ادویه جات در آشپزی بسیار ویژه و مهمن زیرا میتونن طعم و مزه فوق العاده ای رو به غذای شما بدن. شاید شما هم معتقد باشین ادویه جات و مواد غذایی تند میتونه برای بارداری شما مشکل ایجاد کنه و غذای بیرون رو نمیخورین فقط به خاطر اینکه مطمئن نیستین در دوران بارداری چه ادویه جاتی میتونید بخورین و چه ادویه جاتی نمیتونید. ما اینجا فهرست کاملی از ادویه جات مفید و مضر در دوران بارداری رو ذکر کردیم.

همانطور که گفتیم ادویه جات برای آشپزی کردن خیلی حیاتیه. ادویه جات اعم از سبزیجات خشک شده، میوه ها، ریشه گیاهان، پوست گیاهان، دانه های خشک شده و … میتونن طعم و عطر رسپی های شما رو به وجود بیارن. شما همچنین میتونین از ادویه جات به عنوان رنگ دهنده و مواد نگهدارنده برای مواد غذایی استفاده کنین.

5 ادویه مهمی که میتونین در دوران بارداری مصرف کنین

1. زردچوبه

ادویه جات در دوران بارداری میتونه بسیار مفید باشه. همه ما از ارزش مواد مغذی زردچوبه به عنوان یک داروی ضد درد آگاهیم و میدونیم زردچوبه برای پوست شگفت آوره. با این حال، زردچوبه حاوی موادی است که یک سم زدای طبیعیه و کبد رو از آسیب های الکل، شیمیایی و برخی از داروها محافظت میکنه. همچنین به کاهش استرس اکسیداتیو کمک میکنه (استرس اکسیداتیو باعث ضعف سیستم ایمنی بدن و در نتیجه انواع بیماری ها مثل سرطان میشه). اندازه ایمن مصرف اون تا 8 گرم در روزه.

مصرف زردچوبه در بارداری مجازه

مصرف زردچوبه در بارداری مجازه

2. مصرف زنجبیل در بارداری بدون خطره

زنجبیل یه درمان خانگی مناسب برای درمان ویار، تهوع و استفراغ در دوران بارداریه. زنان مبتلا به ویار میتونند روزانه 1 گرم زنجبیل به مدت چهار روز متوالی برای تسکین فوری مصرف کنند.

مصرف زنجبیل در بارداری بدون خطره

مصرف زنجبیل در بارداری بدون خطره

3. فلفل سیاه برای زنان باردار مفیده

فلفل سیاه یک منبع غنی از کروم است که برای یه زن باردار مورد نیازه. سطح کروم پایین میتونه سطح قند خون و کلسترول رو افزایش بده که میتونه منجر به بیماری دیابت یا بیماری قلبی بشه. مطالعات نشون داده زنانی که به دیابت بارداری مبتلا میشن، اگر یه رژیم غذایی منظم از کروم داشته باشن، به کاهش قند خون شون کمک میکنه. سطح توصیه شده روزانه 30 میکروگرمه.

فلفل سیاه برای زنان باردار مفیده

فلفل سیاه برای زنان باردار مفیده

4. هل مناسب برای ویار حالت تهوع بارداری

شما میتونید در دوران بارداری از عطر هل یا چای هل استفاده کنید چون میتونه به تهوع و استفراغ کمک کنه و کاملا بی خطره.

هل مناسب برای ویار حالت تهوع بارداری

هل مناسب برای ویار حالت تهوع بارداری

5. پیازچه

پیازچه های تازه منبع غنی و طبیعی فولات هستند. همانطور که میدونیم یه زن باردار نیاز به اسید فولیک برای رشد مغز جنین، تقسیم سلولی و سنتز DNA داره. سطح کافی فولات در رژیم غذایی شما میتونه از نقایص لوله عصبی در نوزاد شما جلوگیری کنه.

مصرف پیازچه در بارداری ایمنه

مصرف پیازچه در بارداری ایمنه

پنج ادویه مهم که باید در بارداری از مصرف آنها “اجتناب کرد”

1. شنبلیله

دانه شنبلیله اثر محرک بر روی رحم داره بنابراین برای زنان باردار توصیه نمیشه. همچنین مصرف خوراکی اون میتونه باعث التهاب و باد کردن، گاز و اسهال بشه. یک دوز بالای شنبلیله میتونه سبب تضعیف رشد نوزاد بشه.

عدم مصرف شنبلیله در بارداری

عدم مصرف شنبلیله در بارداری

2. مصرف آنغوزه در بارداری خطرناکه

ادویه روزانه ای که ممکنه در هر خانواده ای استفاده بشه، و باید از مصرفش در دوران بارداری اجتناب بشه زیرا ممکنه به سقط جنین منجر بشه. از این ادویه به عنوان یک داروی ضد بارداری استفاده میشه و همچنین می تونه باعث خونریزی بشه.

 مصرف آنغوزه در بارداری خطرناکه

مصرف آنغوزه در بارداری خطرناکه

 3. مصرف سیر در بارداری توصیه نمیشه

سیر حاوی مقادیر قوی و بالقوه مواد سمی است که برای یک زن باردار توصیه نمیشه. همچنین اگر مقدار زیادی مصرف بشه، میتونه باعث سوزش سر دل و خونریزی بشه.

 منع مصرف سیر در بارداری

منع مصرف سیر در بارداری

4. گلپر باعث رقیق شدن خون میشه

گلپر ادویه حاوی ماده ایه که میتونه سبب رقیق شدن خون بشه و از این رو مصرفش در حاملگی توصیه نمیشه.

گلپر باعث رقیق شدن خون میشه

گلپر باعث رقیق شدن خون میشه

5. نعنا فلفلی

چای نعنا فلفلی رحم رو شل میکنه که میتونه باعث سقط جنین بشه. همچنین استفاده از روغن نعناع فلفلی میتونه باعث قاعدگی بشه، بنابراین استفاده از نعناع فلفلی در طول بارداری در هر شکلی ممکنه خطرآفرین باشه.

در خوردن نعناع فلفلی تامل کنین

در خوردن نعناع فلفلی تامل کنین

4/5 - (1 امتیاز)