اگر از نوسانات شدید ولتاژ، نگران وسایل برقی خود هستید و می‌خواهید وسایل‌تان از آسیب جدی مصون بمانند، به فکر خرید استابلایزر (تثبیت‌کننده ولتاژ) باشید، اما استابلایزر چیست؟

خوب به اطراف خود در خانه نگاه کنید. چه تعداد وسایل برقی دارید؟ با توجه به قیمت‌های فعلی جمع ارزش آن‌ها چقدر است؟ اگر خراب شوند یا بسوزند چه راهکاری دارید؟ نکته جالب اینجاست که در برخی محیط‌های کاری مانند مراکز درمانی، گاهی یک دستگاه قیمت چند صد میلیونی یا حتی میلیاردی دارد.

شاید تا چند سال پیش اگر یکی از وسایل برقی می‌سوخت یا خراب می‌شد، می‌توانستیم با هزینه‌ای معقول آن را جایگزین کنیم، اما حداقل در سال‌های اخیر این موضوع اصلا به این سادگی‌ها امکان پذیر نیست و قیمت وسایل برقی سربه‌فلک گذاشته است. پس بهتر است عبارت مشهورپیشگیری بهتر از درمان است» سرلوحه تصمیمات‌مان شود. سایت مرجع تعمیرات لوازم خانگی

امان از نوسان برق!

در ماه‌ها و سال‌های اخیر زمانی‌که زمزمه‌هایی مبنی بر قطعی و نوسان برق به گوش می‌رسد، تن و بدن خیلی‌ها نیز به نوسان می‌افتد. نوسان شدید ولتاژ برق یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی است که بی‌تردید در سال‌های گذشته حداقل یک بار طعم تلخ آن را چشیده‌ایم و تنه‌اش به تنه وسایل برقی ما خورده است.

جالب اینجاست که نوسان ولتاژ برقی فقط به فصول گرم محدود نمی‌شود و حتی در فصول سردتر نیز این تراژدی غم‌انگیز می‌تواند ضربه‌ای مهلک برپیکره ما بزند، اما برای پیشگیری از مشکلات این‌چنینی اول باید به یک سوال مهم پاسخ دهیم.

چرا وسایل برقی بر اثر نوسان شدید ولتاژ برق خراب می‌شوند یا از کار می‌افتند؟

نوسان شدید ولتاژ برق تاثیر مستقیم روی منبع تغذیه یا دیگر قطعات وسایل برقی دارد و باعث می‌شود با ورود مقدار زیادی جریان یا ولتاژ ورودی، شاهد مواردی چون اتصال کوتاه، قطع شدن، خرابی فیوز، از کار افتادن، سوختن قطعات و… باشیم.

اگر بخواهیم خلاصه بگوییم، بعد از نوسان ولتاژ برق، شوک شدیدی به وسایل برقی وارد می‌شود و در نتیجه باید منتظر پیامدهای منفی این اتفاق باشیم.

چگونه از وسایل برقی خود در برابر نوسان ولتاژ محافظت کنیم؟

همان‌طور که در ابتدا به «پیشگیری بهتر از درمان است» اشاره کردیم، اگر اینجا هم بخواهیم یک راهکار ساده ولی کاربردی ارائه کنیم، باید بگوییم واکسن شما «خرید استابلایزر» است. اگر می‌خواهید از شر خرابی دستگاه‌های الکترونیکی به علت نوسان شدید ولتاژ در فصل گرما یا حتی سرما در امان باشید، به شما توصیه می‌کنیم تا با هزینه‌ای معقول و مناسب به خرید استابلایزر یا ترانس پناه ببرید.

استابلایزر در واقع تثبیت کننده ولتاژ است که شاید نام آن را شنیده‌اید، اما خرید آن را جدی نگرفته‌اید. ترانس و استابلایزر انواع گوناگونی دارند و هنگام خرید استابلایزر برای وسایل برقی مختلف، باید با توجه به مشخصات فنی آنها، محصول موردنظر را انتخاب کنید.

مزایای خرید استابلایزر و ترانس:

  • جلوگیری از خراب شدن وسایل برقی در اثر نوسان شدید ولتاژ برق
  • کاهش هزینه‌های جایگزین کردن وسایل برقی نو
  • کاهش هزینه تعمیر لوازم برقی و دستگاه‌های الکترونیکی
  • کاهش هزینه برق مصرفی
  • کاهش استهلاک دستگاه‌های برقی
  • افزایش کارایی لوازم برقی
  • افزایش طول عمر دستگاه های مختلف

1/5 - (1 امتیاز)