قلب یک عضو عضلانی در مرکز قفسه سینه است. هنگامی که می تپد، خون حاوی اکسیژن و مواد مغذی را در بدن منتشر کرده و مواد زائد را برمیگرداند. ضربان قلب یکی از نشانه های حیاتی و شاخص مهم سلامت بدن انسان است که به تعداد دفعاتی که قلب در هر دقیقه باز و بسته می شود، می گویند. با وجود اینکه ضربان قلب نرمال می تواند برای شناسایی طیف وسیعی از مشکلات سلامتی به کار رود، اما نمی توان ضربان قلب معمولی را تضمین کننده سلامت فرد دانست. همچنین سرعت ضربان قلب با توجه به دلایلی از جمله سن، جنس، دمای بدن، فعالیت بدنی، تهدیدات ایمنی و پاسخ های عاطفی می تواند اندکی متفاوت باشد. در این قسمت محدوده ضربان قلب نرمال، در حالت سنین مختلف و در مواقع فعالیت های بدنی آورده شده است.

 ضربان قلب نرمال در سنین مختلف

موسسه ملی بهداشت ایالات متحده (NIH) فهرستی از نرخ ضربان قلب افراد در حالت طبیعی، به صورت زیر اعلام نموده است.

  • تا 1 ماهگی                   70 – 190
  • از 1 ماه تا 11 ماهگی      80 – 160
  • بین 1 تا 2 سال              80 – 130
  • بین 3 تا 4 سال              80 – 120
  • بین 5 تا 6 سال              75 – 115
  • بین 7 تا 12 سال            70 – 110
  • بالای 18 سال                60 – 100

توجه به این نکته ضروری است که ضربان قلب وقتی فرد از سن کمتر (کودکی) به نوجوانی و بالاتر می رود، به طور طبیعی کاهش می یابد. همچنین ضربان قلب در کودکان با توجه به فعالیت های بدنی زیادی که دارند، می تواند در محدوده مورد نظر اندکی متغیر باشد.

ضربان قلب نرمال در سنین مختلف

ضربان قلب نرمال در سنین مختلف

ضربان قلب نرمال در مواقع فعالیت های ورزشی

همانطور که گفته شد ضربان قلب با بالا رفتن سن، کاهش می یابد. اما در این بین، با انجام فعالیت های بدنی به خصوص هنگام ورزش، میزان ضربان قلب افزایش می یابد. در هنگام ورزش، بدن هر فرد با توجه به عوامل مختلف، می تواند ضربان قلب متفاوتی را داشته باشد. جدول زیر محدوده نرمال افراد در سنین مختلف، در دو حالت استفاده 50 تا 85 درصد، و حالت 100% فعالیت بدنی نشان می دهد.

انجمن قلب آمریکا (AHA) اعلام کرد که حداکثر ضربان قلب در طول ورزش (یعنی زمانی که فرد 100% فعالیت دارد) تقریبا برابر با 220 (bpm) در دقیقه منهای سن فرد باشد. به عنوان مثال یک فرد 30 ساله زمانی که 100% فعالیت بدنی داشته باشد، ضربان قلبی او 190=30-220 خواهد بود.

ضربان قلب نرمال در طی فعالیت های بدنی

ضربان قلب نرمال در طی فعالیت های بدنی

3.5/5 - (2 امتیاز)