عوارض مصرف لبنات تاریخ مصرف گذشته

اگه به تاریخ رو ی بسته بندی توجه نکردید و ازش خوردید باید بدونید که اون بسته بندی تا تاریخ انقضای درج شده روی بسته بندی توانایی سالم نگه داشتن محتویاتش از باکتریها رو داره. در مورد شیر و ماست...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
عوارض مصرف لبنیات تاریخ مصرف گذشته

اگه به تاریخ رو ی بسته بندی توجه نکردید و ازش خوردید باید بدونید که اون بسته بندی تا تاریخ انقضای درج شده روی بسته بندی توانایی سالم نگه داشتن محتویاتش از باکتریها رو داره. در مورد شیر و ماست اهمیت توجه به فاسد شدنش بیشتره چون فساد پذیرتر هست و مصرف بعد از گذشتن تاریخ مصرفش به منزله مسمومست فرد هست. ولی در مورد پنیر اینطور نیست! پنیر بخاطر داشتن نمک فساد پذیری کمتری داره. در ادامه براتون از علائم مسمومیت و لبنیات فاسد میگم.

عوارض مصرف لبنیات تاریخ مصرف گذشته

عوارض مصرف لبنیات تاریخ مصرف گذشته

ماست فاسد

از علائم فساد ماست تلخ شدن و یا کپک زدن ماست هست که کاملا مشخصه ماست قابل مصرف نیست! اما چرا ماست فسادپذیری کمتری نسبت به سایر لبنیات داره؟ بخاطر اینکه ماست از شیر جوشیده تهیه میشه و همین کار میزان باکتری ماست تولید شده رو کم میکنه و مانع از مسمومست ماست میشه.

کره فاسد

کره ای که فاسد شده از روی ظاهرش به راحتی میتونید متوجه غیر قابل استفاده بودنش بشید چرا که به رنگ سبز یا قرمز درمیاد یا حتی آبی میشه و رنگ زرد روشن خودشو از دست میده. این رنگ ها، رنگ فساد میکروبی است و به ما نشون میده که میکروب ها از چربی کره استفاده کردن و باعث فسادش شدن.

شیر فاسد

در فاسد شدن شیر باکتری ها نقش اساسی رو دارن اکثر اونها زمانی که شیر پاستوریزه میشه بوسیله گرما کشته میشن اما باکتری ترمودوریک که معمولا مسئول فاسد شدن شیر هست، بلافاصله بعد از گذشتن تاریخ مصرف شروع به تکثیر میکنن و شیر فاسد میشه و این کار در مراحل اولیه ظاهر شیر رو تغییر نمیده و فقط با جوشاندن شیر میشه از سلامتش مطمئن شد.

نکات ایمنی برای سالم نگه داشتن لبنیات

برای  جلوگیری از فساد شیر بهتره که اون رو در دمای 38 تا 40 درجه فارنهایت نگه دارید. بعد از خرید شیر اولین کاری که میتونه به افزایش ماندگاریش کمک کنه جوشاندن شیر هست، همچنین برای سالم موندن انواع لبنیات بهتره مدت طولانی بیرون از یخچال نذارید، چون دمای اتاق باعث رشد انواع باکتری ها میشه. وقتی درون یخچال یکی از محصولات لبنی رو دارید زیاد و بی دلیل در یخچال رو باز نکنید چون باعث نفوذ آلودگی یا باکتری میشه و به مسموم شدن هرچه سریعتر محصولات لبنی کمک میکنه.

نکات ایمنی برای سالم نگه داشتن شیر

نکات ایمنی برای سالم نگه داشتن شیر

مسمومست با لبنیات فاسد

مسمومیت غذایی میتونه خفیف باشه که ممکنه حتی متوجه مسمومیت نشید، اما در بعضی موارد ممکنه شدید باشه. این میتونه برای ساعت ها یا روزها ادامه داشته باشه، اثرات خوردن لبنیات فاسد بعد از چند ساعت از خوردن بروز میکنه. اگه از شیر خام استفاده میکنید، بهتره بدونید شیر خام پاستوریزه نمیشه و احتمال داره که حاوی باکتری هایی باشه که میتونه باعث بیماری جدی بشه به ویژه برای کسانی که سیستم ایمنی ضعیف یا حساس دارند.

علائم مسمومیت

اسهال

دفع مدفوع بیش از اندازه یک نشانه شایع از مسمومیت مواد غذایی است. طبق گزارش مرکز بهداشت مسمومیت غذایی ناشی از باکتری هست که میتونه از طریق خوردن مواد غذایی نامناسب اتفاق بیفته. باکتری ها با قرار گرفتن در محیط مناسب رشد میکنن و در غذاهای سالم یا ناقص زندگی میکنن مثل ماست. اسهال علامتی رایجه که بدن برای دفع مواد سمی از دستگاه گوارش و جلوگیری از جذب شدن به بدن ارائه میده. توجه کنید اگه دچار اسهال شدید حتما از مایعات زیاد برای جلوگیری از کم آبی بدن استفاده کنید.

دلپیچه

دلپیچه

گرفتگی شکم

گرفتگی شکمی در ناحیه شکمی هم ممکنه از علائم مصرف ماده غذایی مسموم باشه. هنگامی که یک غذای آلوده مصرف میکنید، تا زمانی که علائم بیماری آشکار بشه، چند ساعتی طول میکشه که رابطه ی مستقیمی با میزان باکتری ها و نوع باکتری های خورده شده، داره.

استفراغ

استفراغ میتونه به عنوان یک نتیجه از مصرف مواد غذایی مسموم باشه. استفراغ زیاد ممکنه منجر به ضعف فیزیکی بدن بشه، عدم تعادل الکترولیت و کم آبی بدن میشه. برای اطمینان از سلامتی اگه دچار استفراغ های کمرر شدید بهتره به پزشک مراجعه کنید.

تب

در بعضی موارد شدید مسمومیت با شیر ممکنه شاهد تب هم باشید که نشونه ای از نفوذ شیر مسموم به بدن و بطور کامل خارج نشدن ماده غذایی فاسد از بدن هست.

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *