فواید دمنوش بابونه در طب سنتی

بابونه دو نوع داره، زرد مایل به سرخ، و سفید، نوع سفیدش قوی تر هست، این گیاه ساقه ی نازک داره و گلش سفید و گرده. وسطش زرد هست، عطر زیادی داره و مزه اش به تلخی میزنه. طبع این...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
فواید دمنوش بابونه

بابونه دو نوع داره، زرد مایل به سرخ، و سفید، نوع سفیدش قوی تر هست، این گیاه ساقه ی نازک داره و گلش سفید و گرده. وسطش زرد هست، عطر زیادی داره و مزه اش به تلخی میزنه. طبع این گیاه گرم و خشک هست. از خواص گل بابونه در نوع زردش گرم کردن بدن و ملین بودن و گل سرخ رنگ اون قابض و نوعی آنتی هیستامین است. البته نوع زرد این گل رایج تر هست، در ادامه از فواید دمنوش بابونه براتون میگم.

دمنوش بابونه

دمنوش بابونه

دمنوش بابونه برای تعادل  اشتها

اگه اشتهای زیادی دارید و یا بر عکس دچار کمی اشتهایی شدید برای رسیدن به تعادل اشتها ده تا چهل گرم گل و ساقه خشک شده ی بابونه رو در یک لیتر آب جوش بریزید و پنج دقیقه زمان بدید تا دم بکشه. بعد با مقداری شکر شیرینش کنید و قبل از هر وعده ی غذایی یک فنجان ازش بنوشید. نوشیدن دم کرده بابونه مثل نوشیدن چای باید عادت بشه، چون به اعتدال مزاج کمک میکنه. به جای دم کرده بابونه میتونید سی تا شصت گرم گل بابونه خشک رو در یک لیتر آب جوش ده روز بخیسانید و قبل از هر غذا یک فنجان کوچک از این نوشابه رو بنوشید و اگر میل داشتید میتونید با شکر شیرینش کنید.

درمان سوء هاضمه، دل درد و نفخ

در صورت ابتلا به سوء هاضمه، قبل از غذا یک فنجان دم کرده بابونه همراه با نبات میل کنید. برای تهیه دم کرده بابونه باید ده تا چهل گرم گل و ساقه بابونه خشک شده رو در یک لیتر آب جوش پنج دقیقه دم کنید و بعد از اون بنوشید.

درمان انواع تب و گریپ

یک قاشق سوپخوری گل بابونه خشک رو در صد گرم آب جوش بریزید و برای یک ساعت بذارید دم بکشه، و بعد گلها رو تو پارچه بریزید و فشار بدید تا باقیمونده دمنوش از گل بابونه خارج بشه و بعد با عسل یا نبات شیرینش کنید و هر دو ساعت به دو ساعت یک سوم فنجان از اون بنوشید. بهتره که صبح ناشتا تا سه فنجان از این دم کرده رو میل کنید. دم کرده بابونه به روشی که گفتم برای قطع انواع تب و گریپ دارویی مفید و مؤثر هست.

گل بابونه

گل بابونه

درمان درد اعصاب و سر درد

خستگی زیاد و یا تب موجب درد اعصاب و سر درد میشه. در این مورد دم کرده بابونه درمانی مفید هست. برای تهیه دم کرده بابونه باید یک قاشق سوپ خوری گل خشک بابونه را در صد گرم آب جوش یک ساعت دم کنید و بعد شیره اون رو بکشید و شیرینش کنید و مصرف کنید.

درمان دردهای پریود

اگه دچار دردهای دوران پریودی شدید برای درمان این دردها با گل بابونه در بین وعده های غذایی هر روز یک فنجان دم کرده بابونه بنوشید با مصرف این دمنوش درد آروم میشه.
برای تهیه دمنوش باید ده تا چهل گرم گل و ساقه بابونه رو در یک لیتر آب جوش به مدت پنج دقیقه دم کنید و بعد با کمی عسل و یا نبات شیرینش کنید و در فاصله غذاهای خود هر روز سه فنجان ازش بخورید.

فواید دمنوش بابونه

فواید دمنوش بابونه

حمام تقویت کننده

در آب وان حمام بچه ها و بزرگسالان اگه گل بابونه رو خیس کنید و در اون بخوابید برای پوست و مو اثرات مثبت زیادی داره.
از جمله خواص ضد التهابی برای پوست و از بین بردن جای زخم سطحی، درمان اگزما و جوش بسیار مؤثره. همچنین بابونه باعث طلایی شدن مو میشه همچنین ریشه های مو رو تقویت میکنه و باعث رویش بیشتر موی سر میشه.

بابونه با گردو، پسته، گنه گنه و تانن سازگاری نداره، بنابراین دقت کنیدگل بابونه رو با یکی از این موارد مصرف نکنید.

منبع: کتاب نسخه شفابخش از سبزی ها و میوه ها- نویسنده مهدی نراقی