطراف ناخودآگاه دریافت کنین و ذهن شما در خواب تک تک اونها رو بررسی و تحلیل خواهد کرد! خیلی جالب نیست؟ تاحالا فکر کردین چرا بعضی تبلیغ ها معنای دقیقی ندارن و مبهم هستن؟

حتما دلیلش رو الان میتونین حدس بزنین، اونها اینطوری طراحی شدن تا ذهن در هنگام خواب و ناخودآگاه خودش به اونها پاسخ بده و حتما جواب این ابهام ها همونیه که سازندگان این تبلیغات ها میخوان! ابزاری مهلک که میتونه ذهن شما رو بدون اجازه شما تغییر بده!

خواب و یادگیری

خواب و یادگیری

محقق پین در مطالعات خودش بر روی افرادی کار کرد که یک گروه کلمات جفت جفت رو قبل از خواب یاد میگرفتن و گروهی صبح ها به آموختن کلمات مشغول بودند. نتیجه ای که به دست آمد این بود که گروه یادگیری قبل از خواب لغات رو یاد گرفته بودن بسیار ذهن و حافظه اونها عملکرد بهتری داشته، در ضمن به نکته نیز دست پیدا کردند که هرچه خواب عمیق و راحت تر بوده افراد عملکردشون بهتر شده.  (Payne et al 2012)

سود شش دقیقه ای!

تحقیقات بسیاری است که نشان میدهد که یادگیری های ادراکی و عملی زیادی مانند یادگیری بازی ها مانند در دست گرفتن و ضربه زدن در تنیس یا نواختن پیانو با انگشتان و هر نوع یادگیری غیر حفظی نیز با یک خواب کوتاه میتونه بهتر و بهتر شکل بگیره.

محققان در نهایت به این نتیجه رسیدن که خوابیدن 6 دقیقه ای میتونه به اندازه 8 ساعت تمرکز در بیداری روی یادگیری شما تاثیر داشته باشه. (Lahl, 2008)

این یه تجربه شخصی که حتما شما هم داشتین که یه مشکل که شب حسابی درگیرتون کرده فردا صبح با یه تلاش کوچیک حل میشه؟ درسته؟ این همون اثر یادگیری و تجزیه و تحلیلی که مغز در زمان خواب داره و به دسته بندی و مقایسه و پردازش اطلاعات روز در زمان خواب میپردازه.

پس اگر میخواین که عملکرد بهتری داشته باشن حتما خوابتون رو منظم کنین. موفق و سلامت باشید.

۷

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر