مشاوره قبل از ازدواج چه ضرورتی دارد؟

جدایی و مشکلات زناشویی از جمله مواردیه که در بسیاری از خانواده ها وجود داره. مشاوره قبل از ازدواج، مطالعه و کمک گرفتن از افراد متخصص و کاردان میتونه تا حد زیادی از بروز چنین معضلاتی جلوگیری کنه. در این...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
مشاوره قبل از ازدواج ضروری و تاثیر گذار

جدایی و مشکلات زناشویی از جمله مواردیه که در بسیاری از خانواده ها وجود داره. مشاوره قبل از ازدواج، مطالعه و کمک گرفتن از افراد متخصص و کاردان میتونه تا حد زیادی از بروز چنین معضلاتی جلوگیری کنه. در این گونه موارد هر خانواده ای ممکنه حق رو به فرزند خودش بده و با دلسوزی و پشتیبانی های بیجا به همه چیز دامن بزنه و شرایط رو بدتر کنه. پس برای شروع یه زندگی بادوام و به حداقل رسوندن کشمکش های زناشویی نقش مشاوره قبل از ازدواج رو جدی بگیرین و به متخصصین این امر مراجعه کنین.

چرا باید قبل از ازدواج به مشاور مراجعه کنیم؟

شما وقتی کسی رو برای زندگی مشترک انتخاب میکنین، زندگیتونو بدون آگاهی و شناخت متقابل شروع خواهید کرد. البته در چند درصد موارد ممکنه زندگی تداوم داشته باشه اما، بیشتر مواقع شما میشنوید که این نوع ازدواج ها که با یک نگاه صورت گرفته به جدایی ختم میشه. خوبه که وقتی احساس کردید با کسی دارای وجه مشترک هستید، نزد یک مشاور خبره رفته تا بایدها و نبایدها و چالشهای زندگی رو براتون بازگو کنه. شما در شرایط این چالشها قرار میگیرید و در نتیجه مشاور با توجه با جوابهاتون متوجه میشه که آیا دو نفر برای هم مناسب هستید یا نه.

چرا نباید مشاور را فراموش کرد؟

چرا نباید مشاور را فراموش کرد؟

در مشاوره قبل از ازدواج به نکات جدید میرسید

اغلب همه فکر میکنند که همسرشونو خوب میشناسن و هیچ چیزی نیست که درباره ی او ندونند، اما زمانی که پیش مشاور رفتند و چند جلسه گذشت تازه متوجه میشن که اصلا طرف مقابلشونو نمیشناسن و چه خصوصیاتی داره که اونها نمیدونن. این موضوع به این دلیل رخ میده که افرادی که به عنوان مشاور در حال فعالیت هستند تمام جنبه ها و زوایای زندگی رو برای هر دو طرف نمایان میکنند و سوالاتی رو میپرسن که طرفین با جوابهاشون خصوصیات خود را نمایان میکنند.

بهترین راه برای جلوگیری از طلاق

چه دلیلی برای رفتن نزد مشاور بالاتر از اینکه از طلاق جلوگیری بشه. آمارها نشون میدن که کسانی که قبل از ازدواج به مراگز مشاوره مراجعه کردن 30-20 درصد احتمال بروز طلاق در آنها کمتر از بقیه است. وقتی با یک فرد متخصص در رابطه با زندگی زناشویی صحبت میکنید، ترسها، ارزشها، باورها، خصوصیات اخلاقی و خواسته های دو طرف از هم نمایان میشه و در همین صحبتها حتی گاهی خود طرفین هم به این نکته میرسند که اصلا برای هم ساخته نشدند.

بهترین راه برای جلوگیری از طلاق

بهترین راه برای جلوگیری از طلاق

در هر انتخاب مزایا و معایبی وجود دارد

کسانی که با آشنایی قبلی قصد ازدواج با هم رو دارند بعد از مدتی دیگه چشمانشون رو روی معایب طرف مقابلشون میبندند و فقط خوبی و زیبایی میبینند. بهتره تا این وابستگی پیش نیومده با مراجعه به مشاور همه ی جوانب این رابطه رو بررسی کنند و اگه برای هم مناسب نیستند ادامه ی آن رابطه برای هر دو فقط عذاب آور خواهد بود. دختر و پسر باید تمام خلق وخوی هم رو بدونند، گاهی همین مسائل میتونه به بحرانهای بزرگی تبدیل بشه که درون یک زندگی خودشو نشون میده.

در هر انتخاب مزایا و معایبی وجود دارد

در هر انتخاب مزایا و معایبی وجود دارد

چالشهایی که در مشاوره قبل از ازدواج میتونه مطرح بشه

  • چه چیزهایی برای فرد مقابل جزء ارزشهاست؟ موضوعاتی که برای هر فرد ارزش محسوب میشه خیلی اهمیت داره، برخوردش با شریک زندگیش، وقتی اشتباهی انجام بده چیکار میکنه، خط قرمز های زندگیش چیه.
  • نظر طرفین درباره ی شغل مرد و زن چیه؟ اینکه دختر با شغلی که مرد داره مشکل داره یا نه و حقوق اون براش کفایت میکنه. پسر نظرش درباره ی کارکردن همسرش چیه و آیا دوست داره که سر کار بره یا مخالفه.
نظر طرفین درباره ی شغل مرد و زن چیه؟

نظر طرفین درباره ی شغل مرد و زن چیه؟

  • مسائل مالی چقدر در انتخاب دختر و پسر موثره؟ آیا اگه دختر از طبقه ی پایین تری نسبت به پسر برخوردار باشه پسر و خونواده ی او مشکلی با این مطلب دارن یا نه و برعکس. اصلا چقدر شرایط مالی طرف مقابل در انتخابش موثر بوده.
مسائل مالی چقدر در انتخاب دختر و پسر موثره؟

مسائل مالی چقدر در انتخاب دختر و پسر موثره؟

  • توقع طرفین از هم در امور مختلف خانه؟ مرد وقتی به خونه میاد انتظار داره فقط بشینه و ازش پذیرایی بشه. دختر دوست داره همسرش در تمام موضوعات کمک حالش باشه یا ترجیح میده خودش کارهاشو انجام بده. طرفین چقدر خودشونو در مسائل خونواده مشارکت میدن.
توقع طرفین از هم در امور مختلف خانه؟

توقع طرفین از هم در امور مختلف خانه؟

  • ارتباط دختر و پسر با خانواده ی همسر چطور است؟ آیا دختر دوست داره در هفته مادر شوهرش مرتب بهشون سر بزنه و یا خودش از آنها خبر بگیره و یا پسر دوست داره تا چه حد با خانواده ی همسرش در ارتباط باشه. دختر یا پسر چقدر از خانواده ی خودشون حرف شنوی دارن و چقدر روی آنها تاثیر گذارند.
ارتباط دختر و پسر با خانواده ی همسر چطور است؟

ارتباط دختر و پسر با خانواده ی همسر چطور است؟