مراقبت از چشم ها در مقابل نور گوشی های هوشمند

با وارد شدن گوشی های هوشمند به زندگی ما، الگوی زندگی ما دچار تغییرات زیادی شده است. یکی از این تغییرات میتونه نحوه خواب ما باشه، به این صورت که شاید قبل از خواب مدتی با گوشی خودمون کار کنیم....

نرگس پارسایی
نرگس پارسایی آپدیت:
مراقبت از چشم ها در مقابل نور صفحه تلفن همراه

با وارد شدن گوشی های هوشمند به زندگی ما، الگوی زندگی ما دچار تغییرات زیادی شده است. یکی از این تغییرات میتونه نحوه خواب ما باشه، به این صورت که شاید قبل از خواب مدتی با گوشی مون کار کنیم. در این صورت باید گفت که کار کردن با گوشی در این شرایط میتونه به دید ما آسیب برسونه. محققان دانشگاه تولدو میگن که نور آبی ساطع شده از صفحه گوشی هوشمند حتی میتونه باعث نابینایی ما بشه. بله، درسته! این مطالعه نشون داد که نور آبی خطر واکنش‌های سمی در مولکول‌های رتینای چشم که نور را دریافت میکنن و به مغز سیگنال میفرستن رو افزایش میده. در نتیجه، واکنش‌های شیمیایی سمی در چشم، گیرنده‌های نوری رو از بین میبرن که هیچ وقت قابل بازیابی نیستن. یه مطالعه منتشر شده در ژورنال گزارش‌های علمی، بیان میکنه که این کار منجر به انحطاط مولکولی میشه که یه بیماری چشمی غیر قابل درمانه که باعث کوری میشه. این انحطاط به عنوان انحطاط ماکولار شناخته میشه و به دو نوع خشک و تر تقسیم بندی میشن. محققان همچنین اثرات دیگه نور آبی ساطع شده از تلویزیون، گوشی‌های هوشمند و تبلت ها رو بر روی سلامتی ما بررسی میکنن. در ادامه این مطلب روش‌هایی آسون برای حفاظت از چشم ها در برابر نور گوشی هوشمند به شما ارائه میشه.

استراحت دادن به چشم ها

هر 20 دقیقه به مدت 20 ثانیه از نگاه کردن به صفحه گوشی هوشمند خودتون خودداری کنین و به اصطلاح به چشم هاتون استراحت بدین. بهتره که به چیزی حدود 10 متر دورتر نگاه کنین. انجام این کار برای مدتی ماهیچه‌های چشم شما رو آروم میکنه و به چشم شما کمی استراحت میده.

سعی کنین بیشتر پلک بزنین

هنگامی که بر روی گوشی هوشمند خودتون تمرکز کردین و به صفحه اون خیره شدین، تعداد پلک زدن های شما کمتر میشه که میتونه باعث بشه همه رطوبت سطح چشم شما از بین بره و منجر به سوزش چشم، قرمزی، درد و تاری دید بشه. پلک زدن اغلب چشمان شما رو مرطوب نگه میداره و سوزش و خشکی اون رو کاهش میده.

استفاده از محافظ صفحه نمایش

تابش نور زیاد خورشید و انعکاس اون به چشم، میتونه به سرعت چشمان شما رو خسته کنه، پس بهتره که حتما از یه محافظ صفحه نمایش استفاده کنین که هم از گوشی شما محافظت کنه و هم مقدار انعکاس رو کمتر کنه. این کار از چشم شما در مقابل نور انعکاسی محافظت میکنه. همچنین می تونین یه برنامه کاهنده نور برای کاهش نور آبی روی دستگاه خودتون دانلود کنین.

از محافظ صفحه نمایش برای جلوگیری از انعکاس نور محیط استفاده کنین

از محافظ صفحه نمایش برای جلوگیری از انعکاس نور محیط استفاده کنین

بیشتر کردن فاصله صفحه موبایل با صورت

معمولا فاصله صفحه گوشی هوشمند با چشم افراد مختلف در هنگام کار با اون در حدود 8 اینچ یا 20 سانتی متر می باشد که احتمالا به خاطر داشتن دید بهتره. متاسفانه این فاصله برای چشمان شما خوب نیست، زیرا نور آبی میتونه بیشتر بر چشمان شما تاثیر بذاره. سعی کنید گوشی هوشمند خودتون رو حداقل در فاصله 40 تا 45 سانتی متری از چشم خودتون نگه دارین. ممکنه برای بارهای اول مقداری سخت باشه، اما به تدریج به اون عادت خواهید کرد.

سعی کنین گوشی رو در فاصله حداقل 40 سانتی متری از صورت خودتون بگیرین

سعی کنین گوشی رو در فاصله حداقل 40 سانتی متری از صورت خودتون بگیرین

گوشی تون رو قبل از خواب خاموش کنین

طبق گفته بنیاد ملی خواب، نور آبی میتونه با سرکوب کردن تولید هورمون ملاتونین روی کیفیت خواب شما تاثیر بذاره. ملاتونین نقشی کلیدی در تنظیم چرخه خواب شما ایفا میکنه و تولید اون به خاطر نور آبی ساطع شده از گوشی‌های هوشمند تحت تاثیر قرار می گیره. بنابراین، گوشی خودتون رو حداقل 30 دقیقه قبل از وقت خواب خاموش کنین.

قبل ز خواب گوشی خودتون رو دیگه کنار بذارین

قبل ز خواب گوشی خودتون رو دیگه کنار بذارین

روشنایی و کنتراست گوشی خودتون رو تنظیم کنین

یکی از راه‌های حفاظت از چشم در مقابل نور گوشی هوشمند، تنظیم روشنایی و کنتراست صفحه نمایشه. روشنایی بیش از حد زیاد یا کم صفحه میتونه باعث فشار به چشم‌ها بشه و چشم‌های شما احساس ناراحتی کنن. بنابراین، روشنایی و تنظیمات کنتراست رو بر این اساس تنظیم کنین تا فشار روی چشم تا حد معینی کاهش پیدا کنه.

شستن چشم ها با آب معمولی

یه راه دیگه برای حفاظت از چشم ها در مقابل نور گوشی‌های هوشمند اینه که در صورت امکان چشمان خودتون رو با آب معمولی بشورین. مرطوب کردن چشم‌ها با استفاده از آب باعث از بین رفتن هر گونه محرک و کاهش خشکی چشم‌ها میشه. این کار مشکلاتی مانند تاری دید رو کاهش میده و به چشم‌های شما کمک میکنه تا بهتر تمرکز کنن.