پنیر برای چه کسانی مفید است و برای چه کسانی مضر؟

کشف پنیر به دنبال اهلی شدن حیوانات شیرده مثل بز، شتر و گاومیش اتفاق افتاد در گذشته برای مایه کردن پنیر از شیره ی سفید رنگ درخت انجیر استفاده میکردن و این کار فواید فوق العاده ای به ماست و...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:

کشف پنیر به دنبال اهلی شدن حیوانات شیرده مثل بز، شتر و گاومیش اتفاق افتاد در گذشته برای مایه کردن پنیر از شیره ی سفید رنگ درخت انجیر استفاده میکردن و این کار فواید فوق العاده ای به محصول بدست آمده اضافه میکرد. پنیر از اوایل قرن بیستم بصورت صنعتی تولید شد و در اون برهه زمانی بود که علم و دانش دست به کار شد تا پنیرهایی تولید کنه که هم بهداشتی باشه و هم بازده بیشتری داشته باشه و از طرفی چون ماندگاری پنیر نسبت به سایر لبنیات بیشتره طرفداران بیشتری پیدا کرد. با خوندن ادامه ی مطلب درباره ی این محصول لبنی بیشتر بدانید.

فواید و مضرات پنیر

فواید و مضرات پنیر

ارزش غذایی پنیر

پنیر یک غذای پروتئین دار کامله که میتونه جایگزین مناسبی برای گوشت در رژیم غذایی کسانی که تمایل به مصرفش ندارن و گیاهخوارن باشه. این محصول لبنی به استثنای لاکتوز بقیه مواد تشکیل دهنده اش در شیر هم وجود داره مثل پروتئینها، چربی، ویتامین، مخصوصا ویتامینهای A و B و B2  و B5 و املاح معدنی مثل کلسیم و فسفر. در مقایسه با شیر این مزیت رو داره که زودتر هضم میشه به استثنای پنیرهای خیلی چرب و یا خیلی تخمیر شده. پنیر بطور کلی برای همه قابل هضمه حتی کسانی که شیر رو نمیتونن هضم کنن. دیر یا زود هضم شدن پنیر بستگی به طرز تهیه و ساختن اون هم داره. پنیر غذاییست که با وجود حجم کم مقدار زیادی چربی و پروتئین داره و بسیار پر کالریه و بطور میانگین هر صد گرم دارای پانصد کالری انرژیست.

پنیر جایگزین گوشت در رژیم غذایی گیاهخواران

پنیر جایگزین گوشت در رژیم غذایی گیاهخواران

پنیر برای چه کسانی مفیده؟

  • پنیر از اون دسته غذاهاییست که هم برای بچه ها و هم برای بزرگسالان مناسبه و بهتره بگم بهش نیاز دارن. چون مقدار زیادی کلسیم و ویتامین داره که عامل رشد و تقویت و استحکام بدنه. شاید دیده باشید که بچه ها با میل زیادی پنیر میخورن، دلیل اینهمه میل و رغبت احتیاج بدن به این ماده غذاییست.
  • اشخاصی که کار فکری میکنن، کسانی که در اثر کار زیاد خسته میشن و کسانی که زود خسته میشن باید پنیر بخورن چون دارای فسفره و فسفر غذایی مطلوب برای این دسته از اشخاص به حساب میاد.
  • کسانی که بیماری دیابت دارن، چرا که قند نداره و از این جهت صبحونه و میانوعده مناسبی برای این دسته افراده.
  • مادرانی که کودک شیرخوار دارن در هفته باید چندین وعده از این ماده غذایی غنی از کلسیم و پروتئین و ویتامینها، میل کنند تا از عوارض کمبود کلسیم و سایر مواد معدنی و ویتامینها در امان باشن.
  • خانمهای باردار هم بدلیل تامین مواد مورد نیاز جنین بشدت به مواد مغذی نیاز دارن که میتونن در کنار وعده های پر کالری و مغذی در میان وعده یا صبحانه پنیر میل کنن.
  • کسانی که از بستر بیماری برخاسته و دوران نقاهت رو میگذرونن باید نوعی پنیر که زود هضم میشه رو انتخاب کرده و میل کنن.
  • اشخاص چاق باید پنیر کم چربی بخورند، چون بهترین گزینه برای اضافه نشدن به وزن و در عین حال جذب مواد مغذی محسوب میشه.

پنیر برای چه کسانی ضرر داره؟

  • کسانی که چربی خون دارن، مبتلایان به ورم کبد و کیسه صفرا نباید پنیرهای خیلی چرب بخورن.
  • کسانی که از ناحیه ی معده و روده ناراحتی دارن، پنیرهای خیلی کهنه نباید بخورن چون سخت هضم میشه که این دسته افراد بخاطر ناراحتی معده یا روده نمیتونن تحمل کنن.
  • پنیر برای کسانی که دچار بیماری قلبی هستن ضرر داره چون دارای نمکه و خوردن نمک برای این بیماران منع شده.

منبع: کتاب خوردنیهای شفابخش نویسنده مهدی نراقی