فواید کنجد و روغن کنجد برای سلامتی

دانه های کنجد ممکنه کوچک باشن اما خواصی که برای سلامتی بدن دارن بیش از انتظار ماست. مصرف این دانه نه تنها به صورت تزئینی روی شیرینیها که به صورت روغن هم پر از خاصیته و نه تنها برای خوردن...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
خواص کنجد

دانه های کنجد ممکنه کوچک باشن اما خواصی که برای سلامتی بدن دارن بیش از انتظار ماست. مصرف این دانه نه تنها به صورت تزئینی روی شیرینیها که به صورت روغن هم پر از خاصیته و نه تنها برای خوردن که برای پوست هم بسیار مفیده. در ادامه از خواص بی اندازه و فوق العاده زیاده این دانه مغذی میگم تا ببینید استفاده مداوم از کنجد نوید سلامتی و جوانی رو بهتون میده.

کنجد و دنیای خاصیت

کنجد و دنیای خاصیت

فواید کنجد در درمان و پیشگیری از بیماریها

 1. پیشگیری از دیابت: دانه های کنجد حاوی منیزیم و سایر مواد مغذی هستند. تخقیقات نشون میده که روغن کنجد برای جلوگیری از دیابت میتونه نقش کمک کننده رو داشته باشه و همچنین میتونه باعث افزایش میزان گلوکز پلاسما در افراد دارای دیابت بشدت حساس بشه.
 2. کاهش فشار خون: روغن کنجد فشار خون رو در افراد دیابتی کاهش میده. دانه های کنجد پر از منیزیم هستند که همین ماده برای کاهش فشار خون نقش مهمی داره.
 3. کاهش کلسترول: کنجد سیاه باعث کاهش سطح کلسترول میشه بخاطر داشتن ماده ای به نام فیثاسترول که این ماده باعث کاهش تولید کلسترول میشه.
 4. تضمین سلامت قلب: روغن دانه کنجد میتونه برای جلوگیری از عارضه قلبی با وارد کردن آنتی اکسیدان و ضد التهابی شناخته شده به عنوان سزامول، به سلامت قلب کمک کنه.
 5. پیشگیری از سرطان: دانه های کنجد حاوی ترکیبات ضد سرطان شامل اسید فیتیک، منیزیم و فیتوسترول است که با مصرف مداوم اون مانع ابتلای بدن به سرطان میشه. بهتره بدونید دانه های کنجد بالاترین مقدار فیتوسترول رو در تمام دانه های روغنی و آجیلها دارد.
 6. پیشگیری از آسم: دانه های کنجد با داشتن منیزیم برای جلوگیری از اسپاسم هوا و آسم به بدن کمک میکنه تا از اختلالات تنفسی جلوگیری بشه.
 7. محافظ DNA از آسیب رادیواکتیو: کنجد با داشتن سزیمول برای جلوگیری از آسیب به DNA در مقابل تابش اشعه های تخریبگر نقش محافظ رو بازی میکنه!
کنجد

کنجد

خواص کنجد برای تقویت قوای بدن

 1. آرامبخش قوی: دانه های کنجد حاوی مواد معدنی ضد استرسی مثل منیزیم و کلسیم و همچنین حاوی ویتامین آرام بخش تریپتوفان است که به تولید سروتونین کمک میکنه و باعث کاهش درد در بدن میشه، و برای داشتن تعادل روحی و خواب عمیق کمک زیادی میکنه.
 2. داروی رفع کم خونی:دانه های کنجد سیاه منبع غنی از آهن اند که برای رفع کم خونی و ضعف، بسیار موثر عمل میکنن.
 3. یک منبع پروتئین: دانه های کنجد پر از پروتئین با کیفیت بالا هستند. پروتئین 20 درصد از دانه رو تشکیل میده و به همین خاطر به یک منبع غنی از پروتئین تبدیل شده.
 4. تامین سلامت چشم: در طب سنتی چینی، روی ارتباط بین کبد و چشم  تاکید زیادی شده، برای رفع مشکلات چشم بهتره به تصفیه کبد بپردازیم. کبد خون رو به چشم میفرسته تا عملکرد صحیح چشم رو پشتیبانی کنه. به این منظور دانه های کنجد سیاه بهترین گزینه برای این کارند.
سلامت چشم با بهبود خونرسانی به آن

سلامت چشم با بهبود خونرسانی به آن

درمان مشکلات استخوان و دندان

 1. درمان آرتریت: کنجد منبع غنی از مس داره که مانع از پیشرفت بیماری ورم مفاصل میشه و همچنین باعث ترمیم آرتریت میشه و استخوان ها، مفاصل و رگ های خونی رو تقویت میکنه.
 2. تقویت استخوان: تعداد کمی از دانه های کنجد حاوی کلسیم بیشتر از یک لیوان شیر است. دانه کنجد باعث افزایش تراکم استخوانها میشه و از پوکی استخوان جلوگیری میکنه.
 3. سلامت دهان و دندان: کشیدن روغن برای هزاران سال برای حفظ سلامت دهان به منظور کاهش پلاک دندان، سفید کردن دندان ها و بهبود کلی سلامت مورد استفاده قرار میگرفته.
تقویت استخوانها با مصرف مداوم کنجد

تقویت استخوانها با مصرف مداوم کنجد

 

فواید روغن کنجد برای پوست

 1. محافظ پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش: روغن دانه کنجد با قرار گرفتن در سطع پوست و استفاده از اون بعنوان یک ضد آفتاب طبیعی به مقابله با اشعه ماوراء بنفش خورشید میپردازه و از آسیب رسیدن به پوست شما و ظاهر شدن چین و چروک و رنگدانه جلوگیری میکنه.
 2. روغن محافظ برای پوست کودکان: ماساژ روغن کنجد روی پوست نوزادان باعث بهبود خواب نوزاد میشه. استعمال روغن کنجد روی پوست نوزاد خصوصا در نواحی که در تماس با پوشک هست باعث میشه پوست آسیب کمتری ببینه و ازش محافظت بشه.
 3. معجزه جوان سازی پوست: روغن کنجد به تولید کلاژن کمک میکنه، حالت کشسانی و ارتجاعی پوست رو زیاد میکنه و همچنین به تعمیر بافت های آسیب دیده کمک میکنه. استفاده منظم از روغن کنجد میتونه شدت بیماریهای پوستی رو کاهش بده.
خواص کنجد

خواص کنجد