فواید غیر قابل انکار گوش دادن به موسیقی

موسیقی قادر است که شما را در زمان به پرواز در آورد، در یک لحظه به یک مهمانی با رقص و پایکوبی قدم بگذارید و یا به یک آرامش عصر گاهی برسید. همچنین می تواند به طور مثبت بر روی...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
فواید غیر قابل انکار گوش دادن به موسیقی

موسیقی قادر است که شما را در زمان به پرواز در آورد، در یک لحظه به یک مهمانی با رقص و پایکوبی قدم بگذارید و یا به یک آرامش عصر گاهی برسید. همچنین می تواند به طور مثبت بر روی زندگی شخصیتان تاثیر بگذارد. گوش دادن به موسیقی می تواند ذهنتان را شادتر کرده و باعث ایجاد انگیزه بیشتر در شما شود، دلایل زیادی وجود دارد که نشان میدهد موسیقی میتواند شما را غرق در نغمه هایی دلنشین کند. در مطلب امروز برای اینکه متقاعد شوید که موسیقی چقدر می تواند مفید باشد به تعدادی از فواید گوش دادن به موسیقی اشاره کردیم.

موسیقی اضطراب را کاهش می دهد

مطالعات نشان داده است که گوش دادن به آهنگ به راحتی می تواند استرس را کاهش دهد و حتی نشانه های افسردگی را نیز از بین ببرد. پژوهشگران در انگلستان ادعا می کنند که برخی از آهنگ ها حتی می توانند اضطراب را تا 65 درصد کاهش دهند. به عبارت ساده تر، موسیقی می تواند مانند یک پزشک برای ذهنتان عمل کند.

موسیقی اضطراب را کاهش می دهد

موسیقی اضطراب را کاهش می دهد

منجر به بهبود خلق و خوی می شود

این موضوع اصلا یک شوخی نیست، گوش دادن به یک آهنگ شاد به طور قطعی می تواند احساس خوبی مانند پیاده روی در آفتاب را به شما القا کند. تحقیقات نشان داده است که موسیقی می تواند خلق و خوی شما را بهتر کند و باعث خوشحالی شما گردد و به طور کلی قادر است شما را شاداب نگه دارد.

منجر به بهبود خلق و خوی می شود

منجر به بهبود خلق و خوی می شود

موسیقی حالتان را خوب میکند

قبول کنید شما هم مانند بسیاری دیگر در هنگام شکست آهنگهای غمگین را ترجیح میدهید و این اصلا خجالت آور نیست. تجارب علمی نشان می دهد این کار می تواند مفید باشد. مطالعات نشان داده است که گوش دادن به آهنگ غمگین در شرایط بد روحی می تواند باعث بروز احساسات مثبت شود. تحقیقاتی که در سال 2014 انجام گرفت نشان داد که وقتی مردم به آهنگ های غمناک گوش می دهند احساس یکدلی بیشتری را تجربه می کنند، چرا که آنها با غم و اندوهی که در اجرای موزیک یک هنرمند وجود دارد ارتباط برقرار کرده اند در حالی که در واقعیت هیچ اثری از غم وجود ندارد. به گفته ی کارشناسان این موضوع می تواند باعث ایجاد حس خوبی در افراد شود.

می تواند کمک کند حالتان خوب باشد

می تواند کمک کند حالتان خوب باشد

موسیقی می تواند هنگام انجام تمرینات ورزشی انگیزه ایجاد کند

گوش دادن به موزیک می تواند باعث بیشتر شدن قدرت در انجام تمرینات شود. مطالعات نشان داده است که آهنگ ها می توانند باعث ترقی کردن در تمرینات فرد شود. همچنین می تواند به افراد کمک کند تا سریعتر و بهتر به استقامت بالاتری دست یابند.

در هنگام ورزش آهنگ گوش کنید

در هنگام ورزش آهنگ گوش کنید

موسیقی به بهبود خواب کمک می کند

در سال 2008 مطالعاتی در این زمینه انجام شده که نشان می داد گوش دادن به موسیقی کلاسیک کمک می کند تا علائم بیخوابی در دانش آموزان کاهش یابد. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده است که موسیقی می تواند شما را به تفکری عمیق فرو ببرد.

موسیقی کمک به بهبود خواب می کند

موسیقی کمک به بهبود خواب می کند

کارایی شما را افزایش می دهد

آیا یک پروژه بزرگ گرفته اید؟ برای اینکه از پس پروژه برآیید برخی از موسیقی های مورد علاقه تان را گوش کنید. مطالعات نشان داده است که پخش شدن موسیقی به شکل آرام در هنگام انجام کارها می تواند عملکرد شناختی را در انجام وظایف مانند بررسی تست های دانشگاهی تقویت کند (اما تحقق چنین مساله ای به این بستگی دارد که آیا این موسیقی باعث بهبود خلق و خوی شما می شود یا نه). تحقیقات همچنین نشان داده است که موسیقی شاد باعث می شود تا بتوانید عملکرد مناسبی را هنگامی که تحت فشار هستید داشته باشید.

کارایی شما را افزایش می دهد

کارایی شما را افزایش می دهد

موسیقی همیشه با شماست

موسیقی همیشه یاد آور نوستالژی های جذابی برای شماست، به همین دلیل هم هرگز آهنگهای خاطره انگیز را از یاد نخواهید برد. کارشناسان معتقدند که مغز همه ی افراد از جوانی با موسیقی ارتباط بر قرار کرده و به آن وابسته می شود، چرا که شما هنگامی که حسی پیدا می کنید یا هنگام برقراری ارتباط با جهان اطرافتان به موسیقی گوش میدهید. در هر صورت موسیقی مشخص کننده ی هویت شماست.