خانم ها اصولا علاقه ی زیادی به زیبا تر کردن خودشون دارن. برای همین همیشه به دنبال راههایی برای رسیدن به این هدف هستن و انواع کارهای مختلف را امتحان میکنن. رنگ کردن مو، آرایش صورت، اصلاح موها و خیلی کارهای دیگه. یکی از کارهایی که خیلی ها بهش علاقه دارن و در کشور ما هم طرفدارای زیادی داره طراحی ناخن و لاک زدن به ناخن هاست. اما باید بدونین که مواد تشکیل دهنده ی لاکهای ناخن خیلی هم بی ضرر نبوده و آسیبهایی را به دنبال دارن. در این مطلب با ضرر ها و معایب لاکهای پر زرق و برق بیشتر آشنا میشین.

تولوئن

مواد مضر بسیار خطرناکی در لاکها وجود داره که یکی از آنها تولوئن (Toluene). این ماده یکی از حلالهایی است که در لاک وجود داره و موجب یکنواخت بودن رنگ لاک میشه. تولوئن باعث سوزش چشم، گلو و سردرد میشود. همچنین روی سیستم اعصاب مرکزی تاثیر میگذاره.

تولوئن

تولوئن

فرمالدئید

فرمالدئید (Formaldehyde) به عنوان ماده سرطان زا شناخته شده که به عنوان یک عنصر تثبیت کننده طولانی مدت در ترکیب لاک ناخن است. همچنین به عنوان یک ضد عفونی کننده استفاده می شود. علاوه بر آن از آلودگی باکتری جلوگیری می کند. این ماده یک ضد عفونی کننده برای ابزارهای مورد استفاده در مانیکور و پدیکور است.

دی بوتیل فتالات

این عنصر میتونه به انعطاف پذیری رنگ ناخن کمک کنه، اما باعث آسیب جدی به دستگاه تولید مثل میشه و باعث اختلال در باروری میشه. استفاده از فتالات (Dibutyl phthalate) در برخی کشورها ممنوع است. می تونه باعث تهوع، سرگیجه و سردرد نیز بشه. خوبه که بدونین استون مورد استفاده برای پاک کردن لاک ناخن نه تنها می تونه ناخن ها را خشک، بلکه باعث واکنش شدید آلرژیک (التهاب پوست) میشه.

کاشت ناخن  برای زیبایی یا سرطان

کاشت ناخن در سالهای اخیر به یکی از علایق قوی در خانمها تبدیل شده که به طور فزاینده ای رو به افزایشه. این نوع ناخن سختی مرتب کردن و تراشیدن ناخنهای طبیعی را نداره و همه یکدست و جذاب هستن و به راحتی روی دست خودنمایی میکنه و عمر طولانی و استحکام خوبی هم نسبت به ناخن طبیعی دارن. اما چیزی که نگران کننده است استفاده از ماده ای برای محکم کردن این ناخن ها روی انگشتان است که آن را در معرض نور UV قرار میدن. قرار گرفتن مکرر در مقابل اشعه ی ماوراء بنفش میتونه باعث انواع چین و چروک و همچنین بروز سرطان پوست بشه. اگه خیلی علاقه دارین که از این ناخنها استفاده کنین بهتره که به جای نور UV از چراغهای LED استفاده کنید که تولید اشعه ی UV در آن به مراتب کمتره.

گازهای آلوده کننده موجود در هوا

زمانی که شما برای انجام ترمیم و انواع مراقبتهای ناخن به آرایشگاه میروید، اکثر اوقات این مکان ها دارای تهویه ی مناسبی نبوده و هوا به خوبی در گردش نیست. استفاده از انواع لاکها در این مکانهای بسته مانع از بیرون رفتن گاز های شیمیایی سمی ناشی از استفاده ی این لاکها میشن. بنابراین گازها در هوا باقی مانده و به راحتی از راه تنفس وارد بدن مشتریان و همچنین خود کارکنان آرایشگاهها میشن.

گازهای آلوده کننده موجود در هوا

گازهای آلوده کننده موجود در هوا

انتخاب لاک مناسب برای ناخنها

سعی کنین محصولاتی را انتخاب کنین که کمترین میزان مواد سمی را در خود داشته باشند. البته این کار اصلا ساده نیست چرا که شرکت ها به دنبال فروش محصولشان هستند و اجازه نمیدهند که میزان مسمومیت در محصولاتشون به خوبی مشخص بشه. میتونین روی بسته ی محلول را ببینین تا میزان مواد مضر در آن را متوجه بشین. راه دیگه اینه که از رنگ های ارگانیک برای ناخن استفاده کنین که آسیبهای آن به مراتب کمتره. هر چه قدر از مواد طبیعی و گیاهی برای انواع آرایشها استفاده کنید صدمات کمتری به شما وارد میشه.

انتخاب لاک مناسب برای ناخنها

انتخاب لاک مناسب برای ناخنها

نکات بهداشتی در استفاده از لاکهای ناخن

از آنجایی که اکثر لاکهای ناخن فقط به جنبه ی تجاری محصول خود فکر کرده و برای کم کردن آسیبهای خود هیچ گونه برنامه ای ندارند پس سعی کنین تا جایی که میتونین مدت زمان کمتری روی انگشتاتون بمونه و بعد از مهمونی یا مجلسی که میرین آنها را پاک کنین.

اگه دوست دارین همیشه ناخنهاتون لاک داشته باشه برای چند روز در ماه آنها را بدون رنگ نگه دارین.

سعی کنین هنگام استفاده از لاک و باز کردن در آن گاز های خارج شده از آن را استنشاق نکنین.

بر روی برچسب محصول را با دقت بخوانید و مطمئن بشین که مواد شیمیایی تولوئن، فرمالدئید، دی بوتیل فتالات در آن لاک نباشد.

در هنگام کاشت ناخن از قرار دادن ناخن در زیر نور UV جدا بپرهیزید.

نکات بهداشتی در استفاده از لاکهای ناخن

نکات بهداشتی در استفاده از لاکهای ناخن

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر