6ماده غذایی که نباید در ماکروفر گرم کنید!

سالها پیش آشپزخونه های آمریکایی شروع به استفاده از وسیله ای به اسم ماکروفر کردند تا خیلی سریع بتونن مواد غذایی رو گرم و طبخ کنن. متاسفانه با استفاده ی نادرست از این وسیله به سلامتی خود و اطرافیانمون صدمه...

مهسا سیدی
مهسا سیدی آپدیت:
هرگز این مواد غذایی را در ماکروفر گرم نکنید

سالها پیش آشپزخونه های آمریکایی شروع به استفاده از وسیله ای به اسم ماکروفر کردند تا خیلی سریع بتونن مواد غذایی رو گرم و طبخ کنن. استفاده از وسیله بین نسل امروز به حدی شایع شده که حتی برای تهیه ی خوراکی های ساده و پیش پا افتاده مثل ذرت بو داده و خوراک بلغور و هات چاکلت هم ازش استفاده میکنند. متاسفانه با استفاده ی نادرست از این وسیله به سلامتی خود و اطرافیانمون صدمه وارد می کنیم چون استفاده ازش مواد غذایی رو به ماده ای سرطان زا تبدیل میکنه. برای به حداقل رسوندن آسیب های ماکروفر این 6 ماده ی غذایی رو هرگز در ماکروفر قرار ندید.

تبدیل تخم مرغ به بمب بخار

برای پختن یا گرم کردن تخم مرغ از این وسیله استفاده نکنید. چون گرمای شدید فضای اون باعث میشه تا رطوبت موجود در تخم مرغ، اون رو به یک بمب قوی بخار تبدیل کنه و حتی باعث انفجار بشه. برای جلوگیری از ترکیدن تخم مرغ، اون رو به قطعات کوچکتر تقسیم کنید و در ماکروفر بذارید. اما به هرحال شما نمیتونید از سمی نشدن و سالم بودن تخم مرغ مطمئن باشید پس بهتره که اصلا ازش برای گرم یا طبخ کردن تخم مرغ استفاده نکنید.

گرمای ماکروفر موجب انفجار تخم مرغ می شود

گرمای ماکروفر موجب انفجار تخم مرغ می شود

ماکروفر شیر را به محلولی سرطانی تبدیل می کند

امروزه بسیاری از مادران بعلت مشغله و کار در بیرون از منزل، شیر رو برای استفاده های بعدی کودک، در یخچال ذخیره و فریز می کنند. اینکار هیچ اشکالی نداره تا جایی که برای گرم کردن شیر از ماکروفر استفاده نشه. به دو دلیل هرگز شیر رو در این وسیله گرم نکنید:

  • چون تمام سطح ظرف رو بطور یکنواخت گرم نمیکنه بنابراین یک سری نقاط داغ در ظرف ایجاد می کنه که ممکنه باعث سوختگی دهان و گلوی کودک بشه.
  • دوم اینکه بعلت تابش اشعه، گرمای زیاد و تغییر ترکیبات شیمیایی در بطری های شیر، این ماده ی مغذی به محلولی سرطانی و مضر تبدیل میشه.

    برای گرم کردن شیر از ماکروفر استفاده نکنید

    برای گرم کردن شیر از ماکروفر استفاده نکنید

هرگز گوشت های فراوری شده را در ماکروفر گرم نکنید

گوشت های فراوری شده حاوری مواد شیمیایی و نگهدارنده هستند که عمر مفید اونها رو به این روش افزایش میدن. استفاده از این وسیله برای گرم کردن گوشت های فراوری شده کیفیت اونها رو کاهش داده و کلسترول موجود در این فراورده ها تبدیل به اکسید کلسترول میشه که بیماری های قلبی عروقی رو بدنبال داره.

استفاده از ماکروفر برای فرآورده های گوشتی موجب بیماری های قلبی عروقی می شود

استفاده از ماکروفر برای فرآورده های گوشتی موجب بیماری های قلبی عروقی می شود

مسمومیت برنج با گرم شدن در ماکروفر

بر اساس مطالعات محققان برنج دارای نوعی باکتری قوی و مقاوم است که گرما باعث از بین رفتن اون میشه اما با مقاومت این باکتری در برابر گرما نوعی میکروب سمی تولید شده و هنگامی که برنج گرم را از ماکروفر خارج کنید و در دمای اتاق قرار بدید رطوبت موجود در برنج که محیط ایده آل برای رشد این میکروب است باعث میشه تا هر کدوم از میکروب ها تکثیر بشن و با خوردن برنج باعث بروز مسمومیت بشه که عوارضی مثل اسهال و استفراغ بدنبال داره.

گرم کردن برنج با ماکروفر سبب مسمومیت غذایی میشود

گرم کردن برنج با ماکروفر سبب مسمومیت غذایی میشود

طبق نظر محققان برای جلوگیری از مسمومیت توسط برنج بعلت انواع برداشت ها و امکان وجود آلودگی بهتر است برنج رو به روش معمولی جوشانده و طبخ کنید و برای گرم کردن، اون رو در دمای بیش از 140 درجه فارنهایت که برابر با بیش از 60 درجه سانتیگراد است، گرم کنید.

پخت مرغ با ماکروفر باکتریهاش رو از بین نمیبره

نکته ی مهمی که درمورد عملکرد این دستگاه وجود داره این هست که اونها همیشه نمیتونن باکتری های موجود در مواد غذایی رو بکشن. به همین دلیل باکتری ها باعث افزایش احتمال آلودگی و بیماری میشن.

ماکروفر باکتری های موجود در مرغ را از بین نمی برد

ماکروفر باکتری های موجود در مرغ را از بین نمی برد

گوشت مرغ دارای نوعی باکتری به نام سالمونلا است. قبل از خوردن مرغ حتما باید مرغ را کاملا بپزید تا این باکتری از بین بره. چون گرمای این دستگاه نمیتونه بطور یکسان و یکنواخت به همه ی بافتهای گوشت برسه بنابراین احتمال اینکه این باکتری در مرغ باقی بمونه و باعث بیماری بشه خیلی زیاده.

تبدیل نیترات موجود در سبزیجات به ماده ای سرطان زا

استفاده از ماکروفر برای گرم کردن یا پختن سبزیجاتی مثل کلم بروکلی، کرفس یا اسفناج باعث تبدیل نیترات های طبیعی که ماده ای بسیار مفید برای بدن هست به نیتروسامین میشه که ماده ای سرطان زا و سمی هست. این کار برای چغندر قند و ریشه های خوراکی هم درست هست.

تبدیل نیترات موجود در سبزیجات به ماده ی سرطان زا توسط ماکروفر

تبدیل نیترات موجود در سبزیجات به ماده ی سرطان زا توسط ماکروفر