فواید نیش زنبور عسل برای بدن

شاید براتون عجیب باشه که نیش زنبور چه فایده ای میتونه داشته باشه!؟ با اینکه خیلی از ما هیچ وقت خودمون رو در معرض نیش زنبور قرار نمیدیم و ازش دوری میکنیم با این حال برای بسیاری از بیماری ها...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
نیش زنبور

شاید براتون عجیب باشه که نیش زنبور چه فایده ای میتونه داشته باشه!؟ با اینکه خیلی از ما هیچ وقت خودمون رو در معرض نیش زنبور قرار نمیدیم و ازش دوری میکنیم با این حال برای بسیاری از بیماری ها خواص درمانی داره و در فرمی از درمان بیماری ها دقیقا از نیش زنبور برای معالجه بیماری استفاده میشه. در ادامه از این درمان عجیب و جالب و البته دردناک براتون میگم، شاید برای شما هم جالب باشه بدونید از نیش زنبور برای درمان چه بیماریهایی استفاده میشه!

فواید نیش زنبور

فواید نیش زنبور

پیشنه ی درمان با زهر زنبور عسل

درمان با زهر زنبور عسل در مصر باستان، یونان و چین انجام میشده. تمدن های باستانی خواص درمانی زهر زنبور عسل رو برای درمان آرتروز استفاده میکردن. امروزه، شواهد علمی نشان میده که محصولات زنبور عسل باعث بهبود گردش خون و کاهش التهاب میشه.

ترکیبات زهر زنبور عسل

زهر زنبور شامل حدود 40 ترکیب شیمیایی متفاوت از جمله ملتین هست. ملتین یک پپتید و جزء اصلی زهر زنبور عسل هست. تحقیقات نشان میده که ملتین دارای خواص ضدالتهابی زیاد، ضد سرطانی و ضد میکروبی است. همراه با سایر اجزا، زهر برای افزایش ایمنی و بهبود روند ایمنی بدن اثر مثبت میذاره.

زهر زنبور عسل برای درمان چه بیماریهایی کاربرد داره؟

1. آرتریت رو تسکین میده

زهر زنبور عسل ممکنه به درمان آرتریت کمک کنه. مطالعه حیوانی که در مجله اسنوفارم اکولوژی منتشر شده، نشان داد که زهر زنبور عسل به جلوگیری از آرتریت در خرگوش اثر کرد. به نظر میرسه سم زنبور عسل از طریق هورمون هایی به نام گلوکوکورتیکوئید به آرتریت کمک میکنه. این هورمون روی تنظیم التهاب اثر میذاره و حتی ممکنه پیشرفت آرتروز التهابی رو کاهش بده. علاوه بر این، شواهد بالینی از 304 مطالعات منتشر شده در BMJ نشون میده که از طب سوزنی، زالو درمانی و زهر زنبور عسل به عنوان یک درمان مناسب برای رفع علائم آرتریت روماتوئید در انسان استفاده میشه.

نیش زنبور

نیش زنبور

2. تضعیف عامل بیماری اچ آی وی

نانوذرات که در زهر زنبور عسل قرار دارن میتونن ویروس نقص ایمنی بدن (اچ آی وی) رو از بین ببرن بدون اینکه سلول های اطراف رو آسیب بزنن.

3. مبارزه با التهاب

مواد غالب در زهر زنبور عسل ملیتین، آدولاپین و آپامین هستن. هر کدوم دارای خواص ضد التهابی است و میتونه باعث کاهش التهاب در بدن بشه. یک مطالعه ی حیوانی که برای بررسی اثر ضد التهابی سم زنبور عسل بر روی آرتریت القا شده در موش انجام شد، علائم التهاب رو پس از درمان طب سوزنی با نیش زنبور عسل بشدت کاهش داد و درمان سرطان آرتریت رو متوقف کرد.

نیش زنبور

نیش زنبور

4. از بین بردن مولتیپل اسکلروزیس (MS)

به استثنای تسکین آرتریت، تخقیقات نشون میده که محبوب ترین و شناخته شده ترین استفاده از سم زنبور عسل در آمریکاست برای درمان کسانی که مبتلا به MS هستن. ادعاهای زیادی در زمینه استفاده افرادی که دچار MS بودند و با استفاده از این درمان بهبود پیدا کردند! اما باید توجه داشته باشیم اگرچه درمان با نیش زنبور عسل به طور روز افزونی برای درمان بیماران مبتلا به MS مورد استفاده قرار میگیره اما شواهد بالینی کافی برای حمایت علمی از اون وجود نداره.

از بین بردن بیماری ام اس

از بین بردن بیماری ام اس

حساسیت به نیش زنبور عسل

بسیاری از افراد به نیش زنبور حساسیت شدید دارن و حتی ممکنه ندونن! بنابراین، این درمان میتونه واکنش های آلرژیک شدید رو در پی داشته باشه تا جایی که زندگی فرد رو تهدید کنه. پس با پزشکتون صحبت کنید و مطمئن بشید که درمان با نیش زنبور گزینه مناسبی براتون هست.

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *