ژاپنی ها همیشه به خاطر سلامت، اندام متناسب و پوست درخشانشون زبانزد هستن. درسته که در این مورد ژنتیک نقش خیلی مهمی رو ایفا میکنه ولی حتما بعضی از عادات و کلا سبک زندگی سالم اونها در حفظ این سلامت و شادابی موثره. یکی از این عادات نوشیدن آب در صبح ناشتاست که به بخشی از فرهنگ ژاپنی ها تبدیل شده و در واقع جز سبک زندگیشون به حساب میاد. وقتی ما به محض اینکه بیدار شدیم یک لیوان پر آب بنوشیم هشت اتفاق شگفت انگیز در بدنمون میوفته که در این مطلب به اونها اشاره میکنم.

۱. سم زدایی از بدن با نوشیدن آب

در طول شب بدن ما سلول های آسیب دیده رو ترمیم میکنه و کلا یه پاکسازی درونی انجام میده. نوشیدن آب نقش مهمی در دفع این مواد مضر داره، همچنین نوشیدن آب در صبح باعث میشه که تحرکات روده افزایش پیدا کنه پس بنابراین نوشیدن ناشتای آب به دفع سریع تر این مواد مضر کمک کرده و کلا باعث تسریع عمل سم زدایی خواهد شد.

سم زدایی توسط نوشیدن آب

سم زدایی توسط نوشیدن آب

۲. آب باعث افزایش سوخت و ساز بدن

نوشیدن یک لیوان آب هر روز صبح بعد از بیدار شدن میزان سوخت و ساز بدن رو حداقل تا 24 درصد افزایش میده، همچنین کیفیت هضم غذا رو بهتر کرده و باعث جذب بهتر مواد مغذی میشه. پس علاوه بر اینکه برای همه افراد مفید هستش، برای کسانی که رژیم لاغری دارن هم کارسازه و روند کاهش وزن رو تسریع میکنه.

۳.آب خوردن ناشتا به کاهش وزن کمک میکند.

علاوه بر اینکه آب سوخت و ساز بدن رو افزایش میده باعث میشه فرد کمتر احساس گرسنگی کنه، پس ولع افراد به خوردن غذا کمتر میشه. بنابراین جذب کالری کاهش یافته و روند کاهش وزن هم افزایش پیدا میکنه.

آب و کاهش وزن

آب و کاهش وزن

۴. کاهش سوء هاضمه و سوزش معده با نوشیدن آب در صبح

یکی از علت های سوءهاضمه افرایش فعالیت معده است و سوزش معده و ترش کردن هم وقتی اتفاق میوفته که اسید معده به مری برگشت پیدا کنه. اگر هر روز صبح پس از بیدار شدن و ناشتا یک لیوان آب نوشیده بشه اسید معده رقیق شده و به معده برمیگرده بنابراین این امر نقش مهمی در کاهش سوزش معده و سوءهاضمه داره.

نوشیدن آب و کاهش سوءهاضمه و سوزش معده

نوشیدن آب و کاهش سوءهاضمه و سوزش معده

۵. افزایش درخشش و سلامت پوست

کم آبی باعث چین و چروک زودرس پوست شده و همچنین منافذ پوست رو افزایش میده. در تحقیقی که به تازگی انجام شده مشخص شد که نوشیدن 500 میلی لیتر آب با معده خالی باعث افزایش جریان خون در پوست شده و باعث درخشش بیشترش میشه. علاوه بر این همان طور که گفتیم نوشیدن آب چه در طول روز و چه ناشتا باعث سم زدایی شده که همین امر درخشندگی و سلامت پوست رو بهبود میده.

آب و درخشندگی پوست

آب و درخشندگی پوست

۶. افزایش درخشش و سلامت مو

کم آبی تاثیر بسازایی بر روی رشد مو داره و نوشیدن آب باعث تقویت مو میشه. نوشیدن آب تقریبا یک چهارم به وزن و حجم موها اضافه میکنه و برعکس دریافت آب ناکافی مو رو شکننده و نازک میکنه، بنابراین هر چقدر که ممکنه آب بنوشیم مخصوصا با شکم خالی که این تاثیر رو چند برابر میکنه.

آب و سلامت مو

آب و سلامت مو

۷. جلوگیری از سنگ کلیه و عفونت های مثانه

نوشیدن آب ناشتا به جلوگیری از عفونت های مثانه و سنگ کلیه کمک میکنه. به این علت که آب باعث رقیق تر شدن اسید هایی می شود که در تشکیل سنگ کلیه موثر هستن. هر چقدر آب بیشتری بنوشیم (البته نه زیاده روی کردن) از خطر عفونت مثانه هم به واسطه سم زدای بهتر، کم میشه.

جلوگیری از سنگ کلیه و عفونت مثانه

جلوگیری از سنگ کلیه و عفونت مثانه

۸. تقویت سیستم ایمنی بدن

نوشیدن ناشتای آب باعث بالانس شدن سیستم  لنفاوی شده که این امر به بهبود ایمنی بدن ما کمک میکنه و سیستم ایمنی قوی مساویست با در امان بودن بیشتر ما از ویروس ها و بیماری ها.

همین طوری که دیدیم تنها نوشیدن یک لیوان پر آب بعد از بیدار شدن میتونه کلی مزیت برای بدن ما داشته باشه و بدون شک راحت ترین راه برای ایجاد تغییرات مثبت در سبک زندگیمون هستش بدون اینکه پولی هزینه کرده باشیم. پس این تغییر ساده رو پشت گوش نندازیم و هر روز صبح به محض اینکه از خواب بیدار شدیم بریم و یه لیوان آب نوش جان کنیم.