آدمهای میلیاردر چگونه پول خود را مدیریت می کنند؟

مدیریت پول آدمهای ثروتمند با بقیه آدمها فرق داره. اونها تصمیماتی کاملا متفاوت نسبت به شما میگیرند و طرز فکر خاص خودشون رو دارن. اگه آدم ثروتمندی نیستید، دلیل نمیشه که نتونید پولتون رو مثل آدمهای ثروتمند مدیریت کنید. این...

سعیده علیزاده
سعیده علیزاده آپدیت:
آدمهای ثروتمند هدف میذارن و به سمت عقب کار میکنند.

مدیریت پول آدمهای ثروتمند با بقیه آدمها فرق داره. اونها تصمیماتی کاملا متفاوت نسبت به شما میگیرند و طرز فکر خاص خودشون رو دارن. اگه آدم ثروتمندی نیستید، دلیل نمیشه که نتونید پولتون رو مثل آدمهای ثروتمند مدیریت کنید. این اولین قدم برای ثروتمند شدن است. 10 روش خیلی خاص وجود داره که آدمهای ثروتمند از اون طریق پول و سرمایه خودشون رو مدیریت می کنند و قرار هست توی این مطلب با هم یاد بگیریم.

یک: ثروتمندان لذت لحظه ای رو فراموش می کنند

انسانها در برابر لذت های لحظه ای موجودات عجیبی هستند. دراینکه همه مون در برابر این لذت ها وسوسه میشیم اصلا شکی نیست. اما این “در لحظه خوش بودن” برای سیستم های پولی مدرن و امروزی جوابگو نیست. جواب دادن به لذت های لحظه ای هیچ کمکی در راستای ثروتمند شدن ما نمیکنه. بنابراین بهتره هر چه زودتر روی این مسئله کنترل پیدا کنید.

دو: آدمهای ثروتمند تفاوت بین نیاز و خواسته رو میدونند

بعضی وقتها ممکنه بگید “ما به خونه بزرگتری احتیاج داریم”. خواستن یک چیز رو با نیاز داشتن بهش اشتباه نگیرید. اشتباهی که اغلب آدمهای فقیر انجام میدن اینه که فکر میکنن چیزهایی که “میخواهند” همان چیزهایی هستند که بهشون “نیاز” دارن. برای اینکه با این اشتباه عذاب وجدانشون از پول خرج کردن کمتر میشه و راحت تر میتونن خرج کنند. اما آدمهای ثروتمند فرق بین خواسته و نیاز رو خوب میدونن و دلیلی برای دروغ گفتن به خودشون نمیبینن.

سه: آدمهای ثروتمند به طور خودکار سرمایه گذاری می کنند

راه های زیادی برای سرمایه گذاری خودکار وجود داره، مثلا پرداخت بیمه تامین اجتماعی، یا پرداخت قسط های یک سپرده یا….مهم اینه که آدمهای ثروتمند طرز فکرشون همیشه به سمت سرمایه گذاری هست. اینها حتی مسواک زدن سر صبح رو هم به نحوی شبیه به سرمایه گذاری برای سالم نگه داشتن دندون هاشون میبینن. اونها همیشه میدونن که چه اهدافی در سر دارند و برای رسیدن بهشون چقدر باید سرمایه گذاری کنند.

روی شپارد، یک میلیونر مشهور و کارشناس مالی میگه: “15% از کل درآمدی که در طول زندگی کسب می کنید رو ذخیره کنید.”

آدمهای ثروتمند به طور خودکار سرمایه گذاری می کنند.

آدمهای ثروتمند به طور خودکار سرمایه گذاری می کنند.

چهار: آدمهای ثروتمند هزینه بدهکار بودن رو میدونن

بعضی وقتها خریدن قسطی یک وسیله یا قرض گرفتن پول برای خرید یک ماشین یا خونه جدید شاید به چشممون نیاد. اما کافیه مبلغ قسطهای ماهیانه رو ضرب در تعداد ماه های قسط بکنید تا ببینید چقدر بیشتر از اونچه که باید برای چیزی هزینه میپردازید. تازه این بدون احتساب مالیات و سود و غیره هست. تا جایی که میتونید از بدهکار بودن و پرداخت سودهای بیهوده دوری کنید. داشتن یه ماشین قدیمی بهتر از بدهکار بودن برای یه ماشین جدید هست.

پنج: آدمهای ثروتمند هدف میذارن و به سمت عقب کار میکنند

باید بدونید چه چیزی میخواهید و چه چیزی شما رو به اون هدف میرسونه. اگه دقیق ندونید که چی میخواید، چیزی به دست میارید حاصل از نتیجه مخلوطی از تصمیماتی که بر اساس لذت های لحظه ای گرفته اید. به احتمال زیاد نتیجه اینجور تصمیمات فقر هست. تصمیم بگیرید که چجور زندگی ای دوست دارید داشته باشید، این زندگی چقدر هزینه داره و دقیقا همون کاری رو انجام بدین که شما رو به اونجا میرسونه.

یک میلیاردر 28 ساله به نام جاش سیمون میگه: “با خودتون فکر کنید در دوران بازنشستگی دوست دارید چطوری زندگی کنید، یه عددی تخمین بزنید، بعد بشینید برای یک استراتژی که شما رو به این رقم میرسونه فکر کنید.”

آدمهای ثروتمند هدف میذارن و به سمت عقب کار میکنند.

آدمهای ثروتمند هدف میذارن و به سمت عقب کار میکنند.

شش: آدمهای ثروتمند به اندازه دهانشون لقمه برمیدارن

دقیقا برای این دلیل هست که سرمایه گذاری که در مورد سه گفتیم کار رو راحت تر می کنه. اگه تا جایی که بتونید برای هدفتون سرمایه گذاری کنید، میتونید با باقیمونده اش هر کاری که دلتون میخواد انجام بدین. وقتی ذخیره کردن رو اولویت قرار بدیت، هیچوقت نمیتونید بیشتر از اونچه وسعتون میکشه خرج کنید. چیزی که مهمه اینه که همیشه کمتر از درآمدتون خرج کنید. به زبان دیگه، خیلی کمتر از اونچه به دست میارید خرج کنید.

هفت: آدمهای ثروتمند فداکاری های کوتاه مدت می کنند

بیاید بزرگتر فکر کنیم. به تاثیر آتی که تصمیماتتون رو زندگی میذارن فکر کنید. کل هدف ثروتمند بودن اینه که از چیزهایی که دوست دارید بیشتر داشته باشید. اما گاهی اوقات باید چیزهایی که الان میخواید رو قربانی چیزهایی که در آینده خواهید داشت بکنید. از چیزی که الان میخواید بزرگتر فکر کنید.

آدمهای ثروتمند فداکاری های کوتاه مدت می کنند.

آدمهای ثروتمند فداکاری های کوتاه مدت می کنند.

هشت: آدمهای ثروتمند از دیگران کمک میخوان

خودتون ببینید در چه کارهایی مهارت دارید و مدیریت مالی رو به کارشناس ها بسپرید. به ارزش منحصر به فردی که شما به دنیا اضافه می کنید و موجب سرمایه گذاری میشه تمرکز کنید. از طرفی هم نباید به کلی مسائل مالی و مدیریتی رو کنار بذارید. همین که مسائل پایه رو تا حدی که حرفهای مشاور مالی تون رو متوجه بشید یاد بگیرید، کافیه. اطلاعات در این زمینه هم پیدا کردنش خیلی راحت و ارزونه. آدمهای ثرومتمند زیادی در اینجور زمینه ها کتاب نوشتن.

کارآفرین میلیلردر، ولادیمیر گندلمن میگه: “من میدونم چطوری کسب و کارم رو بسازم و رشد بدم، اما مدیریت مالی ام رو به یک مشاور مالی حرفه ای میسپرم.”

نه: آدمهای ثروتمند محاسبات می کنند

منظور محاسبات ساده جمع، تفریق، ضرب و تقسیم هست که سال سوم ابتدایی یاد گرفتیم. آدمهای ثروتمند موقع تصمیم گیری عددها رو زیر و رو می کنند. مثلا بعضی ها فکر میکنن به جای تعمیر یه گوشی شکسته، به صرفه تر این هست که یک گوشی نو بخرند. در صورتیکه این حرف بدون حساب و کتاب صحیح نیست و بعضی وقتها شما میبینید که تعمیر یک چیز به صرفه تر در میاد. منظور این هست که حساب و کتاب کنید.

آدمهای ثروتمند محاسبات می کنند.

آدمهای ثروتمند محاسبات می کنند.

ده: آدمهای ثروتمند از فرصت ها استفاده می کنند

آدمهای ثروتمند از فرصت های ایجاد شده برای سرمایه گذاری استفاده می کنند. دقیقا به این خاطر که جلوتر از همه حساب کتابهاشون رو کردن.

مدیریت پول مثل آدمهای ثروتمند مهارت اکتسابی هست و با تمرین میتونید به دست بیارید. اگر میخواید ثروتمند بشید، با این ده اصول مدیریت مالی تون رو هدایت کنید. هرچند، گاهی اوقات باید فداکاری های زیادی برای کوتاه مدت بکنید، چیزهای جدید یاد بگیرید و برای پولی که قراره سرمایه گذاری کنید سخت کار کنید. نتیجه این میشه که ابزاری به دست میارید که باهاش توی دنیا میتونید کارهای مثبت زیادی انجام بدین و این بهترین حس دنیا رو بهتون میده. اگه رعایت همه ده مورد بالا براتون سخت هست، این رو یادتون باشه: همیشه کمتر از اونچه درمیارید خرج کنید.