کودکی که به دنیا میاد عالی ترین و کاملترین امکانات رشد رو به همراه خودش داره و این ظرفیت رو داره که به بالاترین کمالها برسه ، متاسفانه این ظرفیتها با توجه به برخی محیطهای بهداشتی، اجتماعی، آموزشی و فرهنگی نامناسب امروز دنیا ناخود آگاه به سمت نادرست هدایت میشه ومشکلات عاطفی و رفتاری کودکان هم نتیجه همین موضوعات هست. به نظر من فرزند دار شدن نعمت بزرگیست که خدا بهمون میده و رسالتی رو روی دوشمون میذاره که واقعا سنگین و پر مسئولیته. ما پدر و مادر ها باید این جایگاه رو درک کنیم و با وجود محیطهای نامناسبی که وجود داره فرزندمون رو طوری تربیت کنیم که شایسته یک انسان هست. واقعیت اینه که ما آشنایی کافی در زمینه رشد و پرورش کودکمون رو نداریم و این باعث میشه اونطور که شایسته و بایسته اس از پس مسئولیتمون بر نیایم. در این زمینه باید مطالعه کرد و از افراد آگاه و کاربلد راهنمایی خواست. در همین راستا مطالعاتی در رابطه با اختلالات رفتاری کودکان داشتم که درباره ی دو مورد مکیدن انگشت و شب ادراری در ادامه براتون توضیحاتی رو ارائه میدم.

بررسی اختلالات رفتاری در کودکان

بررسی اختلالات رفتاری در کودکان

مکیدن انگشت

یکی از اختلالات رفتاری کودکان مکیدن انگشته البته امر مکیدن یک امر طبیعی در کودکانه و از بدو تولد به کودک احساس آرامش میده. اگر کودک در دوران شیرخوارگی نتونه این غریزه رو ارضا کنه به شیوه هایی مثل مکیدن انگشت پناه میبره و معمولا اون رو قبل از چهارسالگی کنار میذاره. ممکنه این رفتار به دلیل حسادت، افسردگی، استرس، تغییرات جدید ناخوشایند مثل تولد یک بچه جدید یا ترس از والدین و… باشه. حتی میتونه فقط و فقط یک عادت معمولی باشه. باید توجه کنیم که اگر این موضوع بعد از چها ر پنج سالگی دیده بشه یک اختلاله و باید جدی گرفته بشه.

مکیدن انگشت در کودکان

مکیدن انگشت در کودکان

این رفتار ممکنه مشکلاتی رو برای کودکمون به وجود بیاره، مثل مشکلات دندانی و یا سر زبانی حرف زدن ، همچنین عادت میکنه با دهان نفس بکشه و یا توسط همسالانش مورد تمسخر قرار بگیره. روش ترک این عادت اینه که ما دنبال علت این رفتار بگردیم و جستجو کنیم که چرا و در چه شرایطی فرزندمون انگشتش رو میمکه و با توجه به این موضوع از کارها و رفتارها و اتفاقاتی که اونو حساس میکنه جلوگیری کنیم. باید توجه داشت که بعضی از بچه ها این کار رو فقط و فقط برای جلب توجه انجام میدن.

با حفظ آرامشتان کودک را به ترک مکیدن انگشت تشویق کنید

با حفظ آرامشتان کودک را به ترک مکیدن انگشت تشویق کنید

شب ادراری

یکی از اختلالات رفتاری کودکان شب ادراریه، کودکی که به سن پنج سالگی میرسه باید توانایی کنترل ادرارش رو داشته باشه و اگر بعد از این سن دو روز در هفته و به مدت سه ماه متوالی تکرار بشه یک اختلال حساب میشه. شب ادراری ممکنه عمدی و یا غیر عمدی باشه و دلایلش میتونه ترس و اضطراب و افسردگی و ترس از تنبیه باشه.

بررسی علل اختلال شب ادراری و روش های مقابله با آن

بررسی علل اختلال شب ادراری و روش های مقابله با آن

سرزنش و تنبیه از طرف والدین باعث ضعف و ناراحتی کودک شده و بر شدت عدم کنترل تاثیر میذاره. والدین باید سعی کنن با آرامش و صبر با کودک برخورد کنن و از توبیخ و تنبیه کودک خودداری کنن و فرزندشون رو متوجه کنن که عدم کنترل ادرارش یک عمل زشت و شرارت بار نیست، بلکه یک بیماریه.

  • برای درمان این اختلال باید سعی بشه شرایط اضطراب زا رو از کودک دور کنید.
  • قبل از خواب و دو ساعت بعد از خوابیدن اون رو به دستشویی بفرستید.
  • به نتایج امیدوارش کنین و خوردن مایعات رو در شب محدود کنین.
  • شبی که شب ادراری نداشت تشویقش کنین و وقتی شب ادراری داشت تنبیهش نکنید و ازش بخواید خودش و لباسش رو تمیز کنه.
  • در نهایت سعی کنین محل خوابش گرم باشه.
هیچگاه بعد از شب ادراری کودک را تنبیه نکنید

هیچگاه بعد از شب ادراری کودک را تنبیه نکنید

به این مطلب امتیاز بده