فواید روغن ماهی برای سلامتی

متاسفانه مصرف غذاهای دریایی توی کشور ما پایینه، خوردن ماهی و میگو برای خیلی از ما و همچنین برای بچه ها خیلی لذیذ نیست. اما شاید اگه بدونیم که فواید و ارزش غذاییش چقدر بالاست مطمئنا حتی اگه از خوردنش...

پیش‌فرض سایت
پیش‌فرض سایت آپدیت:
فوايد روغن ماهي

متاسفانه مصرف غذاهای دریایی توی کشور ما پایینه، خوردن ماهی و میگو برای خیلی از ما و همچنین برای بچه ها خیلی لذیذ نیست. اما شاید اگه بدونیم که فواید و ارزش غذاییش چقدر بالاست مطمئنا حتی اگه از خوردنش خیلی هم لذت نبریم سعی میکنیم هفته ای یکبار ازش استفاده کنیم. یکی از خواص بالای ماهی روغنشه، روغن ماهی معمولا از ماهی های چرب مثل ماهی قزل آلا، ساردین، ماهی تن، شاه ماهی و ماهی آزاد گرفته میشه. در طول ۱۰ سال گذشته، مطالعات متعددی درباره روغن ماهی و روغن امگا۳ انجام شده است. در اینجا باهم ۷ تا از خواص روغن ماهی رو مطالعه میکنیم.

۱.روغن ماهی برای بهبود بیماری ام اس

مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده و گفته می شه که روغن ماهی به افراد مبتلا به MS کمک می کند. با این حال، برخی از مطالعات انجام شده توسط محققان در نروژ نشون داده که روغن ماهی در این بیماری تاثیر بسیار اندکی داره.

مقابله با ام اس

مقابله با ام اس

۲. ابتلا به سرطان پروستات رو کاهش میده

یک مطالعه نشان داد که روغن ماهی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد، مطالعات منتشر شده در مجله موسسه ملی سرطان نشان داد که مصرف روغن ماهی میتونه ۷۱درصد با سرطان پروستات در مراحل شدید و ۴۳درصد با سرطان پروستات در مراحل دیگه مقابله کنه.

مقابله با سرطان پروستات

مقابله با سرطان پروستات

۳. روغن ماهی برای پیشگیری از افسردگی پس از زایمان

روغن ماهی مصرف شده در دوران بارداری می تواند به حفظ سلامتی مادران از افسردگی پس از زایمان کمک کند. طبق نظر دکتر میشل مصرف امگا۳ و روغن ماهی در دوران بارداری در سطوحی که به طور منطقی از غذا به دست می آید، احتمال کاهش علائم افسردگی پس از زایمان را دارد.

افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان

۴.برای سلامت ذهن مفیده

یک مطالعه آزمایشی که در سال 2007 انجام شد، نشان داد که روغن ماهی ممکن است به جوانانی که مشکلات رفتاری دارند کمک کنه، به خصوص افرادی که اختلال بیش فعالی و کمبود توجه دارند. مطالعه 8 هفته ای نشان داد که کودکان با این مشکلات با مصرف روزانه امگا۳، بهبود قابل توجهی در رفتار خود داشتند.

سلامت ذهن

سلامت ذهن

۵. روغن ماهی باعث افزایش حافظه میشه

محققان گزارش دادند که مصرف اسید چرب امگا 3 می تواند به بهبود حافظه کاری در افراد جوان سالم کمک کند. با این حال، مزایای روغن ماهی برای عملکرد شناختی در افراد مسن ممکن است کمتر قابل توجه باشد.

افزایش حافظه

افزایش حافظه

۶. روغن ماهی برای سلامت قلب

اسیدهای چرب امگا-3 موجود در روغن ماهی ممکن است قلب را از استرس ذهنی محافظت کنند. یک مطالعه منتشر شده در مجله فیزیولوژی آمریکا نشان داد افرادی که مکمل های ماهی را برای بیش از یک ماه مصرف می کردند، در طول آزمایش های تنش زا، عملکرد قلبی عروقی را بهبود بخشیدند.

سلامت قلب

سلامت قلب

۷. بهبود بیماری آلزایمر

مصرف منظم روغن ماهی باعث جلوگیری از رشد بیماری آلزایمر میشه. مطالعه ای که در سال 2007 در زمینه نورولوژی منتشر شد، گزارش داد که یک رژیم غذایی با میزان بالای ماهی، روغن های امگا 3، میوه ها و سبزیجات، باعث کاهش زوال عقل و مقابله با بیماری آلزایمر می شود.

مقابله با آلزایمر

مقابله با آلزایمر