آموزش مسواک زدن به کودکان

آموزش دادن به کودکان برای داشتن یه روال منظم جهت مسواک زدن و رعایت بهداشت به مراتب آسانتر از تذکر و یادآوری برای انجام اون کاره. کودکان در رعایت امور بهداشتی و به خصوص مسواک زدن طرز فکر و برخوردی...

فائزه صیدی
فائزه صیدی آپدیت:
در مقابل فرزندتان مسواک بزنید

آموزش دادن به کودکان برای داشتن یه روال منظم جهت مسواک زدن و رعایت بهداشت به مراتب آسانتر از تذکر و یادآوری برای انجام اون کاره. کودکان در رعایت امور بهداشتی و به خصوص مسواک زدن طرز فکر و برخوردی مشابه ما بزرگسالان ندارن و حتما برای انجام هر کاری باید به اونها یادآوری کرد و توضیح داد که چرا باید این کار رو انجام بدن. اگه شما به عنوان پدر و مادر در مورد بهداشت دهان و دندان فرزندتون نگرانین با روش درست و راه های سرگرم کننده سعی کنید کودکان رو به مسواک زدن ترغیب و تشویق کنید.

مسواک زدن به همراه کودک

کارشناسان معتقدند که کودکان باید مسواک زدن دندان های خود را از سن دو سالگی با کمک پدر و مادر یاد بگیرند. رعایت بهداشت دهان و دندان از دوران کودکی باعث کم شدن بسیاری از مشکلات دندانپزشکی در آینده خواهد شد. روال عادی مسواک زدن برای کودک حداقل یک بار در روز به همراه استفاده از نخ دندان و دهان شویه است. کودکان با دیدن، بسیاری از کارها رو یاد میگیرند پس سعی کنید در مقابل فرزندتون مسواک بزنید و این کار رو کمی طولانی تر انجام بدین و تکنیک های مسواک زدن رو برای او توضیح دهید.

در مقابل فرزندتان مسواک بزنید

در مقابل فرزندتان مسواک بزنید

اجازه دهید کودک مسواک خود را انتخاب کند

حداقل هر سه ماه باید مسواک رو عوض کرد و از مسواکی با کیفیت خوب برای تمیز کردن دندان ها استفاده کرد. به فرزندتون اجازه بدین تا یک تجربه ی سرگرم کننده داشته باشه و مسواکش رو خودش انتخاب کنه. شما میتونین مسواک هایی با اشکال شخصیت های کارتونی رو بهش پیشنهاد بدین و او انتخابش رو انجام بده. در انتخاب خمیر دندان دقت کنید که حتما از خمیردندان کودک استفاده کنید. اغلب بچه ها دوستدار خمیردندان هایی با طعم های میوه ای و شیرین هستند.

مسواک های جذاب برای کودک

مسواک های جذاب برای کودک

داستان هایی مرتبط با دندان برای کودک بخوانید

خواندن کتاب ها و داستان ها قبل از خواب یکی از راه های آموزش به همراه سرگرمی برای کودک است و شما میتونین با انتخاب داستان هایی که مرتبط با دندان و مسواک زدنه اهمیت این کار رو بهش یاد بدین.

کودکان از داستانها می آموزند

کودکان از داستانها می آموزند

انجام بازی، رقص و آواز خواندن در حین مسواک زدن

بچه ها عاشق بازی و موسیقی و آوازن و شما میتونین برای هیجان انگیز کردن عمل مسواک زدن براشون این کارها رو انجام بدین. آهنگ های مورد علاقشون رو پخش کنید و ازشون بخواین زمانی که دارن مسواک میزنن همزمان آواز هم بخونن.

با بازی و آواز خواندن مسواک زدن را برای کودک جالب کنید

با بازی و آواز خواندن مسواک زدن را برای کودک جالب کنید

برای کودک جایزه در نظر بگیرید

یکی از راه های تشویق کودک برای انجام کارهای خوب اینه که گاهی براشون جایزه ای در نظر بگیریم. شما میتونین برای فرزندتون بخاطر موفقیت هایی مانند مسواک زدن هر روزه به مدت یک هفته یا استفاده ی مرتب از نخ دندون هدیه ای تهیه کنید و با اینکار او را تشویق به ادامه رعایت بهداشت دهانش کنید.

بعد از انجام کارهای خوب فرزندتان را تشویق کنید

بعد از انجام کارهای خوب فرزندتان را تشویق کنید

با این روش های سرگرم کننده شما به فرزندتون خواهید آموخت که بهداشت دهان و دندان کاری مفرح و لذت بخش است. با درک این مطلب آنها نسبت به انجام این کار احساس مسئولیت کرده و با لذت آنرا انجام میدهند.