بنا بر یافته های یه مطالعه و تحقیق جدید، مشخص شده که مصرف قهوه به مقدار متوسط، با کاهش نرخ مرگ و میر مرتبطه. این مطالعه که جامعه تحت مطالعه ای به اندازه نیم میلیون نفر داشته و این افراد روزانه یک تا هشت فنجون قهوه میخوردن، نشون داد که نوشیدن قهوه با کاهش میزان مرگ و میر، مرتبطه. این مطالعه همچنین شواهدی ارائه میکنه که نشون میده نوشیدن قهوه میتونه بخشی از یه رژیم غذایی سالم باشه. و این میتونه شامل هر نوع قهوه ای مثل قهوه فوری و قهوه بدون کافئین و … باشه. علاوه بر موارد بالا، باید گفت که نگرانی‌هایی هم در مورد اثرات نوشیدن قهوه به مقدار زیاد روی سلامتی وجود داره. اما بعد از این تحقیق که روی افرادی که قهوه نمی خوردن صورت گرفت، تمام علل مرگ و میر پس از افزایش مصرف قهوه کاهش یافت یا ضعیف شد. در این مطلب در مورد فواید قهوه با شما صحبت خواهیم کرد.

بین نوشیدن قهوه و بیماری های قبلی عروقی و انواع سرطان رابطه معکوسی وجود داره

خواص نوشیدن قهوه 

مصرف روزانه قهوه چه فوایدی به همراه داره؟

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، این تحقیق نشون داد که بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و بیماری‌های تنفسی به ترتیب حدود 20 درصد، 50 درصد و 4 درصد از دلایل مرگ و میر رو تشکیل میدن. محققان یه ارتباط معکوس بین نوشیدن قهوه با بیماری‌های قلبی-عروقی و انواع مختلف سرطان پیدا کردن. این بیماری ها میتونه شامل سکته، سرطان روده بزرگ و سرطان پستان باشه. با این حال، اگرچه مصرف قهوه معمولی، قهوه فوری و قهوه بدون کافئین با انواع مرگ و میر رابطه معکوس داشت، اما مشخص شد که قهوه معمولی میتونه تاثیر بیشتری داشته باشه. برای بسیاری از مردم، نوشیدن قهوه میتونه به صورت موقت اونها رو بیدار نگه داره. اما این اثر ممکنه از شخصی به شخص دیگه متفاوت باشه. با توجه به خدمات بهداشت ملی (NHS) مصرف قهوه باید محدود باشه و زنان باردار نباید بیش از 200 میلی گرم کافئین مصرف کنن.

اما باید گفت که مصرف روزانه قهوه فواید دیگه ای هم برای سلامتی ما داره که در لیست پایین به اونها اشاره می کنیم:

1.حاوی مواد مغذی ضروری

قهوه حاوی 11 درصد ویتامین B2، 6 درصد ویتامین B5، 2 درصد ویتامین B1، 2 درصد ویتامین B3، 1 درصد فولات، 3 درصد منگنز، 3 درصد پتاسیم، 2 درصد منیزیم و 1 درصد از فسفر است.

قهوه حاوی انواع ویتامین و مواد معدنی می باشد

قهوه حاوی انواع ویتامین و مواد معدنی می باشد

2.بهبود عملکرد مغز و تقویت سوخت ساز بدن

کافئین موجود در یه فنجون قهوه میتونه از 30 تا 300 میلی گرم متغیر باشه، اما یه فنجون متوسط قهوه میتونه حدود 90 تا 100 میلی گرم کافئین داشته باشه. کافئین یه نوع محرکه که عملکرد یه انتقال دهنده عصبی بازدارنده به نام آدنوسین رو متوقف میکنه. با متوقف کردن این هورمون، کافئین فعالیت مغز رو افزایش میده و انتقال دهنده‌های عصبی دیگه ای مثل دوپامین و نورپینفرین رو آزاد میکنه. این باعث میشه که شما آمادگی بیشتری داشته باشین و خستگی و بی حالی رو کاهش میده. کافئین هم چنین میتونه متابولیسم (سوخت و ساز) بدن رو به میزان 3 تا 11 درصد افزایش بده و عملکرد ورزشی شما رو افزایش بده.

قهوه کارکرد مغز و متابولیسم بدن رو افزایش میده

قهوه کارکرد مغز و متابولیسم بدن رو افزایش میده

3.کاهش خطر دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲ بسیار رایجه و حدود 300 میلیون نفر رو در سراسر جهان تحت تاثیر خودش قرار میده. مطالعات مختلف نشون داده که افرادی که به صورت روزانه یه فنجون قهوه می خورن، حدود 7 درصد احتمال کمتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 دارن. بنابراین بهتره که شروع به نوشیدن قهوه و کسب فواید سلامتی ناشی از اون کنید.

قهوه احتمال ایتلا به دیابت نوع دوم رو کاهش میده

قهوه احتمال ایتلا به دیابت نوع دوم رو کاهش میده

4.کاهش خطر ابتلا به بیماریهای کبد

کبد یکی از اعضای مهم بدن ما هست که نسبت به مصرف زیاد الکل و فروکتوز بسیار حساسه و این میتونه منجر به رسیدن آسیبی به کبد به نام سیروز بشه. کسانی که به اندازه کافی قهوه مصرف می کنن، حدود 84 درصد مقدار آسیب کبد رو کاهش میدن. سرطان کبد دومین عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهانه و نوشیدن قهوه میتونه تا 40 درصد این آمار رو کاهش بده.

نوشیدن قهوه احتمال بیماری های کبد رو کاهش میده

نوشیدن قهوه احتمال بیماری های کبد رو کاهش میده

5.کاهش خطر ابتلا به زوال عقل

بیماری آلزایمر علت اصلی زوال عقله و مطالعات نشان میده که مصرف کنندگان قهوه، به میزان 65 درصد احتمال کمتری برای ابتلا به این مشکل دارن. همچنین احتمال بیماری پارکینسون که یه بیماری عصبی دیگه هست، با نوشیدن قهوه 32 تا 60 درصد کاهش پیدا میکنه.

نوشیدن قهوه در جلوگیری از الزایمر موثر می باشد

نوشیدن قهوه در جلوگیری از الزایمر موثر می باشد

مضرات نوشیدن قهوه:

1.ایجاد اضطراب میکند

قهوه میتونه باعث اختلال در خواب شما یا کاهش کیفیت خواب شما بشه. هم چنین مصرف بیش از حد کافئین باعث اضطراب، تپش قلب، سکته و حملات عصبی خواهد شد. اما باید دقت کرد که این تاثیرات میتونن تا حد زیادی به فرد بستگی داشته باشن.

2.اعتیاد به مصرف زیاد کافئین

کسی که قهوه میخوره میتونه در طول زمان به مصرف قهوه اعتیاد پیدا کنه. و وقتی که از اون پرهیز کنید، علائم افسردگی مانند سردرد، خستگی، عصبانیت و … رو از خودتون نشون میدین که معمولا چند روز طول میکشه

برای بردن بیشترین بهره از مصرف قهوه بهتره که از مصرف شکر، شیرین کننده های مصنوعی یا خامه که معمولا ناسالم هستن، دوری کنین. شکر یه عامل مهم برای مرض چاقی و دیگر بیماری های مزمنه.