بارداری موجب تغییرات بسیار زیادی در بدن خانوم ها میشه. این تغییرات خیلی هاشون طبیعی هستن و برای طی مراحل بارداری لازمند. بعضی هاشون موردی هستند و در برخی خانوم ها نمود پیدا میکنند که مشکلی هم براشون پیش نمیاره. ولی برخی رخداد های جدید در اوایل دوران بارداری در خانوم ها اتفاق میفته که نیاز به بررسی و توجه بیشتری داره و ممکنه عاملی برای تهدید بارداری باشه. در این مطلب در موزد این موارد صحبت میکنیم. مواردی که یک خانوم باردار به محض مشاهده اونها باید به پزشک مراجعه کنه تا بررسی های لازم روش انجام بشه که انشاالله به مشکل بزرگتری تبدیل نشه.

مشکلات بارداری

مشکلات بارداری

خونریزی در دوران بارداری

در ابتدای بارداری برخی از لکه بینی ها طبیعی هست که تعدادی از خانوم ها مخصوصا در تاریخ قاعدگیشون دچارش میشن. ولی خونریزی های سنگین از واژن، حتی در ابتدای دوره بارداری میتونه خطر بزرگی برای سقط جنین محسوب بشه. البته از عوامل دیگه خونریزی ها میتونه حاملگی خارج رحمی باشه. به هرحال در صورت خونریزی در دوران بارداری و مخصوصا در ماههای اول تا سوم حتما و حتما به پزشک مراجعه کنید تا علتش کاملا بررسی بشه.

حالت تهوع و استفراغ بیش از حد در بارداری

در سه ماهه اول بارداری حالت تهوع و استفراغ تا حد زیادی طبیعی محسوب میشه و تقریبا همه خانوم ها دچارش میشن و راهی جز تحمل و صبوری نداره. اما اگه دچار استفراغ های شدید هستید و چندین بار در روز این مسئله تکرار میشه، میتونه عاملی برای کمبود آب بدن بشه و باعث تداخل در روند طبیعی بدن بشه. دچار کاهش وزن میشید و سرگیجه هایی رو به همراه خواهد داشت. اگر استفراغ های شدید دارید که این مشکلات رو براتون بوجود میاره حتما به پزشک مراجعه کنید تا حالت تهوع شما با داروهایی کنترل بشه و آب از دست رفته بدنتون جبران بشه.

تب در دوران بارداری

تب بیشتر از 38 درجه در دوران بارداری میتونه مسئله ای جدی باشه و باعث ایجاد مشکلاتی بشه. تب میتونه نشانه از عفونت در بدن شما باشه که کودکتون رو نیز تحت تاثیر قرار بده. در صورت تب کردن در دوران بارداری مخصوصا اگر همراه علائمی مثل درد مفاصل ، تنگی نفس،  بدن درد و علائمی شبیه سرماخوردگی باشه بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا کاملا بررسی بشه.

تب و تنگی نفس در دوران بارداری

تب و تنگی نفس در دوران بارداری

ترشحات واژن و خارش در دوران بارداری

برخی از ترشحات واژن طبیعی هستن و هر خانومی کاملا تجربه کرده. ولی برخی از ترشحات مخصوصا اگر با خارش همراه باشه میتونه نشانی از عفونت و یا برخی بیماری ها باشه که ممکنه روی جنین هم تاثیر بذاره. اگر دچار اینچنین مسائل هستید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا معاینه بشید و در صورت وجود مشکل، درمانی براش در نظر گرفته بشه.

درد یا سوزش هنگام خروج ادرار

علائمی مثل درد و یا سوزش موقع خروج ادرار میتونه علامتی از عفونت مثانه یا عفونت دستگاه ادراری باشه که در این صورتاگر پیگیری و درمان نشه میتونه باعث زایمان زودرس بشه. درمان عفونت دستگاه ادراری میتونه درد شما رو تسکین بده و از خطرات احتمالی جلوگیری بشه.

در هر صورت دوران بارداری بسیار مهم و حساس هست و هر خانومی با توجه به شرایط جسمی و سلامتی خودش باید مراقبت های ویژه ای داشته باشه تا بتونه بارداری خوبی رو طی کنه و کودک سالمی به دنیا بیاره. در این مطلب فقط 5 مسئله مهم در این دوران رو گفتیم ولی در صورت بروز هر علامت غیر عادی در خودتون به پزشک مراجعه کنید تا عواملش بررسی بشه و اگر مشکلی بود به سرعت رفع بشه تا روی کودک دلبند شما تاثیری نذاره.