بی شک کسی نیست که از اهمیت دوران بارداری و حساسیت این دوره اطلاعی نداشته باشه. خانوم ها از زمانی که متوجه بارداریشون میشن حساسیت ویژه ای به تغذیه شون پیدا میکنن. نه تنها خودشون که اطرافیان هم تمام حواسشون بیش از هرچیزی به خورد و خوراکش توجه میکنن و البته خیلی ها توصیه های نادرست و ناآگاهانه ای دارن. البته که وظیفه یک خانوم باردار اینه که در مورد این دوران اطلاعات درستی بدست بیاره و تغذیه آگاهانه و مناسبی رو داشته باشه. مصرف غذاهایی که حاوی فیبر هستن بسیار مفید و ضروریه. در این مطلب به فواید مصرف فیبر در دوران بارداری میپردازیم.

مصرف فیبر برای کاهش یبوست در بارداری

مصرف فیبر در دوران بارداری فواید زیادی داره که از مهمترین اونها میشه به رفع یبوست در خانوم های باردار اشاره کرد. یبوست در بارداری امری شایعه و البته میتونه مشکلات جانبی به همراه داشته باشه. با مصرف انواع مواد غذایی که داراری فیبر هستن میشه تا حد بسیار زیادی به این مشکل پایان داد.

فیبر برای پیشگیری از بیماری های بارداری و پس از بارداری

مصرف فیبر به پیشگیری از عدم تحمل گلوکز که میتونه عاملی برای دیابت بارداری در خانوم ها بشه کمک میکنه. همچنین مصرف فیبر مخصوصا در سه ماهه اول بارداری خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و تخمدان رو کاهش میده. همچنین مصرف فیبر در این دوران میتونه باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان آندومتر، روده بزرگ، مقعد و سینه بشه.

فیبر ها مناسب برای کنترل وزن بارداری

مواد غذایی حاوی فیبر عموما کالری زیادی ندارند و سیر کننده هم هستند. بنابر این به کنترل وزن خانوم های باردار کمک میکنند و میتونن رژیم غذایی مناسبی باشند.

مواد غذایی حاوی فیبر

مواد غذایی حاوی فیبر

برخی مواد غذایی حاوی فیبر

حتما همه شما عزیزان میدونید که بیشترین فیبر رو میوه ها و سبزیجات دارند. در اینجا تنها چند پیشنهاد مناسب برای مصرف در دوران بارداری داریم. البته با هر میوه و سبزیجاتی میشه فیبر مورد نیاز بدن رو تامین کرد و چه بهتره که به جای غذاهای پر کالری و کم فایده از انواع غذاهایی که حاوی فیبر هستند استفاده بشه و فایده بسیار زیادی به بدن رسوند.

کلم بروکلی

کلم بروکلی نه تنها حاوی فیبر قابل توجهی هست، بلکه مقدار زیادی مواد معدنی و ویتامین های ضروری رو در خودش داره که مصرفشون در دوران بارداری بسیار مفیده.

بادام

بادام از خشکبار بسیار مفید و غنی از مواد معدنی و فیبر هست که در دوران بارداری توصیه میشه به صورت روزانه مصرف بشه. همچنین پسته و گردو هم حاوی مقدار قابل توجهی فیبر هستن که بد نیست گاهی در برنامه غذایی روزانتون بگنجونید.

بادام

بادام

لوبیا

انواع لوبیا ها و مخصوصا لوبیای قرمز حاوی مقادی قابل توجهی فیبر و همچنین انواع مواد معنی مفید هستند که میتونن تغذیه مناسبی برای دوران بارداری باشن. البته در صورتی که نفخ اونها تا حد زیادی گرفته بشه و بیش از اندازه و هر روز مصرف نشه. چرا که باعث نفخ میشه که خودش مشکلی برای خانوم های باردار هست.

انواع لوبیا

انواع لوبیا

سبوس

نان های سبوس دار هم دارای فیبر هستند که میتونن برای خانوم های باردار انتخاب مناسبی باشند.

 

به این مطلب امتیاز بده