یادمه خیلی از تفریحات بچگیمون با ساختنی های کاغذی میگذشت. نمیدونم شما چقدر درگیرش بودین، ولی من خودم علاقه خیلی زیادی به ساختن اشیاء مختلف با کاغذ داشتم که البته بزرگتر ها یادمون میدادن. مثلا با کاغذ قایق میساختیم و دنبال آب میگشتیم که قایقمون رو رها کنیم و یا قورباغه هایی میساختیم که با فشار دادن انتهاش میپرید. بعدا که بزرگتر شدم متوجه شدم این ساختنی ها یک هنر بسیار جالب و حتی پیچیده به نام اوریگامی هست که خیلی هم برای قدرت ذهن و تمرین آرامش و تمرکز مفید و کاربردیه. پیشنهاد میکنم این هنر رو حتما خودتون و با کودکانتون تمرین کنید.

در این مطلب ساخت قایق کاغذی رو باهم تمرین میکنیم و کم کم اشکال دیگه ای رو با کمک هنر اوریگامی در مطالب آینده یاد میگیریم که میتونه سرگرمی بسیار مناسبی برای بچه ها و حتی خودمون باشه.

ساخت قایق با کاغذ

ساخت قایق با کاغذ

لوازم مورد نیاز برای ساخت قایق کاغذی

برای تمامی اشکالی که با هنر اوریگامی ساخته میشن تنها به کاغذ احتیاج هست. البته در بعضی موارد ممکنه قیچی هم لازم داشته باشیم ولی کلا اریگامی هنری هست که تنها با تا زدن کاغذ باید به شکل مورد نظر برسیم.

اوریگامی قایق با آموزش مرحله به مرحله

قبل از اینکه شروع کنیم توصیه میکنم اگر واقعا میخواید این هنر رو یاد بگیرید باید تکه ای کاغذ یا روزنامه رو جلوتون بگیرید و طبق عکس ها پیش برید تا شکل مورد نظرتون در بیاد. این کار رو هم باید چند بار تکرار کنید تا در ذهنتون باقی بمونه.

برای درست کردن این قایق باید یک کاغذ مستطیلی انتخاب کنید. البته تفاتوت طول و عرض مستطیل نباید خیلی زیاد باشه. همچنین هرچه کاغذ بزرگتری انتخاب کنید مسلما قایق بزرگتری هم خواهید داشت.

طبق فلش هایی که در عکس کشیده شده ابتدا کاغذ رو از وسط تا میکنیم. مجددا مستطیل بدست اومده رو از وسط یک تای دیگه بزنید. بعد تا رو باز کنید (شکل 3)و از قسمت بسته کاغذ، دو طرف گوشه ها به سمت داخل تا کنید(شکل 4). بعد هم قسمت جلوی پایین کاغذ رو که باز هست به سمت بالا تا کنید (شکل 5). بعد هم کار رو به پشت برگردونید و قسمت پایین پشت رو هم به سمت بالا تا کنید(شکل6).

طبق فلش هایی که در تصویر زیر مشخصه اضافی اطراف کار رو به پشت تا بزنید و طبق شکل 9 کار رو باز کنید و از دو گوشه به هم وصل کنید. حالا گوشه باز پایین رو به سمت بالا تا کنید(شکل 10) و پشت کار رو هم به همین شکل از گوشه پایین به سمت بالا تا کنید (شکل 11 و 12).

اریگامی قایق

اوریگامی قایق

کار رو دوباره از وسط باط کنید و به سمت داخل تا کنید(13). حالا دو طرف کنج بالا رو بگیرید و از دو طرف بکشید تا کار باز بشه(شکل 14 و 15).

ساخت قایق کاغذی

ساخت قایق کاغذی

بعد هم اطراف قایق رو مرتب ککنید. به همین زیبایی و راحتی میتونید یک قایق کاغذی زیبا به روش اوریگامی درست کنید.

آموزش ساخت اریگامی قایق

آموزش ساخت اریگامی قایق

این روش رو با کاغذ های رنگی به کودکتون هم آموزش بدید و ازش بخواید براتون تکرار کنه و یاد بگیره. این کار باعث تقویت قدرت انتزاعی ذهنش میشه و برای آرامش و کاهش استرسش بسیار مفیده. بعد هم به روش های مختلف کمک کنید تا با قایقی که ساخته بازی کنه. مثلا در کاسه ای آب بریزید و این قایق رو در دو یا سه اندازه بسازید و باهاش بازی کنید.

حتی از این قایق میتویند در رنگ های زیبا و متنوع بسازید و برای تزیین اتاق کودکتون ازش استفاده کنید.

آموزش ساخت قایق کاغذی به روش اوریگامی
4 امتیاز (80%) 7 نظر

تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

 • Avatar
  mostafa: پاسخ

  خیلی ممنونم از اموزشتون

 • Avatar
  ساناز: پاسخ

  عالی بود ولی ادم رو گیج میکنه

 • Avatar
  محمد: پاسخ

  :bye:

 • Avatar
  zahra: پاسخ

  :yahoo: :yahoo: :heart:

 • Avatar
  کاظمی: پاسخ

  مطالب خیلی عالی وکاربردی است تشکر میکنم :

 • Avatar
  spring: پاسخ

  جالب بود ممنون….. :rose:

 • Avatar
  آرامش: پاسخ

  سلام اگه ممکنه ساخت قورباغه رو هم آموزش بدید، ممنون :-)

 • Avatar
  ELNAZ: پاسخ

  یجورایی تونستم :scratch: :scratch: :scratch:

 • Avatar
  مینا: پاسخ

  وای خدای من :whistle: ممنون :encourag:
  عالی بود :encourag: من از بچگیم دوست داشتم که قایق درست کنم . تا امروز یاد نگرفته بودم . الان درست کردم و خیلی خیلی خوشحال هستم :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:
  به یکی از آرزوهای زمان بچگیم رسیدم .
  ممنون ممنون ممنون . دوست دارم :heart: :heart: :heart: :heart: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :D :D :D :D :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :whistle: :whistle:

 • Avatar
  sara: پاسخ

  سلام باتشکر از سایت بی نظیرتون..لطفا اگه میشه آموزش ساخت عروسک با خز رو هم داشته باشید تو سایت..ممنون میشم،.مرسی ♥♥♥♥

 • Avatar
  آرام: پاسخ

  :rose: :encourag:

 • Avatar
  nina1182: پاسخ

  :yahoo:

مطالب جدید » برترین ها