تا به حال خیلی شنیده اید که وعده های غذایی کودکان باید متعادل باشه. یک وعده غذایی سالم میتونه راه بسیار خوبی برای شاد و سالم نگهداشتن کودکتون باشه. اما امروزه ما به سمت یک زندگی میریم که بیشتر وعده های غذایی شامل تنقلات و انواع نوشابه شده اند. به همین دلیله که امروزه شمار جوانانی که مبتلا به چاقی هستن زیاده. اگه شما قصد دارین این گرایش های غذایی رو سرکوب کنین و به فرزندتون کمک کنین تا سالم بمونه پس باید در خانه یه رژیم غذایی سالم داشته باشین. رژیم غذایی متعادل لازمه یه سهم سالم از پروتئین هم داشته باشه.

1.ماهیچه سازی در کودک

پروتئین به منزله بلوک ساختمان بدن و زندگی است. پروتئین به ایجاد، حفظ و جایگزینی بافت در بدن کمک میکنه. همچنین کمک میکنه تا سیستم ایمنی بدن و تمام اعضای بدن حفظ بشه.

پروتئین باعث ماهیچه سازی در کودک میشه

پروتئین باعث ماهیچه سازی در کودک میشه

2.رشد سلول ها

پروتئین برای رشد سلول های بدن ضروریه. به بازسازی خون کمک میکنه، زخم رو بهبود میده و به رشد ناخن ها، موها و غیره کمک میکنه.

3.تقویت متابولیسم سالم

پروتئین در شکل هورمون ها و آنزیم ها روند متابولیک بدن رو سالم نگه میدارن.

4.تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن برای حفظ سلامتی خودش با بیماری ها مبارزه میکنه. پروتئین همچنین به عنوان آنتی بادی برای کمک به عملکرد سیستم ایمنی بدن عمل میکنه.

تقویت سیستم ایمنی بدن کودک با مصرف پروتئین

تقویت سیستم ایمنی بدن کودک با مصرف پروتئین

5.تامین کالری بدن

پروتئین برای بدن بچه ها خیلی شگفت انگیزه. کربوهیدرات ها برای بدن انرژی مورد نیازش رو فراهم میکنه. اما وقتی کربوهیدرات کافی در دسترس نباشه، بدن از پروتئین برای دریافت کالری استفاده میکنه.

6.نقش در خونسازی

بدن شما نیاز به اکسیژن داره تا به بهینه ترین حال عمل کنه. پروتئین به تولید هموگلوبین کمک میکنه، هموگلوبین بخشی از خون هست که اکسیژن رو به تمام قسمت های بدن منتقل میکنهو نقش کلیدی در بدن داره.

بچه ها چه مقدار پروتئین نیاز دارن؟

در حال حاضر روشنه که چرا فرزند شما در رژیم غذایی خود نیاز به پروتئین داره. اما چطور میتونین مطمئن بشین که فرزندتون به اندازه کافی از این مواد مغذی برخوردار میشه؟ در واقع، یه کودک به چه مقدار پروتئین نیاز داره؟

  • کودکان 0 تا 12 ماهه: 9.1 گرم پروتئین در روز
  • کودکان 1 تا 3 ساله: 13 گرم پروتئین در روز
  • کودکان 4 تا 8 ساله: 19 گرم پروتئین در روز
  • کودکان 9 تا 13 ساله: 34 گرم پروتئین در روز

بهترین منابع پروتئین برای کودکان

حالا شما میدنین که کودکتون روزانه چقدر پروتئین نیاز داره. پروتئین برای کودکان مهمه و شما باید مطمئن بشین که در رژیم غذاییش به اندازه کافی پروتئین دریافت میکنه بنابراین باید رژیم غذایی کودکتون با مواد غذایی غنی از پروتئین پر کنین. ما اینجا یه لیست از مواد غذایی غنی از پروتئین ذکر کردیم:

1.فرآورده های لبنی

شما باید مقدار زیادی از مواد لبنی رو در منوی روزانه  فرزندتون بگنجونید. غذاهای لبنی مانند شیر، ماست و پنیر حاوی پروتئین هستن.

فرآورده های لبنی حاوی پروتئین هستند

فرآورده های لبنی حاوی پروتئین هستند

2.تخم مرغ

تخم مرغ از بهترین منابع پروتئین برای کودکان است. نه تنها کیفیت پروتئین بالایی داره بلکه برای بچه ها طعم خوشمزه ای داره! بنابراین، برای صبحانه فرزندتون، یک عدد تخم مرغ به صورت املت یا آب پز آماده کنین.

تخم مرغ بهترین منبع پروتئین

تخم مرغ بهترین منبع پروتئین

3.گوشت بدون چربی

گوشت بدون چربی مانند مرغ بدون پوست و گوشت گاو بدون چربی، منبعی عالی از پروتئین است. بهترین چیز اینه که بچه ها هم به طور کلی دوست دارن گوشت بدون چربی بخورن.

4.منابع پروتئین گیاهی

اگه شما یک خانواده گیاهخوار هستید، نترسین! شما هم میتونید با اضافه کردن شیر سویا، ماست سویا، توفو (تهیه شده از سویا)، حبوبات، آجیل و بذر ها به برنامه غذایی کودکتون یه رژیم غذایی غنی از پروتئین گیاهی براش فراهم کنین. کره بادام زمینی بسیار مورد علاقه یچه هاست که یه منبع عالی پروتئینه.

توفو (تهیه شده از سویا) منبع گیاهی پروتئین

توفو (تهیه شده از سویا) منبع گیاهی پروتئین

خوشبختانه بچه ها به خوردن اکثر منابع پروتئین تمایل دارن و نیازی نیست درمورد خوردن این غذاها براش کار خاصی انجام بدین. بنابراین، این غذاهای غنی از پروتئین رو به منوی روزانه تون وارد کنین و از رشد سالم کودک تون اطمینان حاصل کنید!

به این مطلب امتیاز بده