وقتی صحبت از لاغری میشه دو راهکار اصلی در ذهن همه ما مجسم میشه یکی اصلاح شیوه تغذیه یا همون رژیم های مختلف و یکی هم تمرین های ورزشی است. خیلی ها هستند که بعد از مدتی ورزش کردن مثلا یک هفته درسته که مقدار زیادی کالری مصرف میکنند ولی از طرف دیگه مصرف کالری بیشتری را هم تجربه میکنند مخصوصا وقتی که دوره رژیم لاغری رو کنار میگذارن.

این به نظر یک دام هست که هرچه بیشتر ورزش کنی پس بیشتر هم غذا خواهی خورد، کلا بعد از ورزش اشتهای افراد بازتر میشه و میل به خوردنشون بالا میره.

ورزش گروهی شاد

ورزش گروهی شاد

راه حل لاغری لذت و شادی است

کارولی ورل و همکارانش با انجام یک مطالعه علمی بر روی 56 خانوم که اضافه وزن داشتند توانستند ثابت کنند که رابطه مطلوبی بین شادی کردن و لذت بردن و مصرف کمتر غذا وجود داره. (شادی یا لاغری؟ کارولی ورل 2014)

اونها این خانومها را به دو دسته تقسیم کردند به گروه اول پیاده روی قانونمند همراه با نظارت را تجویز کردند و به گروه دوم اجازه دادند در حین پیاده روی به موسیقی گوش بدن، باهم گفتگو کنند و از پیاده روی لذت ببرند. بعد از ورزش رفتار و ویژگی های هر گروه را به خوبی بررسی کردند.

این آزمایش نشون داد نه تنها گروه دوم از خستگی کمتری برخوردار بودند بلکه مقدار کمتری از پودینگ و نوشابه ای که در اختیارشون قرار داشت رو مصرف کردند. خیلی جالب بود که هر دو گروه مقدار برابری ورزش کردند ولی آنهایی که شادتر بودند مصرف غذای پایین تری داشتند.

شادی در ورزش

شادی در ورزش

چرا لذت و شادی به لاغری کمک میکنه؟

محققان دلیل این وضعیت رو اینجوری توضیح دادند:

وقتی که ورزش قانون مند انجام میدهید ذهن شما هم انتظار جایزه برای فعالیتی که انجام داده رو خواهد داشت در حالی که وقتی تفریح میکنید ذهن شادی رو جایزه خودش میدونه نه مصرف کالری!

پس توصیه ما هم به شما اینه که سعی کنید ذهنتون رو برای شادی و لذت بردن از ورزش آماده کنید نه قوانین و روش های خشک و خسته کننده. سعی کنید دسته جمعی و با بهترین دوستان یا اعضای خانواده ورزش کنید، بگین و بخندین اگر یک موسیقی نشاط بخش یا یک برنامه شاد رادیویی مثل “صبح جمعه” هم کنارش باشه دیگه عالی میشه.

سلامت و تندرست باشید.

1/5 - (1 امتیاز)