خیلی از خانوم ها وقتی متوجه بارداریشون میشن فکر میکنن از هر نوع فعالیت جسمی باید پرهیز کنند. در واقع دیگه کارهای معمولی خونه رو هم کنار میذارن. درسته که در موارد خاصی استراحت مطلق نیاز هست ولی در خانومهایی که مشکل خاصی ندارن بسیار هم لازم و خوبه که فعالیت های مناسبی رو در طول دوران بارداریشون داشته باشن. در این مطلب در مورد پیاده روی و تاثیرات مثبتش در بارداری صحبت میکنیم.

پیاده روی در دوران بارداری

پیاده روی در دوران بارداری

از اونجایی که در دوران بارداری خیلی مهمه مراقبت های ویژه ای صورت بگیره، مطمئناً خانوم های باردار نمیتونن حرکات سریع و ضربه ای انجام بدن و حتی در نشستن و بلند شدن هم باید مراقب باشن. به دلیل همین مراقبت ها، از بهترین فعالیت ها و کم خطر ترین ورزش های دوران بارداری پیاده روی هست که مزایای بسیار زیادی هم داره.

وزن مناسب کودک و مادر با پیاده روی در بارداری

پیاده روی علاوه بر اینکه در تناسب اندام و متعادل نگه داشتن وزن مادر موثره، بلکه کمک میکنه کودک هم وزنی تعادل و مناسب داشته باشه و نهایتا هر دو در سلامت بیشتری خواهند بود.  همچنین باعث افزایش سلامت قلب و عروق میشه.

کاهش خطر دیابت بارداری و فشار خون بالا

در دوران بارداری ممکنه مادر بیش از حد وزن اضافه کنه و با تغذیه نا مناسب دچار دیابت بارداری بشه. پیاده روی از عوامل پیشگیری کننده این مساله اس. همچنین در کاهش کلسترول و تعادل فشار خون مادر هم موثره و کمک میکنه بدنی سالم تر داشته باشید و خطرات احتمالی از این قبیل کاهش پیدا کنه.

کاهش و کنترل استرس

قبلا در مطلبی در مورد مزایای پیاده روی برای سلامت و طول عمر صحبت کردیم و گفتیم پیاده روی میتونه باعث کاهش استرس افراد بشه. در دوران بارداری معمولا خانوم ها دچار استرس و نگرانی های زیادی هستند که پیاده روی میتونه به رفع اون کمک زیادی بکنه و همچنین باعث ایجاد نشاط و سرزندگی در اونها میشه.

افزایش شانس زایمان طبیعی

شاید شنیده باشین به خانوم های باردار توصیه میشه که مخصوصا در ماههای آخر بارداریشون زیاد  پیاده روی کنن و گفته میشه زایمان راحت تر و بهتری خواهند داشت. این مساله کاملا صحیح هست. پیاده روی به انعطاف پذیری عضلات لگن کمک میکنه که نهایتا به زایمان راحت تر ختم میشه. این مورد از اصلی ترین مواردی هست که پیاده روی رو برای خانوم های باردار مهم میکنه.

نکات مهمی که در هنگام پیاده روی باید رعایت کنید

  • خیلی مهمه که شما در پیاده روی حس راحتی داشته باشید. از پیاده روی سریع خودداری کنید و سعی کنید آرام آرام بدنتون رو به راه رفتن عادت بدید.
  • اجازه ندید حرارت بدنتون بیش از اندازه بالا بره. یا اینکه احساس نفس تنگی شدید کنید و بر افروخته بشید.
  • همیشه در هنگام پیاده روی یک بطری آب همراهتون باشه و هر 5 دقیقه جرعه ای بنوشید تا آب بدنتون کم نشه.
  • اگه محیط بیرون گرم و مرطوب بود و یا آلودگی بیش از حد مانع از پیاده روی شما میشه، توصیه اینه که به یک فضای بسته مثل مرکز خرید برید و در اون پیاده روی کنید.
  • کفش مناسبی رو برای پیاده رویتون انتخاب کنید. دمپایی یا سندل میتونه لغرنده باشه و برای پیاده روی شما مناسب نیست.
  • نکته بسیار مهم اینه که سعی کنید تا میتونید از پیاده رویتون لذت ببرید. کودک شما این رو کاملا احساس میکنه و بسیار مهمه که نشاط شما به کودک هم منتقل بشه.
3.7/5 - (3 امتیاز)