کودک اگر خواب کافی در شب داشته باشه روز بعد به موقع از خواب بیدار میشه و پر انرژی و قبراقه. در مطلب علل بدخوابی نوزادان و روش های بهبود خواب کودک بهتون توصیه کردم که سعی کنید تنها خوابیدن رو از سن 4 ماهگی به کودکتون آموزش بدین تا این رفتار براش تثبیت بشه و مقدمه ای بشه برای جدا کردن اتاق خواب و قطع شیر شبانه ی نوزاد. معمولا از 6 ماهگی تا یک سالگی بهترین زمان برای قطع شیر دهی شبانه کودکه.

چه زمانی برای قطع وعده ی شبانگاهی شیر مناسب است ؟

برخی از متخصصان سنین 4 تا 6 ماهگی رو برای این کار مناسب میدونن. اما بهترین وقت از 6 ماهگیه و زمانی که کودک غذای کمکی رو شروع کرده و به مرور این غذا بیشتر میشه. از لحاظ وزنی هم بهترین وزن برای شروع این کار زمانیه که کودک به 8 کیلو رسیده باشه. در این زمان بدن کودک باید تحمل گرسنگی رو پیدا کنه و بتونه از ذخایرش استفاده کنه. همیشه بیدار شدن و شیر خواستن نوزاد به معنای گرسنگی نیست بلکه بعضی اوقات بخاطر نیاز به آرامشیه که در کنار مادر به دست میارن.

شروع غذای کمکی و قطع شیر شب نوزاد

شروع غذای کمکی و قطع شیر شب نوزاد

خواب کامل شبانگاهی و استراحت مادر و کودک

بی خوابی علاوه بر اینکه کودکان رو بی حوصله و خسته میکنه باعث بی حوصلگی، افسردگی و خستگی مادر هم میشه و انرژی لازم برای انجام امور زندگی رو در طول روز از مادر میگیره. با کم کردن یک تا دو وعده شیر کودک که بهتره از وعده های شبانکاهی باشه میتونین خوابش رو طوری تنظیم کنید که حداقل 6 ساعت رو مداوم بخوابه.

چگونه باید شیر دهی به نوزاد را در شب قطع کرد؟

شروع فرآیند از شیرگرفتن شبانه ی نوزاد باید به آرامی و به تدریج صورت بگیره. در ابتدا باید مطمئن شوید که در طول روز وعده های غذایی درست و به اندازه ای داشته باشه. اگه کودک بازیگوشی دارید بهتره که در هنگام شیر خوردن او را به محیط آرامی ببرید تا از خوردن شیر توسط کودک کاملا اطمینان حاصل کنید. اگر در روز به طور درست تغذیه شود دچار کاهش وزن نخواهد شد پس اصلا نگران نباشید.

از کامل بودن وعده ی غذایی روزانه ی نوزاد مطمئن شوید

از کامل بودن وعده ی غذایی روزانه ی نوزاد مطمئن شوید

بهترین روش برای کنار گذاشتن شیر شبانه ی نوزاد

در این زمان بهتر است مادر هر شب مقداری از شیر خود را بدوشد و میزان آن را برای تغذیه ی شبانگاهی نوزاد کم کند و برای آرام کردن کودک از روش های دیگری کمک بگیرد. در صورتی که کودک شما با شیر خشک تغذیه میشود بهتر است میزان شیر رو کاهش داده و آب رو بیشتر کنید و هرشب شیر رقیق تری به او بدهید تا نهایت به آب برسد. نوزاد به راحتی وابستگی به آب را کنار میگذارد.

15 روز مقاومت کنید

معمولا این روند 15 روز طول میکشه. یعنی اگه بتونین 15 روز سختی از شیرگرفتن شبانه ی نوزاد رو تحمل کنید موفق به انجام این کار شدین. شبهای اول بیدار شدن و نق نق کردنای نوزاد طبیعیه و حتی گریه کردنش. در بسیاری از موارد نوزادان سه شب اول بسیار مقاومت کرده و گریه میکنن و بعد از سه شب با روش های لالایی و نوازش آروم میشن در صورتی که گریه های نوزاد طولانی بود و مقاومت زیادی برای این روش از خودش نشون داد بهتره که به مدت دو هفته برنامتون رو کنار بذارین و بعد از دو هفته مجددا سعی کنید. برای آرام کردن نوزاد در هنگام شب از همسرتان کمک بگیرید چون بوی بدن مادر کودک رو به خوردن شیر ترغیب میکنه.

از همسرتان برای آرام کردن کودک کمک بگیرید

از همسرتان برای آرام کردن کودک کمک بگیرید