خواب عمیق و راحت برای سلامتی بدن بسیار ضروریه. اگه شبها راحت و بدون استرس بخوابیم به عملکرد مغزمون کمک میکنیم تا بتونه استراحت کافی داشته باشه و برای انجام دادن کارهای فردا انرژی لازم رو دریافت کنه. همه ما دوست داریم که وقتی شبها سرمون رو روی بالشت میذاریم بدون مشکلی خوابمون ببره، اما به دلایل زیادی نمیتونیم به راحتی بخوابیم. یکی از اون دلایل اضافه کاری تو خوردنه که شبها انجام میدیم و باید کنترلش کنیم. توی مطلب زیر خوردنی هایی که قبل از خوابیدن بهتره نخورین رو در ادامه براتون میگم.

چه چیزهایی رو قبل از خواب نباید خورد؟

1. نوشیدنی های کافئین دار

کافئین میتونه اثر مخربی روی خوابتون داشته باشه. واضح ترین اثر محرک اینه که میتونه خوابیدن رو براتون سخت کنه و زمان بندی ساعت خوابتون رو به تاخیر بیندازه. کافئین همچنین میتونه مقدار خواب عمیق رو که ازش لذت میبردین کاهش بده. کافئین در بسیاری از نوشیدنیها بدون اینکه متوجه باشین وجود داره که یکی از اونها قهوه اس که حاوی کافئینه که از محرکهای عصب مرکزیه. اگه قبل از خوابیدن مقداری قهوه بخورین مانع از خوابتون بشه. کافئین میتونه تا 8 ساعت در بدنتون باقی بمونه، به همین دلیل پیشنهاد میشه که شب از خوردنش خودداری کنین.

2. مشروبات الکلی

هر نوع الکل برای خواب مضره. خوردن الکل ممکنه به سریع تر خوابیدنتون کمک کنه اما به خواب عمیق کمکی نمیکنه. اگه قبل از خواب مقداری الکل بنوشین خوابتون سبک میشه و تا صبح چند بار از خواب بیدار میشین و فردای کسلی دارین. کسانی که فکر میکنن الکل باعث خوابشون میشه اشتباه میکنن چون این فقط یه اعتیاده که به الکل پیدا کردن. پس سعی کنین قبل خواب از نوشیدنی های الکلی دوری کنین.

پرهیز از مشروبات الکلی

پرهیز از مشروبات الکلی

3. نوشیدنی های انرژی زا

نوشیدنی های انرژی زا علاوه بر کافئین دارای شکر هم هستن، این نوع نوشیدنی ها، انرژی بدنتونو زیاد میکنن و فشار خون رو بالا میبرن. شاید باعث بشه خستگی از تنتون بیرون بره و احساس خواب آلودگی دیگه نکنین اما با قند بالایی که داره و یا تغییری که در سیستم فشار خون ایجاد می کنه نوشیدنی قابل اعتمادی نیست. قبل از خواب از خوردن این نوشیدنی ها پرهیز کنین چون حسابی برنامه خوابتونو به هم میریزن.

نوشیدنی های انرژی زا رو از برنامه غذاییتون حذف کنین

نوشیدنی های انرژی زا رو از برنامه غذاییتون حذف کنین

4. غذاهای چرب

سعی کنین برای شام از غذاهای سبک و کم کالری استفاده کنین، چون یک یا دو ساعت بعد از خوردن شام میخواین بخوابین و هیچ فعالیتی انجام نمیدین تا اون حجم غذایی که خوردین سوخته بشه، پس بهتره که از غذاهای پرکالری و چرب دوری کنین بخاطر اینکه باعث میشه غذاتون خوب هضم نشه و سوزش معده پیدا کنین در نتیجه نتونین راحت بخوابین.

شب زمان مناسبی برای خوردن غذاهای چرب نیست

شب زمان مناسبی برای خوردن غذاهای چرب نیست

چه چیزاهایی قبل خواب خوبه بخوریم؟

1. گیلاس

اگه میخواین آروم و راحت بخوابین گیلاس بخورین. گیلاس یکی از خوشمزه ترین میوه هاییه که به بهبود کیفیت خواب و زمان خوابتون کمک میکنه و بی خوابی رو کاهش میده. این میوه حاوی ملاتونینه، هورمونی که به تنظیم چرخه شب و روز بدنتون کمک میکنه و با خوردن گیلاس باعث افزایش سطح ملاتونین بدنتون میشین.

گیلاس آرام بخش طبیعی

گیلاس آرام بخش طبیعی

2. شیر

نوشیدن یه لیوان شیر گرم یک ساعت قبل میتونه مانع از بی خواب بشه. شیر حاوی اسید آمینه (به نام تریپتوفان) که برای داشتن خواب عمیق کمک زیادی میکنه. ممکنه خاطراتی از مادر یا مادربزرگتون داشته باشین که یک لیوان شیر گرم برای کمک به خواب شما میذاشت. این فقط یه خاطره نیست شما میتونین با یه لیوان شیر حس آروم خوابیدن رو تجربه کنین.

شیر رو از قلم نندازین

شیر رو از قلم نندازین

3. کربوهیدراتها

مواد غذایی که سرشار از کربوهیدرات ها هستن میتونن روی بی خوابی تاثیر بذاره. کربوهیدراتها مواد مغذی هستن که نقش مهمی در عملکرد مغز دارن، خیلی سریع توی خون جذب میشه. از جمله غذاهای کربوهیدراته میتونم به سبزیجات، ماست، نان و پنیر اشاره کنم که به خواب راحت کمک میکنه.

با کربوهیدراتها راحت بخوابین

با کربوهیدراتها راحت بخوابین

4. چای والرین داروی گیاهی

والرین یه نوع گیاهه که به تنظیم خواب کمک میکنه. اگه دچار کم خوابی هستین میتونین بجای استفاده از داروهای شیمیایی از این داروی معجزه آوره طبیعی استفاده کنین. ریشه گیاه والرین در درمان کم خوابی موثره. میتونه مثل جوشونده های گیاهی دیگه بهتون آرامش بده. اما استفاده از اون نیز دارای عوارضی مثل سرگیجه و تهوع داره که حتما قبل از مصرف با پزشکتون مشورت کنین.

چای والرین داروی گیاهی

چای والرین داروی گیاهی

2.5/5 - (2 امتیاز)