زایمان سزارین یک جراحی بزرگ در ناحیه شکم هست که طبیعتا مادر از چند روز تا چند هفته بعد از زایمان احساس درد و ضعف داره. ممکنه نتونه براحتی کارهای اولیه ای مثل نشستن، ایستادن و حتی خنده، سرفه و عطسه رو براحتی انجام بده و با هر تکان یا فشار، درد و ناراحتی در محل بخیه ها احساس کنه و مثل اکثر عمل های جراحی، بعد از زایمان سزارین دچار یبوست و نفخ شدید بشه. بنابراین با وجود این مشکلات، آگاهی راجع به مراقبت های بعد از زایمان سزارین اهمیت زیادی پیدا میکنه که سعی میکنم در ادامه مطلب برای کاهش ناراحتی و کمک به بهبودی سریع تر توضیحات مفیدی ارائه بدم.

حفظ انرژی و رفع یبوست بعد از زایمان سزارین

برای خلاص شدن از یبوست و نفخ بعد از سزارین مواد غذایی سرشار از فیبر بخورید. غذاهای نفاخ نخورید و در عوض خوردن گوشت و مرغ کباب شده و در صورت استفاده از سبزی و صیفی جات حتما آنها را بصورت پخته مصرف کنین. آب زیاد بنوشید و تا میتونین راه برین.

مصرف دمنوش نعنا و زیره برای بادکشی و نفخ بسیار مناسبه. و سعی کنید به محض احساس گرسنگی و تشنگی چیزی بخورد. مغزها بهترین میان وعده برای رفع ضعف و حفظ انرژی مادر بعد از زایمان هست. به علت دفع مقدار قابل توجهی از خون طی زایمان سزارین بهتره مصرف مواد غذایی خون ساز رو فراموش نکنین.

مصرف گوشت کباب شده برای تقویت و خونسازی بعد از زایمان

مصرف گوشت کباب شده برای تقویت و خونسازی بعد از زایمان

مراقبت از بخیه ها و پوشیدن لباس مناسب بعد از زایمان

برای جلوگیری از عفونت محل بخیه ها، حتما اجازه بدین جریان هوا روی زخم وجود داشته باشه و روزانه محل زخم رو شست و شو بدین و خشک کنین و لباس های نرم و لطیف بپوشین تا منجر به فشار و باز شدن بخیه ها نشه. علائمی مثل ترشحات بد بو، قرمزی زخم، باز شدن بخیه ها ممکنه نشانه ای از عفونت باشه همچنین خونریزی شدید یا نامنظم، تخلیه بد بو یا تب بعد از تولد ممکن است عفونت در رحم رو نشون بده. درد در شکم یا کشاله ران، تب، لرز و سردرگمی ممکن است علائم عفونت ادراری یا عفونت رحمی باشد.

شما نباید چیزی سنگین تر از نوزادتان بلند کنید. حرکات ناگهانی باعث فشار و درد در محل بخیه ها میشه پس بهتره هگام سرفه یا عطسه و خدیدن به آرامی این کار رو انجام بدین و در صورت نیاز با گذاشتن یک بالشت نرم روی شکم کمک بگیرین.

استراحت و مراقبت از فرزند بعد از زایمان

استراحت و مراقبت از فرزند بعد از زایمان

مراقبت های بعد از زایمان سزارین بیرون از منزل

معمولا یکی دو هفته اول بعد از سزارین بیرون رفتن از خانه سخت و تصورش برای مادر غیر ممکن هست. بهتره برای بهبودی سریع تر بیشتر استراحت کنید و از انجام کارهای سخت خودداری کنید و لازمه تا برای بیرون رفتن به این نکات توجه بیشتری داشته باشید.

  • کفش راحت و مناسب بپوشید و به آرامی راه برید.
  • سعی نکنید تا کیسه های سنگین خرید رو حمل کنید.
  • تا جایی که ممکنه از پله و شیب های تند راه نرید.
  • پنج الی شش هفته از رانندگی خودداری کنید.
پوشیدن لباس راحت و استراحت بعد از زایمان

پوشیدن لباس راحت و استراحت بعد از زایمان