فواید حیرت انگیز در آغوش گرفتن

لمس کردن مخصوصا آغوش گرفتن مزایای زیادی برای سلامتی به همراه داره. اگه شما به دنبال یک راه عالی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، یا کاهش استرس، بهبود خواب و حتی افسردگی هستین، بغل کردن رو بهتون پیشنهاد میکنیم. در...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
در آغوش گرفتن و فواید حیرت انگیز آن

لمس کردن مخصوصا آغوش گرفتن مزایای زیادی برای سلامتی به همراه داره. اگه شما به دنبال یک راه عالی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، یا کاهش استرس، بهبود خواب و حتی افسردگی هستین، بغل کردن رو بهتون پیشنهاد میکنیم. آغوش هیچ اثر جانبی نداره و نیازی به تجویز نداره. بغل کردن در هر زمان و مکانی میتونه کمک موثری بهتون بکنه. با هم مطلب زیر رو مرور میکنیم تا با خوندنش با فواید آغوش گرفتن آشنا بشین.

1. باعث کاهش درد میشه

پیوندهای احساسی میتونه درد رو کاهش بده. وقتی دردی به سراغتون میاد با ماساژ دادن و خوردن قرصهای آرامبخش مثل ژلوفن، پروفن و… دردتونو تسکین میدین، اما میتونین بجای همه این کارا برای کاهش درد کسی رو که دوست دارین در آغوش بگیرین. بغل گرفتن با افزایش جریان خون در بافت‌های نرم بدن باعث از بین رفتن محرک درد شده و دردهای مزمن رو آروم میکنه. بنابراین وقتی دردی آزارتون داد، بغل کردن رو فراموش نکنین.

باعث کاهش درد میشه

باعث کاهش درد میشه

2. در آغوش گرفتن یک داروی ضد استرس

اگه غمگین هستین یا استرس دارین میتونین با بغل کردن فرد مورد علاقتون کاهشش بدین. وقتی که استرس دارین فشارخونتون بالا میره و شما با آغوش گرفتن میتونین فشارتونو تنظیم کنین علاوه بر تنظیم فشار خون این رفتار باعث میشه که ترشح هورمون استرس (کورتیزول) کاهش پیدا کنه و ذهنتون آروم بشه.

داروی ضد استرسه

داروی ضد استرسه

3. محافظت از بدن در برابر بیماری ها

یکی دیگه از فواید آغوش گرفتن تنظیم سیستم ایمنی بدنه. بغل کردن در حقیقت میتونه به مبارزه با بیماری ها و عفونت ها و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنه. همچنین باعث افزایش هورمونهایی در بدن میشه که با عفونتها مبارزه میکنه و احساس میکنین هیچ چیز نمیتونه بهتون صدمه بزنه. اگه سیستم ایمنی بدنتون تقویت بشه، بدنتون هم در مقابل استرس های جسمانی و اجتماعی نیز تقویت میشه.

از بدن در برابر بیماریها محافظت میکنه

از بدن در برابر بیماریها محافظت میکنه

4. آغوش گرفتن درمانی برای افسردگی

بغل کردن باعث میشه که تولید هورمون دوپامین (یکی از همورمونهای مغز) افزایش پیدا کنه، وقتی که ترشح هورمون دوپامین زیاد باشه افسردگی ازتون دور میمونه. کسانی که به اختلالات خلقی مثل افسردگی مبتلا هستن ترشح هورمون دوپامین در بدنشون کمتر از بقیه آدمهاست. افزایش این همورمون میتونه مثل یه سلاحی در برابر افسردگی باشه. بنابراین اگه شخص افسرده ای از نزدیکانتون دیدین حتما در آغوش بگیرینش تا کمی به کاهش افسردگیش کمک کنین.

هم آغوش در برابر افسردگی

هم آغوش در برابر افسردگی

5. در آغوش گرفتن کودک با اثر بی نظیر

برای اینکه کودکتون یه رشد طبیعی داشته باشه نیاز به محبت زیاد و لمس فیزیکی مثل بغل کردن داره. این یکی از مهمترین ملزومات مورد نیاز برای رشد یک مغز سالم و بدن قویه. آغوش گرفتن میتونه رشد کودکتونو افزایش بده و کودکتونو همیشه شاد و سرحال کنه. وقتی که کودکتون از تماس فیزیکی محروم میشه با وجود اینکه مواد مغذی مصرف میکنه اما باعث کاهش هورمون اکسی توسین (هورمون عشق) در کودک میشه، که شما با بغل کردن و محبت کردن مدام به کودکتونون میتونین ترشح این آنزیم رو تنظیم کنین.

6. عشقتونو در آغوش بگیرین و عمر طولانی کنین

زندگی زناشویی تنها در رابطه جنسی خلاصه نمیشه. بدون دلیل و گاه و بیگاه همسرتون رو بغل کنین و ببوسینش، با هم بگین و بخندین. این کار باعث میشه که روابطتون مستحکم تر و پایدارتر بشه. توی رابطه دو طرفه باید مهر و محبت باشه تا از هم دور نباشین. مطالعات علمی هم در این زمینه نشون داده که یکی از بهترین راههای بروز احساس در آغوش گرفتن شریک زندگیتونه. خوبه که بدونین این کار باعث تنظیم ضربان قلب و فشار خون، خواب بهتر و همچنین باعث آرامش بخشیدن به سیستم عصبی و کاهش شدید استرس میشه. به عبارت دیگر در آغوش گرفتن همسرتون ساده ترین راه برای افزایش طول عمر جفتتونه.