بدن همه انسانها به پروتئین و کلسیم و مواد مغذی احتیاج داره. لبنیات جزء مواد غذایی است که بسیاری از ماها از خوردن آنها غافل هستیم. لبنیات دارای مواد مغذی بسیاری میباشد که برای همه انسانها در هر سنی مفیده. البته برای افراد مسن تر بهتر است که از لبنیات کم چرب استفاده کنند تا آسیبی برای بدنشان نداشته باشد. در واقع میشه گفت با مصرف لبنیات به طور مداوم از بیماریهای مختلف خودتان را دور نگه میدارید و سیستم ایمنی بدنتون قوی خواهد بود.

لبنیات غنی از کلسیم و پروتئین

محصولات لبنی دارای سطوح قابل توجهی از کلسیم و پروتئین هستند که بدن همه انسانها به آنها نیاز داره. بستنی نسبت به بقیه لبنیات مقدار کمی از این دو ماده مغذی را داراست. اما شیر، ماست، پنیر دارای پروتئین و کلسیم زیادی هستند. به عنوان مثال، فقط یک فنجان ماست نعنا، یک سوم مصرف روزانه توصیه شده کلسیم، همچنین 17٪ میزان مصرف روزانه پروتئین شما را تامین میکنه.

لبنیات غنی از کلسیم و پروتئین

لبنیات غنی از کلسیم و پروتئین

با مصرف لبنیات ویتامین دی را به بدنتان تزریق کنید

بسیاری از مارک های شیر با ویتامین D غنی میشن و در حال حاضر بعضی از تولید کنندگان ماست نیز به این موضوع ورود پیدا کرده اند. این ویتامین یکی از مهمترین ویتامینهایی است که در رژیم غذایی ما به اندازه کافی موجود نیست. بدن ما می تونه ویتامین D را از ایستادن زیر نور آفتاب دریافت کنه، اما افرادی که در خانه هستند و یا در مناطقی زندگی می کنند که نور خورشید زیادی نمیتابه نمیتونن از نور مستقیم خورشید سود ببرن، پس این افراد میتونن با خوردن لبنیات ویتامین D مورد نیاز بدنشونو جذب کنن. نوشیدن شیر کم چرب غنی شده با ویتامین D یک راه آسان برای افزایش این ویتامین در بدن است. تحقیقات اخیر نشان داده است که مصرف شیر خطر بروز بسیاری از بیماریها از جمله ابتلا به سرطان ها یا فشار خون و غیره را کاهش میده.

با خوردن لبنیات ویتامین دی را به بدنتان تزریق کنید

با خوردن لبنیات ویتامین دی را به بدنتان تزریق کنید

کمک به تراکم استخوان

همانطور که در بالا اشاره کردیم لبنیات حاوی کلسیم میباشد. یک ماده معدنی مهمه که به حفظ استحکام استخوان ها کمک می کنه. استخوان های ما دائما بازسازی میشن، به این معنی که بدن مقدار کمی از کلسیم را از استخوان ها می گیره و آن را با کلسیم جدید جایگزین میکنه. بنابراین، ضروری است که کلسیم کافی در بدن داشته باشین. بدست آوردن این ماده توسط مواد غذایی، به جای مکمل ها ی موجود در بازار میتونه به استخوان های شما کمک کنه. مطالعه انجام شده روی دختران 10 تا 12 ساله نشان داده که وجود همزمان کلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی آنها باعث داشتن استخوان هایی با ضخامت و چگالی بالا در آنها میشه.

کمک به تراکم استخوان با خوردن لبنیات

کمک به تراکم استخوان با خوردن لبنیات

تنظیم فشار خون

محققان که بیش از 5،000 بزرگسال را مورد مطالعه قرار دادند متوجه شدند، کسانی که بیشترین مصرف لبنیات کم چرب را دارند، در یک دوره ی دو ساله 54 درصد کمتر نسبت به افراد دیگه دچار فشار خون بالا میشن. همچنین محققان اسپانیایی دریافتند که کلسیم موجود در محصولات لبنی کم چرب عامل موثر بر روی پایین آمدن فشار خون است. محققان پیشنهاد کردند که این امر می تونه به پروتئین های موجود در لبنیات کم چرب مثل: کازئین (پروتئین شیر و پنیر) مربوط باشه که ممکنه بتونه مثل یک داروی کاهش فشار خون عمل کنه.

با لبنیات فشار خون خود را تنظیم کنید

با لبنیات فشار خون خود را تنظیم کنید

با خوردن لبنیات کم چرب سندروم متابولیک را از خود دور کنید

سندروم متابولیک از عوامل خطرآفرین هستن که باعث بروز بیماری ‌های قلبی عروقی و دیابت در افراد میشن. این عوامل خطر ساز میتونه عواملی  مثل چاقی شکم، اختلال در میزان چربی خون، فشار خون بالا باشه. محققان پس از مطالعه بر روی 827 مرد و زن، نتیجه گرفتند که کسانی که بیشترین لبنیات (شیر، ماست و پنیر) مصرف می کردند، احتمال کمتری برای بروز سندرم متابولیک در آنها وجود داره. البته باید از لبنیات کم چرب استفاده کنین چون لبنیات پرچرب به دلیل بالا بودن چربی در آنها باعث افزایش چربی خون میشه.

با خوردن لبنیات کم چرب سندروم متابولیک را از خود دور کنید

با خوردن لبنیات کم چرب سندروم متابولیک را از خود دور کنید

لبنیات عامل موثر بر وزن بدن

نتایج یک بررسی که اخیرا انجام شده نشان میده که کلیسم میتونه عامل تاثیر گذار بر روی وزن باشه. این تحقیقات نشان داده اند که کلسیم موجود در مواد لبنی کم چرب میتونه باعث کاهش وزن افراد بشه. بنابراین هر روز از لبنیات کم چرب استفاده کنید، از شیر کم چرب، ماست کم چرب، پنیر خامه ای، پنیر کم چرب استفاده کنید تا علاوه بر سلامتی روی وزن خود نیز کنترل داشته باشین.

لبنیات عامل موثر بر وزن بدن

لبنیات عامل موثر بر وزن بدن

 

رشد استخوان در کودکان با مصرف لبنیات

اهمیت کلسیم برای رشد استخوانها حتی قبل از تولد، مهم است. رژیم های غذایی غنی از کلسیم و سایر مواد مغذی (از طریق محصولات لبنی، سبزیجات و میوه جات) که به زنان باردار داده می شوند با افزایش رشد اسکلتی و تراکم استخوان در فرزندان آنان همراه است، همچنین باعث تاثیرات مثبت بر روی اندازه ی استخوان و BMD (تراکم ماده معدنی استخوان ) در سن 9-6 سالگی کودکان میشه. بنابراین مصرف لبنیات توسط زنان باردار سلامت استخوان را در کودک را تضمین میکنه. در دوران کودکی نیز لبنیات برای رشد و سلامت استخوان ها اهمیت داره. در کودکان رو به رشد، اجتناب از خوردن شیر میتونه به عدم رشد مناسب قدی آنها و نداشتن استخوانهای مستحکم و همچنین پوکی آن منجر بشه.

مصرف لبنیات در طول بارداری

غذاهای لبنی ترکیبی قدرتمند از مواد مغذی هستند که از رشد کودک شما حمایت می کنند. مصرف به اندازه ی لبنیات در حاملگی می تونه مهم باشه، زیرا آنها انواع مواد مغذی را در بدن فراهم می کنن که از رشد کودک شما حمایت میکنه. پروتئین موجود در لبنیات به ایجاد بافت سالم کمک می کنه، چربی موجود در آن نیز برای انرژی و رشد جنین ضروری است و کلسیم  و ویتامین D نقش حیاتی در رشد طبیعی استخوانهای کودکتان داره. بنابراین به خانم های باردار توصیه میشه که روزانه غذاهای غنی از کلسیم را در برنامه ی غذاییشون بگنجونن. برای انتخاب های سالم تر، سعی کنین از لبنیات کم چرب مانند ماست کم چرب شیر کم چرب استفاده کنین.

مزایای خوردن لبنیات در طول بارداری

مزایای خوردن لبنیات در طول بارداری

نکته: مصرف بیش از حد فراورده های لبنی میتونه عاملی موثر بر بروز انواع مختلف سرطان ها بخصوص سرطان و بیماری های مربوط به سیستم تولید مثل باشه. مهمترین تاثیر لبنیات، افزایش خطر ابتلاء به سرطان پروستات است که در صورت زیاده روی در مصرف برخی لبنیات بخصوص شیر زیاد و کلسیم و همچنین پنیر های چرب رخ میده.