درسته که فعالیت های بدنی باعث افزایش سطح سلامت بدن میشن اما اگر این فعالیت ها روی اصول باشه نتایج بهتری را خواهند داشت. مثلا اگر بخواهید بدون هیچ دلیلی بالا و پایین بپرین شاید فایده ای نداشته باشه اما، یک جلسه طناب زدن اصولی میتونه برای قلب تمرینی عالی و موثر باشه. ورزش هایی که برای قلب مفیدن باعث انتقال اکسیژن و خون رسانی بهتر به قلب و سایر نقاط بدن میشن.

ورزش طناب زدن عاملی برای تقویت وضعیت ریه ها و شریان های بدن شماست و بیماری های خطرناکی مثل: سکته مغزی، سرطان، دیابت و انواع عارضه های قلبی را از شما دور میکنه. بسیاری از ورزشکاران حرفه ای برای آماده سازی خود از تمرین های طناب زدن هم استفاده میکنند تا برای فعالیت حرفه ای استقامت خودشان را بالا ببرند. دلایل زیادی وجود داره که میتونه برای انجام ورزش طناب زدن متقاعدتون کنه که چند مورد آن را در اینجا ذکر میکنیم.

طناب زدن عامل هماهنگی و تعادل

اگر بخواهید برای مدت طولانی به پریدن و جمع کردن پاهاتون بدون هیچ روش منطقی ادامه بدید اصلا کار آسونی نیست و میتونه به پاها و مخصوصا مچ پاتون فشار بیاره. اما وقتی که با طناب شروع به تمرین میکنین نه تنها تمام این حرکات را به راحتی و برای مدت زمان طولانی میتونین انجام بدین، بلکه میتونین به حرکاتتون تنوع بدین، سرعت و ریتمش را تغییر داده و با یک پا یا جفت پاها بپرین بدون اینکه تعادلتون به هم بخوره. طناب زدن علاوه بر اینکه برای تقویت مچ پاها بسیار مفیده، میتونه روشی موثر برای بالا بردن قدرت تعادل و همچنین بیشتر کردن هماهنگی بین اعضای بدن بشه.

طناب زدن عامل هماهنگی و تعادل

طناب زدن عامل هماهنگی و تعادل

بهبود سرعت و قدرت با طناب زدن

اگر عادت به تمرین کردن با طناب داشته باشین، میتونین در مدت کوتاهی سرعت و چابکی خودتون را در انجام حرکات بالا ببرین و پیشرفت حیرت انگیزتون را مشاهده کنین. شما برای بهتر انجام دادن تمرینهاتون میتونین از ریتمی که از صدای طناب شنیده میشه به عنوان یک ساز که راهنمای ورزش کردن شماست استفاده کنین. همچنین برای بالا بردن قدرت مچ ها و قوی تر شدن پاهاتون که یکی از فواید طناب زدنه این ورزش را به صورت پا برهنه روی چمن ها و یا روی یک سطح لاستیکی (مثل سالنهای ورزشی) انجام بدیدن. بعد از مدتی تاثیرش را روی سرعت و قدرت پاهاتون حتما مشاهده میکنین.

بهبود سرعت و قدرت

بهبود سرعت و قدرت

بالا بردن سطح توان بخشی با  طناب زدن

وقتی که بعد از یک آسیب دیدگی نیاز به تمرین های ورزشی دارین میتونین برای شروع از تمرین هایی با فعالیت کم مثل: پیاده روی و دوچرخه سواری شروع کنین و یا حتی به استخر برین و شنا کردن را امتحان کنین و هنگامی که بدنتون آماده تر شد طناب زدن را هم در برنامه ی تمرینتون قرار بدین. خوبه که بدونین طناب زدن میتونه به تقویت عضلات چهار سر ران، همسترینگ، ماهیچه های سرینی، رباط ها و تاندونها میشه و از عضلات زانو و مچ پاتون محافظت میکنه. البته مراقب باشین که قبل از انجام تمرینات با پزشک خودتون مشورت کنین.

بالا بردن سطح توان بخشی

بالا بردن سطح توان بخشی

روش فوق العاده برای کاهش وزن

طناب زدن به راحتی میتونه به شما برای کم کردن وزنتون کمک کنه. خوبه که بدونین برای از دست دادن هر یک پوند (453 گرم) از وزنتون باید 3500 کالری بسوزونین، میشه گفت بهترین راهیه که میتونین به وسیله ی آن در یک هفته وزن کم کنین. برای این کار باید در روز چیزی حدود 30 دقیقه طناب بزنین و از حدود 700 کالری انرژی که در روز لازم دارین 400 کالری کم کنید میتونین بدون اینکه به بدن خود زیاد سختی بدین به هدفتون برسین. اگر شما قبل از این با ورزش غریبه بودین برای شروع با یک مربی ورزشی حتما مشورت کنین.

روش فوق العاده برای کاهش وزن

روش فوق العاده برای کاهش وزن

عوارض طناب زدن

همانطور که طناب زدن میتونه خیلی مفید باشه برای انجام آن باید مراقب هم باشید چرا که میتونه باعث صدماتی هم بشه. صدماتی که میشه نام برد: آسیب به زانو در صورت درست انجام نشدن این ورزش. اگر طول طناب شما به اندازه و متناسب با قدتون نباشه میتونه باعث زمین خوردن شما بشه. اگر شما از زانو درد رنج میبرین قطعا این ورزش مناسبی برای شما نخواهد بود. خانم ها در دوران بارداری به دلیل آنکه ممکن است این ورزش به آنها آسیب برسونه بهتره از انجام آن در دوران بارداری صرف نظر کنن.

4/5 - (9 امتیاز)