به طور متوسط کودکان از شش ماهگی دندون در میارن و با همین دندون کوچیک، شیرینی اونها چند برابر میشه. مسئولیت حفظ و مراقبت از دندان های کودکان به عهد مادره و همه ی ما میدونیم که تنها راه نگهداری از دندان های کودک مسواک زدن هست، اما شاید براتون سوال باشه که از چه زمانی باید مسواک زدن رو شروع کنید؟ و یا از چه مسواکی استفاده کنید؟بسیاری از کودکان با این مسئله به راحتی کنار نمیان، چه راهکارهایی وجود داره؟ در ادامه به این سوالات پاسخ میدیم.

از چه زمانی باید دندان های کودک رو مسواک زد؟

متخصصان اطفال توصیه میکنن مسواک زدن نوزاد از بدو تولد شروع بشه پیش از دندون درآوردن لثه کودکتون رو دو بار در روز با استفاده از حوله یا دستمال نرم و مرطوب تمیز کنید و هنگامی که دندون نوزاد در اومد مسواک بزنید. لازم نیست بعد از هر خوراکی دندونهای کودک رو تمیز کنید. بهترین زمان برای مراجعه به دندون پزشک بعد از دراومدن اولین دندون نوزاد هست چرا که لازمه اطلاعاتی در مورد جنس دندون و مراقبتهای لازم برای سلامت دندون نوزاد داشته باشید.

برای مسواک زدن به چی احتیاج داریم؟

 1. مسواک نرم: یک مسواک مخصوص نوزادان با یک سر کوچک که چند ردیف موی نرم تشکیل شده.
 2. خمیر دندان فلوراید: شما میتونید از هر خمیر دندون فلوراید شده استفاده کنید. اولویت با اونهایی هست که مخصوص نوزادان ساخته شده. یک خمیر دندان فلوراید شده بدون اسانس و یا اسانس تند انتخاب کنید و یا از مقدار کمی نمک بعنوان پاک کننده استفاده کنید.
 3. مسواک انگشتی: مسواک انگشتی اصلا گزینه خوبی نیست، چون نمیتونه همه ی زوایای دندون رو تمیز کنه و حتی ممکنه برای نوزاد بزرگ باشه.
 4. نحوه ی صحیح مسواک زدن: شما باید رووشهای صحیح مسواک زدن رو بدونید تا بتونید از دندون کودک محافظت کنید.

  چیزهایی که برای مسواک زدن احتیاج دارید

  چیزهایی که برای مسواک زدن احتیاج دارید

چطور دندونهای نوزاد رو بشوییم؟

کودک رو توی تخت خواب و یا صندلی کودک بذارید، در مکانی که نور کافی داره طوری که داخل دهان کودک رو به خوبی ببینید مسواک زدن رو شروع میکنید. اول حوله یا دستمال نرم و خیس که با آب سرد و آشامیدنی خیس شده رو روی دندان و لثه کودک بذارید و مواد غذایی که روی لثه و دندان هست رو پاک کنید، حالا خمیر دندان روی مسواک بزنید و به مدت یک دقیقه بشویید. باکتریها ممکنه پشت لثه ها یا انتهای دهان مخفی شده باشن پس همه جا رو خوب تمیز کنید، بعد از مسواک زدن روی زبان رو به آرامی و بدون فشار تمیز کنید چون روی زبان لایه ای از مواد جامد شیر باقی میمونه و تمیز کردن اون میتونه به جلوگیری از نفوذ باکتری ها در دهان کمک کنه. مسواک رو خوب بشویید و خشک کنید، ترجیحا زیر نور مستقیم خورشید بذارید. نیازی نیست دهان کودک رو با آب بشویید، چون میزان خمیر دندان برای شستشو کم بوده. ممکنه کودک از مسواک زدن ناراحت بشه اما شما با ترفندهایی که در ادامه میگم میتونید به کارتون ادامه بدید و این کار رو انقدر تکرار کنید تا عادت کنه.

کودکم نمیذاره دندوناش رو مسواک کنم، چیکار کنم؟

اگر کودک شما برای هر بار مسواک زدن مقاومت میکنه میتونید از مراحله زیر استفاده کنید تا عملیات مسواک زدن به خوبی انجام بشه.

 1. حواسشو پرت کنید: کودکتون از چی خوشش میاد؟ ممکنه جغجغه توجه شو جلب کنه از همسرتون بخواید برای یک دقیقه جغجغه رو تکون بده تا شما دهان کودک رو بشویید.
 2. با کودکتون صحبت کنید: میتونید براش حرف بزنید و یا شعر بخونید این کار باعث میشه سر کودک ثابت و مستقیم بمونه.
 3. بذارید با مسواک دوست بشه: اجازه بدید نوزاد مسواک رو نگه داره و باهش آشنا بشه وقتی خوشش اومد مسواک زدن رو شروع کنید.
 4. مسواک بزنید: زمانی که کودک حواسش به شماست دندوناتون رو بشویید و با این کار بهش القا کیند که کار بی خطری هست و صدمه نمیبینه.

  مقاومت کودک برای مسواک زدن

  مقاومت کودک برای مسواک زدن

انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه میکنه برای کودکان زیر 3 سال دو بار در روز خوبه که مسواک بزنید، شما میتونید یک بار شب و یکبار صبح اینکار رو انجام بدید.

خونریزی لثه کودک

اگه حین مسواک زدن از لثه کودک خون اومد، خوبه که بدونید نشون از عفونت لثه است که با تکرار روزانه مسواک زدن عفونت و خونریزی باید کم بشه در صورتی که تغییری نکرد و بعد از چند روز باز هم خونریزی داشت بهتره به دندانپزشک مراجعه کنید.

پوسیدگی دندون در نوزاد

نوزادانی که بیشتر شام شیر مادر رو میخورن در معرض پوسیدگی و عفونت دندون هستن، پس بهتره حتما فبل از خواب مسواک بزنید.  غذاهایی که قند بالایی دارن مثل آبمیوه، سودا، شیر طعم دار میتونه باعث ایجاد پوسیدگی دندون در کودکان بشه. البته عادت به مدت طولانی گذاشتن شیشه شیر درون دهان نوزاد هم میتونه پوسیدگی ایجاد کنه.

پوسیدگی دندان نوزاد

پوسیدگی دندان نوزاد

4/5 - (1 امتیاز)